REKLAMA

Klucze znajdziesz z kamerą smartfona. Oto coś, co zmieni życie graciarzy

Jak znaleźć zagubione klucze czy portfel? Możesz liczyć na szczęście, pamięć lub lokalizator - malutkie urządzenie śledzące od Apple'a lub Google'a. Ale samo znalezienie go nie jest zawsze łatwe. To się zaraz zmieni: wszystko dzięki kamerze smartfona.

07.06.2024 20.10
Klucze znajdziesz z kamerą smartfona. Oto coś, co zmieni życie graciarzy
REKLAMA

Lokalizatory to prosty sposób na odnalezienie zgub: portfela, dziecka, bagażu na lotnisku czy kluczy do samochodu. Wszystkie te rzeczy mogą być małe lub łatwo zniknąć nam z pola widzenia. Apple zrewolucjonizował rynek ze swoim AirTagiem. Wcześniejsze produkty do lokalizowania były niszowe, wymagały specjalnej aplikacji lub działały jak chciały. A skoro Apple coś robi, to i konkurencja musiała pójść w ślady giganta.

REKLAMA

Teraz sieć Znajdź moje urządzenie na Androidzie działa świetnie, niczym aplikacja Znajdź na iUrządzeniach. Ale gdzie tu innowacja? Coś nowego, świeżego? Tutaj, bo Google szykuje coś rewolucyjnego: odnalezienie zagubionych przedmiotów z pomocą kamery, a nie irytującego, wibrującego lokalizatora.

Znajdź moje urządzenie zyska nowe funkcje

Aplikacja Find My Device na Androida ma obecnie ograniczone możliwości wyszukiwania lokalizatorów. Wykorzystuje Bluetooth i informuje jedynie o bliskości lokalizatora, a nie o dokładnym kierunku. W tej materii Apple wygrywa, oferując precyzyjne wskazówki (do kilkunastu centymetrów) dzięki technologii Ultra-Wideband.

Jak jednak zdradził serwis 9to5Google, Google pracuje nad dodaniem obsługi lokalizatorów UWB i funkcji rozszerzonej rzeczywistości (AR) w przyszłej aktualizacji aplikacji.

AR umożliwiłoby aplikacji korzystanie z aparatu telefonu do nakładania strzałek lub innych pomocy wizualnych na ekranie, aby bezpośrednio prowadzić użytkownika do lokalizatora. UWB zapewniałoby bardziej precyzyjny sygnał niż Bluetooth, ułatwiając znajdowanie lokalizatorów, nawet jeśli są ukryte pod przedmiotami lub w innych trudno dostępnych miejscach.

Kolejną interesującą funkcją, która może pojawić się w aplikacji Find My Device, jest Historia lokalizacji. Pozwoliłoby to zobaczyć ostatnią znaną lokalizację lokalizatora.

Przeczytaj więcej o najnowszych aplikacjach:

To tylko odkrycia w kodzie

Należy pamiętać, że żadna z tych funkcji nie jest obecnie aktywna w aplikacji Find My Device. Zostały odkryte podczas przeszukiwania kodu przez serwis 9to5Google, a firma może je wdrożyć (lub nie) w bliższej lub dalszej przyszłości.

REKLAMA

Ciekawe, co na to Apple. Wiadomo, że powstaje druga generacja lokalizatora AirTag, która ma być jeszcze lepsza w lokalizowaniu przedmiotów. Jednak po stronie oprogramowania również można byłoby dodać kilka ulepszeń. Na mojej liście życzeń pojawiło się wyszukiwanie przez AR. Nie musiałaby to być jedyna, ani nawet preferowana przez apkę opcja, ale w zatłoczonym lub zagraconym miejscu, np. w piwnicy, rozszerzona rzeczywistość mogłaby ułatwić mi zrozumienie, które pudło muszę przestawić, aby dotrzeć do mojej zguby.

Zdjęcie wyróżniające: sdx15 / Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA