Steam otrzymał kapitalną funkcję. Tak teraz udostępnisz gry
Popularna platforma z grami – Steam wprowadziła nową funkcję. Chodzi o udostępnianie gier.
Ale jak to tak? Przecież od dawna udostępniam gry członkom rodziny na tej platformie? Tak, ponieważ taka opcja była dostępna już wcześniej, tyle że nazywała się inaczej (Family Sharing) i miała dużo większe ograniczania. Nowe rodziny na Steam pozwalają grać nawet kilku osobom w grę, której nie mają w swojej bibliotece. Będzie trzeba zastosować tylko jeden myk.
Rodziny na Steamie stały się lepsze. Udostępnianie gier weszło na nowy poziom
Rodzina Steam pozwala zaprosić aż do pięciu członków, czyli tak jak wcześniej. Tyle że największa nowość zmienia zasady korzystania z gier jednocześnie.
W taki sposób, że aż kilka osób dodanych do grupy może grać w gry ze wspólnej biblioteki. Jak to ma działać? Załóżmy, że w rodzinie są cztery osoby. Dwie chcą zagrać w Portal 2, ale nie mają kupionej gry, a pozostałe dwie już mają. Jeśli posiadacze gier nie grają w Portal 2, a w coś innego (lub w ogóle), to dwie osoby bez przypisanej produkcji do konta będą mogły zagrać w nią jednocześnie.
Dołączając do rodziny na Steam, otrzymuje się dostęp do wszystkich gier posiadanych przez członków (o ile w określonej produkcji jest opcja współdzielenia). Steam ma dedykowaną listę gier wspierających funkcję udostępniania. Obecnie jest naprawdę spora – obejmuje niemalże 7500 tytułów.
Co najważniejsze, gracz z udostępnionymi produkcjami ma do dyspozycji wszystkie opcje – może tworzyć własne zapisy stanu gier, zdobywać osiągnięcia na Steam, uzyskać dostęp do plików z warsztatu i nie tylko. No dobra, ale co gdy nie chcemy udostępniać określonego tytułu np. młodszym członkom rodziny? Wcześniej trzeba było poprosić o dostęp szczególnych produkcji. Teraz automatycznie udostępniana jest cała biblioteka.
Steam o tym pomyślał i wdrożył opcje kontroli rodzicielskiej. Rodzic, czyli osoba, która utworzy rodzinę na platformie, będzie mogła w pełni kontrolować, w co kto gra. Można zezwalać na dostęp do określonych gier, ograniczać dostęp do sklepu Steam, społeczności czy czatu, ustawiać limity (dzienne, godzinowe), wyświetlać raporty czasu gry, zatwierdzać lub odrzucać prośby o dodatkowy czas gry czy nawet odzyskać konto dziecka, które zapomni hasła.
Dziecko dodane do rodziny Steam może poprosić swojego rodzica o kupno gry – wówczas wyświetli się okno dialogowe, w którym można wyrazić zgodę lub nie. Co, jeśli wcześniej korzystało się z udostępnienia gier na Steamie w starym systemie? Wystarczy po prostu skonfigurować rodzinę na Steam. Będzie tylko potrzebna aktualizacja aplikacji, która i tak jest automatycznie wykonywana podczas uruchomienia programu.
Więcej o grach przeczytasz na Spider's Web: