Od skromnych początków do rekordowych inwestycji. Te magazyny są szyte na miarę

Lokowanie produktu: RABEN GROUP

Zaczynali w Polsce od dwunastoosobowego zespołu i jednego wynajmowanego magazynu. Dziś Grupa Raben zatrudnia w naszym kraju tysiące osób i ustanawia transakcyjne rekordy w branży, a jej nowe centra logistyczne są szyte na miarę nie tylko z myślą o najlepszej obsłudze klienta, ale też o naszej planecie.

Od skromnych początków do rekordowych inwestycji. Te magazyny są szyte na miarę

7000 m2 powierzchni i zerowa emisyjność. Największa transakcja na rynku magazynowo-logistycznym w Polsce. Nowy, imponujący oddział blisko centrum jednego z największych miast w Polsce. Błyskawiczne, ponad dwukrotne powiększenie powierzchni magazynowej na 10-lecie jednego z oddziałów. Tym wszystkim Grupa Raben mogła pochwalić się w ciągu zaledwie kilkunastu ostatnich miesięcy, a co najważniejsze - to jeszcze zdecydowanie nie wszystko, choć już teraz każda z tych inwestycji robi olbrzymie wrażenie.

7000 m2 i zero emisji

Gigantyczne hale magazynowe przeważnie nie kojarzą się z obiektami przyjaznymi środowisku, ale w tym przypadku jest zdecydowanie inaczej. Nowy obiekt Grupy Raben, zlokalizowany w Żółtkach (powiat białostocki) i oddany do użytku w lipcu 2024 roku, mimo swojej sporej powierzchni (1000 m2 przestrzeni biurowej i 6000 m2 przestrzeni magazynowej), jest obiektem zeroemisyjnym.

„Bardzo się cieszymy, że mogliśmy przenieść się do nowego i zeroemisyjnego obiektu. Jestem pewny, że poza niezaprzeczalnym efektem ekologicznym tej przeprowadzki, nasi pracownicy, przewoźnicy i kierowcy będą cieszyć się większym komfortem pracy i z jeszcze większym zaangażowaniem będą realizować usługi transportowe i przeładunkowe.”

– podsumowuje Cezary Zubowicz, Kierownik Oddziału Raben Logistics Polska w Białymstoku.

Zeroemisyjność nie jest też w tym przypadku pustym hasłem. Zarówno część magazynowa, jak i biurowa, zużywają bardzo niewiele energii, a całe zapotrzebowanie energetyczne zaspokajane jest z wykorzystaniem energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Sama eksploatacja również nie generuje lokalnie żadnych emisji CO2 z paliw kopalnych, więc mimo ogromnej powierzchni obiekt wciąż pozostaje przyjazny dla środowiska.

Nie są to jednak jedyny tak nowoczesny i tak wpisujący się w plan transformacji energetycznej obiekt użytkowany przez Grupę Raben. Niektóre z nich są wręcz rekordowe w skali kraju i wyróżniają się nawet na tle całej Europy.

Największa transakcja na rynku magazynowo-logistycznym w Polsce

Czyli 110 000 m2 przestrzeni logistycznej w podwarszawskich Wiskitkach, gdzie Grupa Raben już w czwartym kwartale tego roku zacznie użytkowanie dwóch z pięciu budynków powstających w ramach kompleksu CTPark Warsaw West. Jest to bezdyskusyjnie największa tego typu transakcja na polskim rynku w 2023 roku i przy okazji wielka rzadkość - do tej pory tylko w pojedynczych przypadkach przekraczano 100 000 m2.

Rekordowy, 36. oddział Grupy Raben, również będzie korzystał ze specjalnie dostosowanych, niskoemisyjnych obiektów:

„Grupa Raben praktycznie nie najmuje standardowych magazynów deweloperskich, zawsze są to tzw. BTS (Build to suit). Stawiamy sporo wymagań naszym partnerom - deweloperom, aby realizowane dla nas obiekty cechowały się wyższą efektywnością operacji logistycznych (np. ponadprzeciętną ilością miejsc paletowych na metr kwadratowy powierzchni), gwarantowały ergonomię i bezpieczeństwo – w szczególności w zakresie ochrony pożarowej, a jednocześnie zapewniały niską konsumpcję mediów i niski wpływ na środowisko. Od lat współpracując z CTP wiemy, że możemy być spokojni, że obiekt sprosta naszym oczekiwaniom”

- komentuje Marek Zychla, Head of Real Estate w Grupie Raben.

Na czym dokładnie polega w tym przypadku niskoemisyjność? Między innymi cały budynek ogrzewany jest z wykorzystaniem pomp ciepła, zasilanych częściowo przez panele fotowoltaiczne zainstalowane na dachu. Ponownie - i w tym przypadku do ogrzewania nie będą w ogóle wykorzystywane paliwa kopalne. Dodatkowo na terenie CTPark Warsaw West możliwe będzie ładowanie samochodów elektrycznych - i tych osobowych, i tych ciężarowych.

Niskoemisyjność to nie tylko budynki

Albo raczej nie tylko to, jak te budynki są ogrzewane czy zasilane. Dobrym przykładem ograniczenia emisji w branży magazynowo-logistycznej może być oddane do użytku w lipcu 2024 r. poznańskie centrum Grupy Raben, zlokalizowane przy ul. Obodrzyckiej 65 i obejmujące aż 44 tys. m2 powierzchni magazynowej. Obiekt jest nie tylko przyjazny dla środowiska (certyfikat BREEAM na poziomie Excellent, spełnienie wymogów zrównoważonego budownictwa FM Global), ale też pozwala na znaczące ograniczenie emisji związanych z transportem.

Poznański magazyn Grupy Raben jest bowiem w całości zarezerwowany dla Mars Wrigley, obsługując położoną w bezpośredniej bliskości fabrykę - jedną z największych w Europie. W rezultacie o niemal 95 proc. zmniejszona została odległość między fabryką a magazynem, co z kolei bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie śladu węglowego związanego z przejazdami samochodów ciężarowych. Ograniczenie odległości dzielących te punkty ma umożliwić też zmianę wykorzystywanego do transportu paliwa - zamiast oleju napędowego może być wykorzystywana elektryczność. A biorąc pod uwagę fakt, że najtrudniej jest ograniczyć emisje pochodzące właśnie z łańcucha dostaw - za takie rozwiązanie będą wdzięczni nie tylko klienci i odbiorcy końcowi, ale i... cała nasza planeta.

Lokowanie produktu: RABEN GROUP
Najnowsze
Zobacz komentarze