ROZDAJEMY SPRZĘTY!
Rotated image 1Image 2Rotated image 3Image 4Image 4
Close small
REKLAMA

Usuną ci zapisy z gier z GOG-a. Nadchodzą ważne zmiany

Jeśli twoje zapisy Cyberpunka 2077 lub Wiedźmina 3 będą ważyły zbyt wiele, zostaną usunięte. Można jednak temu zaradzić.

07.06.2024 10.57
Usuną ci zapisy z Wiedźmina lub Cyberpunka. Nadchodzą ważne zmiany
REKLAMA

Popularna platforma z grami GOG zmieniła podejście do przechowywania zapisów w chmurze. Zasady zakładają, że dla każdej pojedynczej gry od teraz będzie dedykowana określona pojemność plików dla zapisów w chmurze GOG. Jeśli korzystasz z serwisu do dystrybucji gier, którego właścicielem jest polski CD Projekt, musisz o tym wiedzieć.

REKLAMA

Usuną zapisy Cyberpunka 2077 i Wiedźmina. Jeśli jest ich za dużo

Zapisy w chmurze są naprawdę wygodne. W razie awarii komputera (m.in. SSD) nie tracimy postępów w grach. To opcja, która jest stosowana praktycznie przez każdego większego cyfrowego dystrybutora – Steama, Epic Gamess, Ubisoft, EA i nie tylko. Podobnie jak w polskim GOG, na którym możemy kupić Wiedźminy, czy Cyberpunka 2077.

Mimo że dla nas takie usługi są darmowe – po zakupie gier nie musimy płacić za przechowywanie zapisów na zewnętrznym serwerze, to jednak dla firm serwujących gry już nie jest. GOG z tego względu nałożył limit pojemności zapisów, które nie mogą przekraczać 200 MB. Jednak to nie tak, że na wszystkie gry mamy 200 MB, a na każdą pojedynczą grę.

(źródło: GOG)

Jeśli przekroczymy ten limit, to w niedalekiej przyszłości zapisy będą usuwane. Nastąpi to po 31 sierpnia, więc tak naprawdę mamy ok. trzy miesiące na dostosowanie się do nowych zasad. No dobra, ale jak będzie wyglądać usuwanie tych zapisów? GOG wybierze sobie dowolne pliki i je usunie? Na szczęście nie, ponieważ kasowane będą najstarsze zapisy, dopóki dla określonej gry nie pozostanie 200 MB.

W jaki sposób będziemy wiedzieć, że przekraczamy limit zapisów? Wystarczy wejść na stronę serwisu, która pozwala zarządzać zapisami w chmurze pod tym linkiem. Jeśli się zalogujemy do GOG, to zobaczymy listę gier z podanymi wartościami dla każdego tytułu. Możemy też zarządzać zapisami – wybierając ręcznie poszczególne zapisy lub kliknąć "remove old saves". Jednak jeśli nie chcecie stracić tych zapisów, które macie w chmurze, to możecie zrobić kopię zapasową.

Jak to zrobić? Musicie uruchomić aplikację GOG na komputery, a następnie wybieracie interesującą was grę z biblioteki i klikacie guzik "extras" zaraz obok przycisku "graj" i zjeżdżacie na sam dół – tam zobaczycie sekcję z kopiami zapasowymi w chmurze. Po lewej stronie znajdzie się wielka strzałka pobierania - musicie ją kliknąć, a w folderze pobrane wylądują zapisy z chmury dedykowanej gry.

Skąd taka decyzja GOG? Z prostego powodu – optymalizacji. Twórcy platformy zaoszczędzą na tym rozwiązaniu masę miejsca, które będą mogli przeznaczyć dla innych graczy korzystających z platformy. Co ważne, jeśli na koncie gracza wciąż będzie przekraczany limit gigabajtów, to użytkownik ma otrzymywać powiadomienia do momentu, kiedy miejsce nie zostanie zwolnione. Problem nie wydaje się bardzo poważny, bo dotyka zaledwie 20 proc. użytkowników platformy.

Nie dotyczy tych, którzy składują sobie zapisy lokalnie, przerzucają je na zewnętrzne chmury (typu Google) oraz graczy innych platform typu Steam lub Epic Games.

REKLAMA

Więcej na temat gier przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: 6 dni temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA