REKLAMA

Na jakiej wysokości powiesić telewizor? Poradnik

Na jakiej wysokości powiesić telewizor? To pytanie, które zadaje sobie każda osoba, która już wygospodarowała sobie miejsce na ścianie, lecz bije się z myślami, czy wiercić. Bowiem odpowiednia odległość telewizora od podłogi może oznaczać różnicę między rodzinną przestrzeni rozrywki i kina domowego, a strefą bólów karku. W tym artykule wyjaśnimy, jak wysoko powiesić telewizor, by uniknąć tego drugiego scenariusza.

04.05.2024 14.30
Na jakiej wysokości powiesić telewizor? Poradnik
REKLAMA

Zakup nowego telewizora jest ekscytujący, ale po jego rozpakowaniu pojawiają się pierwsze wątpliwości. Bowiem z pewnością wybrałeś w domu miejsce, gdzie chcesz postawić swoje urządzenie, ale czy jego pozycja jest odpowiednia dla komfortu użytkownika?

Na szczęście wieszanie telewizora na odpowiedniej wysokości nie wiąże się z wieloma zmiennymi, a w zdecydowanej większości przypadków wymaga stosowania się co do jednej zasady.

REKLAMA

Na jakiej wysokości powiesić telewizor? Oto co powinieneś wiedzieć:

Dlaczego wieszanie telewizora na odpowiedniej wysokości jest ważne?

Powieszenie telewizora na odpowiedniej wysokości związane jest przede wszystkim z polepszeniem komfortu użytkownika (lub użytkowników). Oglądając telewizor powieszony zbyt wysoko lub zbyt nisko, jego użytkownicy będą doświadczać dyskomfortu, objawiającego się najczęściej bólem karku lub szyi.

Ponadto dobre położenie telewizora względem potencjalnych użytkowników jest kluczowe w przypadku urządzeń z tzw. gorszymi kątami widzenia, czyli telewizorów, których ekrany wyglądają gorzej gdy spogląda się na nie "pod kątem", a nie bezpośrednio z przodu.

Ostatnia kwestia, która sprawia, że wieszanie telewizora na dobrej wysokości jest ważne, to wystrój wnętrz. Telewizor ze względu na swój rozmiar to nie tylko urządzenie użytkowe, ale także element wystroju pomieszczenia, w którym się znajduje. Choć nowoczesne, smukłe telewizory same w sobie prezentują się świetnie, to dobra pozycja może dodać urządzanemu wnętrzu charakteru i co tu dużo mówić, upiększyć go. Natomiast zła wręcz przeciwnie - sprawi, że telewizor nie będzie prezentował się efektownie na ścianie.

Na jakiej wysokości powiesić telewizor?

Przy decydowaniu, na jakiej wysokości powiesić telewizor zaleca się stosowanie zasady "poziomu oka", czyli środek telewizora musi znajdować się na wysokości wzroku potencjalnego oglądającego. Oprócz sprawdzonej i zalecanej przez statystycznego szwagra metody "na oko", pozycję tę można (w przybliżeniu) wyliczyć.

W zależności od modelu kanapy (lub innego mebla, na którym siedzi oglądający) i wzrostu danej osoby, można przyjąć, że poziom wzroku znajduje się na wysokości 105-110 cm. Telewizory 65 cali posiadają wysokość około 83 centymetrów, co oznacza, że ich środek jest na wysokości około 41,5 centymetrów.

A stąd już prosta matematyka (110 - 83/2 lub 105 - 83/2), że przy takim poziomie wzroku telewizor 65 cali powinien znajdować się od 63,5 do 68,5 centymetrów nad ziemią. Oczywiście jest to wartość przybliżona i specyficzna dla tego konkretnego przykładu. Niemniej jednak pokazuje ona sposób, w jaki można wyliczyć wysokość, na jakiej powinno się powiesić telewizor.

Szafka RTV jako alternatywa dla wieszania telewizora

Obecnie najpopularniejszym trendem w projektowaniu wnętrz jest wieszanie telewizora na ścianie i pomysłowe ukrywanie kabli. Nie jest to jednak jedyna metoda, bowiem wciąż popularne są tzw. szafki RTV.

O walory estetyczne można się kłócić, jednak jednego nie można odmówić szafkom RTV - upraszczają one proces stawiania telewizora w pomieszczeniu. Współcześnie projektowane są one z myślą o dużych i płaskich telewizorach, dzięki czemu w wielu przypadkach szafki RTV pozwalają na natychmiastowe postawienie urządzenia na wysokości optymalnej dla oglądających.

Oczywiście szafki RTV różnią się rozmiarami (a więc i wysokością), dlatego też sprawdzając, czy szafka jest wystarczająco wysoka, warto pamiętać o zasadzie "środka na wysokości wzroku".

Kiedy nie stosować reguły "środka na wysokości wzroku"?

W zdecydowanej większości przypadków "środek na wysokości wzroku" to reguła, którą można zastosować bez większego zastanowienia. A to ze względu na fakt, że najczęściej mówimy o telewizorze jako centrum pokoju stołowego (salonu w bloku). Jednak w przypadku telewizora w sypialni lub w większym niż salon pomieszczeniu, regułę tę można delikatnie nagiąć.

W przypadku bardzo dużych pomieszczeń (np. połączenia jadalni z salonem w domu jednorodzinnym) i bardzo dużych telewizorów (75 cali i więcej), należy powiesić telewizor tak, by jego dolna krawędź znajdowała się mniej-więcej na wysokości wzroku. To sprawi, że wszyscy oglądający będą mogli cieszyć się obrazem.

W przypadku telewizorów w sypialniach, środek ekranu powinien znajdować się około 30 centymetrów powyżej linii wzroku, a sam telewizor można delikatnie pochylić do przodu w celu osiągnięcia wyższego komfortu podczas oglądania telewizji w pozycji leżącej.

REKLAMA

Kupujesz nowy telewizor? Przeczytaj nasze poradniki zakupowe:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA