Wojny już nigdy nie będą takie same. Sztuczna inteligencja podbija przestworza
Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych zapisały się na kartach historii, przeprowadzając lot testowy autonomicznego myśliwca X-62A VISTA napędzanego sztuczną inteligencją. Lot maszyny nad Bazą Sił Powietrznych Edwards obejmował szereg ćwiczeń bojowych i scenariuszy walki powietrznej.
Ten przełomowy test stanowi kolejny krok milowy w rozwoju autonomicznych systemów bojowych, demonstrując ogromny potencjał sztucznej inteligencji w rewolucjonizowaniu pola walki. X-62A VISTA, oparty na myśliwcu F-16, został wyposażony w zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji, które umożliwiają mu autonomiczne wykonywanie manewrów, podejmowanie decyzji w czasie rzeczywistym i prowadzenie walki bez bezpośredniej ingerencji człowieka.
Test z człowiekiem
Sekretarz Sił Powietrznych Frank Kendall latał na przednim siedzeniu X-62A VISTA w bazie sił powietrznych Edwards, aby na własne oczy poznać działanie wyjątkowego samolotu, który wykorzystuje uczenie maszynowe i wysoce specjalistyczne oprogramowanie do testowania autonomicznego latania i innych zaawansowanych technologii.
Lot testowy trwał godzinę i przebiegł bez zakłóceń. Maszyna sama wystartowała i sama wylądowała, a X-62A VISTA pomyślnie wykonał wszystkie zaplanowane manewry i zadania. Wśród nich były symulowane walki powietrzne, w których w prawdziwym myśliwcu za sterami siedział doświadczony pilot. Wideo z tych testów zobaczycie niżej w tekście.
Maszyny latały z prędkością ponad 700 km/h i momentami zbliżały się do siebie na odległość mniejszą niż 300 m. Pilot AI bez problemu radził sobie z każdym wyzwaniem.
Technologia za sukcesem
Sukces X-62A VISTA opiera się na połączeniu dwóch kluczowych elementów: sztucznej inteligencji i autonomii. Sztuczna inteligencja zapewnia myśliwcowi zdolność do analizowania otoczenia, podejmowania decyzji i wykonywania manewrów w czasie rzeczywistym. Autonomia natomiast pozwala mu na działanie bez konieczności bezpośredniej ingerencji pilota, co zwiększa jego efektywność i elastyczność na polu walki.
Więcej o myśliwcach F-16 przeczytasz na Spider`s Web:
Technologia X-62A VISTA powstała we współpracy z programem Air Combat Evolution słynnej agencji DARPA. Zespół, który opracował oprogramowanie, w dowód uznania dla ich przełomowych wysiłków, był finalistą prestiżowej nagrody Robert J. Collier Trophy 2023.
Od dziesięcioleci można sobie wyobrazić potencjał autonomicznej walki powietrze-powietrze, ale rzeczywistość do tej pory pozostawała odległym marzeniem. W 2023 r. X-62A przełamał jedną z najważniejszych barier w lotnictwie bojowym. To moment transformacji, możliwy dzięki przełomowym osiągnięciom zespołu ACE
- powiedział Kendall.
Prace nad samolotem pilotowanym przez AI trwały od wielu lat, ale kulminacyjnym momentem była aktualizacja, która została opracowana w 2022 r. i obejmowała trzy nowe, wysoce wyspecjalizowane pakiety oprogramowania o znacznie większej mocy obliczeniowej.
Sztuczna inteligencja wykorzystuje najpotężniejsze technologie, jaką posiadamy, łączy je w całość i używa do rozwiązywania problemów, które wcześniej musiały być rozwiązywane przez człowieka
- dodał sekretarz.
X-62A VISTA coraz lepszy
VISTA odbyła swoją pierwszą walkę powietrzną kontrolowaną przez sztuczną inteligencję we wrześniu 2023 r. i od tego czasu odbyło się zaledwie dwadzieścia podobnych lotów. Programy uczą się tak szybko po każdym starciu, że nowsze wersje sztucznej inteligencji testowane na systemie VISTA pokonują bez problemów ludzkich pilotów w walce.
Eksperci przewidują, że pierwsze autonomiczne F-16 wejdą do służby w ciągu najbliższych kilku lat. Stany zjednoczone chcą mieć, na początek, 1000 takich samolotów.
Lot testowy X-62A VISTA to zaledwie początek nowej ery w walce powietrznej. Autonomiczne systemy bojowe niosą ze sobą ogromny potencjał, ale również budzą wiele obaw i kontrowersji. Jedno jest pewne: sztuczna inteligencja i autonomia będą odgrywać coraz większą rolę w przyszłości pola walki.
Test X-62A VISTA to kolejny krok milowy na tej drodze.