REKLAMA

Sony po cichu wycofuje się z obietnicy. Z pudełek PlayStation 5 znika ważna informacja

Pomysł grania w gry w 8K na PS5 to mrzonka. I to dla nawet dla gracza, który mógłby sobie pozwolić na taki ekran. Sony po cichutku wycofuje się z obietnic i usuwa ślady po tym, jak mówiło o obsłudze tej kolosalnej rozdzielczości.

06.06.2024 09.15
Sony po cichu wycofuje się z obietnicy.  Z pudełek PlayStation 5 znika ważna informacja
REKLAMA

Gry w 4K czasem nie działają płynnie na PlayStation 5. Konsola wydana w 2020 roku już zaczyna pokazywać, że jej czas powoli dobiega końca. Ale Sony, wbrew swojej zwyczajowej praktyce, przed premierą obiecywało obsługę rozdzielczości 8K, czyli - w uproszczeniu - czterokrotnie wyższej niż 4K. I co? Okazuje się, że wyświetlanie 8K przez PS5 to bujda.

REKLAMA

8K znika z pudełek PS5

Podczas premiery PS5 dużą wagę przywiązywano do możliwości obsługi gier w 8K. Jednak obecna wydajność konsoli pozostaje w tyle, a PS5 ma problemy z zapewnieniem stałej rozdzielczości 4K przy wysokiej płynności animacji. Teraz okazało się, że Sony zaczęło usuwać loga potwierdzające obsługę 8K z pudełek z konsolami.

A teraz znaczek 8K magicznie zniknął:

Przeczytaj więcej o najnowszych grach (nie tylko na PS5!):

Co to oznacza dla graczy?

Ta zmiana sprawiła, że wielu graczy uważa, iż Sony całkowicie porzuciło obsługę 8K na PS5, być może po to, aby wprowadzić ją później w przypadku wyczekiwanego (i mocniejszego!) modelu PS5 Pro. Warto jednak pamiętać, że Sony przed premierą oficjalnie potwierdziło możliwości 8K PS5.

W często zadawanych pytaniach przedsprzedażowych firma jasno stwierdziła, że konsola będzie kompatybilna z wyświetlaczami 8K i będzie miała potencjał do wyświetlania rozdzielczości 8K dzięki przyszłym aktualizacjom oprogramowania i kompatybilnym grom.

PS5 jest kompatybilny z wyświetlaczami 8K od momentu premiery, a po przyszłej aktualizacji oprogramowania systemowego będzie mógł obsługiwać rozdzielczości do 8K, o ile będzie dostępna odpowiednia zawartość i oprogramowanie

- przekazywało Sony w 2020 r.

Sony oficjalnie nie skomentowało zmiany na pudełkach PS5. Możliwe, że firma porzuciła plany obsługi 8K na tej generacji konsoli, skupiając się na przyszłym modelu PS5 Pro. 

Dlaczego 8K na PS5 to mrzonka?

Na start tego segmentu potrzebne jest krótkie wyjaśnienie. Rozdzielczość 8K nie oznacza, że mamy dwa razy więcej pikseli, niż w 4K. Podobnie jak w Full HD - ta liczba zwiększa się prawie czterokrotnie:

  • Full HD: 1920 x 1080 px (2 073 600 pikseli)
  • 4K: 3820 x 2160 px (8 251 200 pikseli)
  • 8K: 7680 × 4320 px (33 177 600 pikseli)

Wyobraź sobie teraz, że gry, które na tej konsoli potrafią działać jedynie w 30 klatkach na sekundę (co w dużym uproszczeniu oznacza dwukrotnie mniejsze obciążenie mocą w porównaniu do 60 klatek), miałyby działać w czterokrotnie wyższej rozdzielczości. To się nie wydarzy przy obecnej generacji PS5, chyba że grafika zostałaby znacznie ograniczona. Tak też się stało w przypadku gry The Touryst, która działała w 8K i 60 kl./s. jako jedyna na PS5.

REKLAMA

Skoro i tak żadna gra nie obsługuje tej rozdzielczości, to po co Sony miałoby się z tym męczyć? Za rogiem czai się już przecież PS5 Pro, które teoretycznie powinno bez problemu udźwignąć 8K.

Kup konsolę
Media Markt
PlayStation 5
Media Markt
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA