REKLAMA

Bot zyskał wzrok i słuch. Potężna aktualizacja Copilota

Copilot Microsoftu doczekał się odświeżenia, które pozwoli mu dotrzymać kroku konkurencji. Według deklaracji koncernu z Redmond asystent AI będzie słyszał jak mu przerywamy, widział jak przeglądamy bibeloty w internecie oraz chętnie zasugeruje nam sposoby na uspokojenie, gdy zestresujemy się wyborem samochodu.

Bot zyskał wzrok i słuch. Potężna aktualizacja Copilota
REKLAMA

Ostatnie tygodnie były pełne aktualizacji dla czatbotów i asystentów AI. Apple oficjalnie zapowiedział wszystkie funkcje Apple Intelligence dla iPhone'a (które zadebiutują później niż chcieliby tego fani koncernu), Google udostępnił za darmo Gemini Live, a Meta pochwaliła się nowościami, jakie czekają użytkowników Meta AI.

Microsoft najwidoczniej nie chciał pozostawać bierny wobec konkurencji - albo po prostu chciał nam przypomnieć, który czatbot swego czasu był uznawany za najlepszego asystenta AI, bo Copilot doczekał się jednej z największych aktualizacji w swojej historii.

REKLAMA

Copilot z dużą aktualizacją. Microsoft tworzy asystenta z prawdziwego zdarzenia

Minionej nocy Microsoft na swoim blogu poinformował o "odświeżeniu" Copilota - czatbot i asystent AI w systemie Windows, przeglądarce Edge i wyszukiwarce Bind. "Odświeżony" Copilot "dostosowuje się do użytkownika" poprzez zastosowanie w konwersacjach "ciepłego tonu i wyrazistego stylu". Jako przykład tego Microsoft podał planowanie wycieczki, gdzie oprócz odpowiadania na pytania użytkownika, czatbot będzie sugerował także "jak zachować spokój gdy w twój fotel kopie dziecko".

Drugą ważną aktualizacją jest Copilot Voice, tryb pozwalający na konwersacje głosowe w podobny sposób jak zaawansowany tryb głosowy udostępniony niedawno przez OpenAI w ChatGPT. Z Copilot Voice będzie można nie tylko rozmawiać czysto głosowo, ale także imitować prawdziwą konwersację: Copilot będzie zmieniał ton w zależności od tego, o czym jest rozmowa i w jakim tonie, "zamyślał się", a sam użytkownik będzie mógł mu przerywać, wtrącając nową wypowiedź.

Wraz z Copilot Voice debiutuje Copilot Daily, czyli szybkie podsumowanie obecnej sytuacji przygotowane przez asystenta AI. Na polecenie użytkownika Copilot będzie szybko podawał informacje o pogodzie, kolejnych zaplanowanych wydarzeniach i spotkaniach w kalendarzu, oraz garść informacji z kraju i ze świata. By zapewnić o trafności podawanych informacji, Microsoft współpracuje z koncernami takimi jak Reuters, Axel Springer, Hearst Magazines, USA TODAY Network i Financial Times oraz zapowiedział współpracę z kolejnymi dostawcami informacji.

Jeżeli nie wiesz o czym porozmawiać z Copilotem, Microsoft wprowadza coś dla ciebie: Personalized Discover. Funkcja ta, na podstawie poprzednich konwersacji i aktywności w innych usługach Microsoft, będzie sugerować tematy do rozmowy z Copilotem.

Ponadto cieszyć mogą się także użytkownicy Copilota w przeglądarce Edge. Tu Microsoft poinformował o dodaniu małego ułatwienia w korzystaniu z czatbota - wystarczy wpisać w pasek adresu przeglądarki @copilot a następnie swoje zapytanie, by wywołać konwersację.

Jednak nowością, z której najbardziej dumny jest Microsoft jest Copilot Vision. Copilot Vision w czasie rzeczywistym obserwuje rzeczy na ekranie i na podstawie zaobserwowanych treści jest w stanie prowadzić rozmowę lub wesprzeć użytkownika w danym zadaniu.

Jak zaznaczył Microsoft, Copilot Vision jest całkowicie opt-in i "efemeryczny", co oznacza, że rozpoczęcie i zakończenie obserwacji ekranu jest całkowicie kontrolowane przez użytkownika, a dane zebrane przez Copilota znikają po zakończeniu sesji. Ponadto Copilot Vision nie będzie działał na wszystkich witrynach internetowych - w domyśle Microsoft wykluczy go z działania na np. stronach banków.

Samego Copilota wzbogacono także o "umiejętność" Think Deeper, który pozwala asystentowi "myśleć" nad bardziej złożonymi pytaniami zadanymi przez użytkownika. Jako przykład takiego pytania Microsoft podał pytania "powinienem wyprowadzić się do tego czy tego miasta?" oraz "który samochód jest lepszy biorąc pod uwagę moje potrzeby i oczekiwania?"

Ostatnią nowością jest uruchomienie przez Microsoft Copilot Labs, czyli obszaru otwartych testów, w którym użytkownicy mogą testować nowe funkcje, tryby i produkty AI Microsoftu.

Może zainteresować cię także:

Dostępność nowości dla Copilota. Jak zwykle, Europa pozostawiona w tyle

Jakkolwiek ciekawe by nie były nowości od Microsoftu, użytkownicy z Europejskiego Obszaru Gospodarczego wszystko dostaną trochę później.

Użytkownicy na całym świecie od dziś mogą cieszyć się "odświeżonym" Copilotem na wszystkich platformach. Z kolei Copilot Voice początkowo będzie dostępny w języku angielskim w Australii, Kanadzie, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych - z planami dalszej ekspansji. Usługa Copilot Daily jest również dostępna od dziś, lecz jedynie Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii i "wkrótce pojawi się w kolejnych krajach".

Microsoft jest w trakcie finalizowania "opcji oferowania personalizacji" Personalized Discover dla użytkowników w Europejskim Obszarze Gospodarczym i Wielkiej Brytanii.

REKLAMA

Copilot Vision jest najbardziej ograniczony dostępnością - dostęp do niego uzyska jedynie "ograniczona liczba subskrybentów Copilot Pro w Stanach Zjednoczonych", którzy zdecydują się na skorzystanie z Copilot Labs. Natomiast Think Deeper zacznie być udostępniany w tym tygodniu za pośrednictwem Copilot Labs ograniczonej liczbie użytkowników Copilot Pro w Australii, Kanadzie, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

Zdjęcie główne: Primakov / Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA