REKLAMA

Księżyc mokry jak gąbka? Chińczycy odkryli coś zupełnie niesamowitego

Chińscy naukowcy dokonali sensacyjnego odkrycia. W próbkach księżycowego regolitu, czyli tamtejszego gruntu, znaleźli ogromne ilości wodoru. To odkrycie może zrewolucjonizować nasze myślenie o Księżycu i otworzyć nowe możliwości dla przyszłych misji kosmicznych.

Księżyc mokry jak gąbka? Chińczycy odkryli coś zupełnie niesamowitego
REKLAMA

Od zawsze uważaliśmy Księżyc za suche, bezlitosne miejsce. Jednak najnowsze badania pokazują, że nasze wyobrażenia były błędne. Okazuje się, że księżycowy regolit skrywa w sobie prawdziwe bogactwo – wodór. A wodór, jak dobrze wiemy, to jeden z podstawowych składników wody.

REKLAMA

Woda otrzymana ze skał

Chińska państwowa telewizja CCTV podała, że tamtejsi naukowcy odkryli metodę produkcji dużych ilości wody przy wykorzystaniu księżycowej gleby przywiezionej z ekspedycji z 2020 r.

Po trzech latach dogłębnych badań i wielokrotnych weryfikacji odkryto zupełnie nową metodę wykorzystania księżycowego gruntu do produkcji dużych ilości wody, która prawdopodobnie stanie się ważną podstawą projektową do budowy przyszłych księżycowych stacji badawczych i stacji kosmicznych

- poinformowała CCTV.

Więcej o podboju Księżyca przeczytasz na Spider`s Web:

Chińscy badacze przeprowadzili eksperyment, podgrzewając próbki księżycowego gruntu do bardzo wysokich temperatur. W wyniku tej reakcji powstała para wodna, którą udało się zebrać.

Oznacza to, że wodór obecny w regolicie może być „wyciągnięty” i wykorzystany. Według państwowego nadawcy, dzięki nowej metodzie z jednej tony księżycowej gleby będzie można uzyskać około 51–76 kg wody.

Chiny chcą podbić Księżyc

Niestety nie znamy szczegółów dotyczących eksperymentu - ile wymaga energii i czy do otrzymania wody potrzebne są dodatkowe składniki, które dostarczyć będzie trzeba z Ziemi.

Odkrycie chińskich naukowców to dopiero początek. Przed nami jeszcze wiele badań i eksperymentów. Jednak już teraz możemy być pewni, że to otwiera ono zupełnie nowe możliwości dla eksploracji kosmosu. Księżyc, który przez wieki był dla nas tajemniczym i niedostępnym światem, zaczyna się ujawniać jako miejsce pełne niespodzianek i możliwości.

Chiny mają ambitne plany dotyczące Księżyca i napięty harmonogram prac. Ich misja załogowa ma wylądować na Srebrnym Globie do 2030 r. To jednak ma być dopiero początek. Chiny chcą zbudować w okolicach bieguna południowego Księżyca bazę ze stałą załogą ludzi. Zostanie ona zbudowana w 2035 r., a stacja kosmiczna krążąca wokół Księżyca ma zostać dodana w 2045 r.

Co to jest regolit?

REKLAMA

Powierzchnia księżyca pokryta jest drobnym, proszkowatym materiałem, który naukowcy nazywają regolitem księżycowym. To nic innego jak sproszkowana skała. Prawie cała powierzchnia księżyca pokryta jest regolitem, a podłoże skalne widoczne jest tylko na ścianach bardzo stromych kraterów.

Regolit księżycowy powstawał przez miliardy lat w wyniku nieustannych uderzeń meteorytów w powierzchnię Księżyca. Naukowcy szacują, że regolit księżycowy ma średnią grubość 4-5 m, a w niektórych miejscach ma nawet 15 m.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA