Pokazali nowe możliwości Meta AI. Ten czatbot nauczył się imponujących funkcji
Podczas Meta Connect Mark Zuckerberg nie szczędził czasu antenowego dla swojej nowej ulubionej technologii - sztucznej inteligencji. Facebook, Instagram i Whatsapp zostały wręcz zalane nowymi funkcjami i usprawnieniami już tych istniejących.
Meta Connect to coroczna konferencja Meta Inc. (dawnego Facebook Inc.), podczas której koncern prezentuje swoje nowe produkty i usługi, a także zapowiada zmiany w już istniejących na rynku.
Choć Metę znamy przede wszystkim z zarządzania serwisami społecznościowymi Facebook, Instagram i Threads oraz komunikatory Messenger i Whatsapp, w swojej ofercie Meta ma także urządzenia i usługi rozszerzonej rzeczywistości, okulary Meta Ray-Bans i narzędzia wykorzystujące sztuczną inteligencję. I to te ostatnie zajęły Markowi Zuckerbergowi sporą część prezentacji.
Meta AI na Meta Connect. Koncern pokazał nowości
Podobnie jak OpenAI, Google czy Microsoft, Meta ma własne modele i narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji zebrane pod wspólną nazwą "Meta AI". W skład Meta AI wchodzi m.in. czatbot, modele przetwarzające tekst na obraz czy przetwarzające tekst na dźwięk.
Podczas Meta Connect koncern oficjalnie pokazał garść nowości, które czekają użytkowników w usługach Mety wykorzystujących Meta AI.
Największa nowość dotyczy czatbota Meta AI, obecnego na Facebooku, Messengerze, Whatsappie i wiadomościach prywatnych na Instagramie. Od dziś użytkownicy mogą komunikować się z czatbotem jedynie za pomocą głosu: mówić do niego, ale i odsłuchiwać wiadomości, które czatbot "mówi" na głos.
Dodatkowo, aby ubarwić konwersacje z czatbotem Meta AI, Meta dodała do niego kilka głosów dobrze znanych entuzjastom kultury popularnej. Czatbot od teraz może przemawiać głosem Awkwafiny (amerykańskiej aktorki i raperki), Dame Judi Dench (brytyjska aktorka), John Cena (amerykański aktor i wrestler), Keegan Michael Key (amerykański aktor i producent, Key w "Key & Peele") czy Kristen Bell (amerykańska aktorka, Eleanor Shellstrop w "Dobre miejsce").
Może zainteresować cię także:
W przypadku czysto tekstowych konwersacji Meta AI zyskała także "oczy". Od teraz w wiadomości do czatbota na każdej platformie można załączać obrazy, na podstawie których sztuczna inteligencja może odpowiadać na pytania. Meta zademonstrowała działanie funkcji generując zdjęcie przyjęcia urodzinowego, a następnie zapytania AI o to jak zrobić tort, który jest pokazany na wygenerowanej ilustracji.
Co więcej Meta AI może także na szybko edytować załadowane do wiadomości zdjęcia zgodnie z życzeniem użytkownika, np. poprzez umieszczenie kozy na desce surfingowej.
Meta AI ułatwi życie także osobom dbającym o swoją prezencję w mediach społecznościowych. Model przetwarzający obraz może teraz pomóc każdej osobie, która chce udostępnić swój post w relacjach poprzez wygenerowanie pasującego do zdjęcia tła.
Ponadto koncern testuje narzędzie, które automatycznie będzie generować tłumaczenie wypowiedzi zawartych w rolkach. Meta zapowiada, że narzędzie nie będzie jedynie automatycznym generowaniem napisów, lecz Meta AI będzie symulować głos mówcy w innym języku i synchronizować ruch jego warg z wypowiedzią.
Zaczynamy od małych testów na Instagramie i Facebooku, tłumacząc filmy niektórych twórców z Ameryki Łacińskiej i USA na angielski i hiszpański, i planujemy rozszerzyć funkcję na więcej twórców i języków.
Na Facebooka trafia także rozszerzone narzędzie imagine pozwalające wygenerować użytkownika w dowolnie wybranym przez siebie stroju i scenerii. Na przykład jako króla czy sportowca. A dodatkowo imagine do wygenerowanego obrazka będzie dodawać pasujący podpis.
Dla tych, którzy będą chcieli być na bieżąco z trendami, Meta AI będzie wyświetlać "popularne obecnie" motywy i sugestie generowania własnego wizerunku w różnych sceneriach i rolach.
Jakkolwiek ciekawe by nie były nowości w Meta AI, kolejny rok z rzędu musimy obejść się ich smakiem. Obecnie funkcje Meta AI dostępne są jedynie w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii oraz wybranych krajach Afryki, Azji i Ameryki Łacińskiej.