Wielki pokaz lotniczy w Polsce został odwołany. W tle "sytuacja operacyjna"
Na niebie swoje umiejętności mieli zaprezentować najlepsi polscy piloci. Mieli, bo impreza została odwołana. Decyzję podjęto na spotkaniu w Ministerstwie Obrony Narodowej.
Jeszcze 28 sierpnia Agencja Mienia Wojskowego zapraszała na Sky Show – imprezę mająca odbyć się na terenie 32 Bazy Lotniczej na lotnisku w Łasku. Zapowiadano, że swoje umiejętności zaprezentują „polscy piloci, skoczkowie spadochronowi oraz ekipy wojskowe pilotujące statki powietrzne Sił Zbrojnych RP”. Wydarzenie miało przyciągnąć aż 20 tys. osób.
Sky Show w Łasku się nie odbędzie
Decyzję podjęto na spotkaniu w Ministerstwie Obrony Narodowej po szczegółowej analizie sytuacji, ocenie ewentualnych zagrożeń związanych z organizacją wydarzenia, programem pokazów przewidującym istotne zaangażowanie i udział wojskowych statków powietrznych oraz dużej liczbie uczestników – czytamy na stronie Agencji Mienia Wojskowego.
W konsultacjach w resorcie ON uwzględniono również uwagi przedstawicieli sojuszniczych wojsk amerykańskich stacjonujących w Łasku oraz jednostek Sił Powietrznych RP odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i ochronę polskiego nieba, w tym pełnione dyżury bojowe.
Niektórzy są rozgoryczeni, bo pokaz zapowiadał się intrygująco dla każdego, kto interesuje się militariami. Nie da się jednak ukryć, że to ważna baza z punktu widzenia NATO i naszej obronności - jako pierwsza w Polsce zostanie wyposażona w samoloty F-35. Owszem, impreza odbywała się od lat, ale szczególnie dzisiaj priorytety dla wojskowego lotniska są jednak nieco inne.
- Z uwagi na uwarunkowania prawne, bieżącą sytuacją operacyjną i związane z nią zaangażowanie Sił Powietrznych RP - a więc okoliczności obiektywne, niezależne od organizatora - oraz priorytetową kwestię bezpieczeństwa uczestników, widzów i zaproszonych gości, AMW zdecydowała o przerwaniu dalszych działań związanych z planowanym pokazem - podkreślono w oświadczeniu.
Na lotnisku w Łasku w trakcie Sky Show miał być zaprezentowany inny nowy polski nabytek - FA-50.
Zdjęcie główne: Mariusz Sienko / Shutterstock.com