REKLAMA

Oto najnowszy iPad Pro z ekranem OLED. Apple w końcu to zrobił

Wreszcie jest. Po miesiącach czekania Apple pokazał wyczekiwanego iPada Pro wyposażonego w ekran OLED. Oto ceny, które przyjdzie nam zapłacić za najpotężniejszy tablet Apple w historii.

07.05.2024 14.52
Oto najnowszy iPad Pro z ekranem OLED. Apple w końcu to zrobił
REKLAMA

Tak jak się spodziewaliśmy, zapowiedziana już w ubiegłym miesiącu konferencja zatytułowana Let Loose przynosi nowe sprzęty stworzone z myślą o twórcach treści. Nowy iPad Pro to nie tylko porzucenie ekranu MiniLED na rzecz wyświetlacza OLED, ale też przede wszystkim nowe możliwości w kwestii wydajności. Urządzenie można bezapelacyjnie nazwać najpotężniejszym konsumenckim tabletem na świecie. Ma na pokładzie superszybki procesor, który nawet nie trafił jeszcze do laptopów i komputerów Apple.

REKLAMA

iPad Pro OLED. Dwa rozmiary, nowe możliwości

Historia przecieków dot. iPadów z ekranami OLED sięgają ubiegłego roku. Wraz z upływem pojawiały się coraz więcej raportów i doniesienia ze sprawdzonych źródeł (m.in. Marka Gurmana z Bloomberga) – niedawno informator podał, że wyświetlacze OLED mają być najlepszymi panelami na rynku. Tak jak zapowiedziano, tak jest.

Tak jak w ubiegłych latach dostępne są dwie wersje tabletów – mniejsza 11-calowa i większa 13-calowa. Przekątna w bardziej zaawansowanym modelu trochę urosła z 12,9-calowej z 6. Generacji iPadów Pro. Nowe modele są też bardzo cienkie – 11-calowy mniejszy model mierzy zaledwie 5,3 mm grubości, z kolei 13-calowa wersja ma wyłącznie 5,1 mm grubości! Dzięki czemu jest to najchudszy produkt Apple w historii. Jeśli chodzi o wykonanie, to bez zmian obudowa tabletów wykonana jest z aluminium. iPad Pro 11" waży ok. 445 g, natomiast większa wersja ok. 580 g.

Oba urządzenia mają na pokładzie ekrany OLED Ultra Retina XDR, ale nie jeden – każdy iPad Pro ma na pokładzie dwa panele OLED, co nazwano technologią Tandem OLED. Dzięki czemu użytkownicy mogą liczyć na najlepsze doświadczenia z korzystania – wyświetlacz zapewnia świetne kąty widzenia, jeszcze wyższy kontrast, głębokie czernie. Panel oferuje typową jasność 1000 nitów, natomiast maksymalna jasność sięga aż 1600 nitów.

Na zewnątrz nie będzie problemów z obsługą urządzenia. Szczególnie że Apple po raz pierwszy zastosowało szkło nano-texture glass znane m.in. z monitorów Apple Studio Display, które minimalizuje odbicia (szczególnie w jasnych pomieszczeniach i na zewnątrz) do minimum. Oczywiście za taką przyjemność trzeba będzie dopłacić (500 zł).

Plotki również się sprawdziły, jeśli chodzi o wydajność! Apple wraz z nowymi iPadami zaprezentowało nowy  procesor Apple M4 wykonany w litografii 3 nm 2. generacji TSMC. Czip ma do dyspozycji specjalny układ display engine zarządzający ekranem oraz oferuje 10 rdzeni CPU i 10 rdzeni GPU. Tym sposobem czip zapewnia 50% wyższą wydajność CPU w porównaniu do M2 i 4 razy wyższa wydajność GPU.

Apple M4 jest też bardzo energooszczędny – jest w stanie zapewnić identyczną wydajność, wykorzystując 1/4 mocy w porównaniu do M2. Jako że Apple planuje wprowadzić sztuczną inteligencję do swoich urządzeń, to nie mogło zabraknąć nowego Neural engine. Ten ma 16 rdzeni – Apple twierdzi, że jest to najszybszy moduł na świecie tego typu.

Wydajność to jedno, ale ulepszono również system chłodzenia o 20 proc. Dzięki takiemu połączeniu nowe iPady Pro OLED z procesorami M4 są 4 razy szybsze od iPada Pro 6. Gen z układem M2! Z dodatkowych nowości warto wspomnieć o zestawie fotograficznym. Apple co ciekawe usunęło szeroki moduł z tyłu i do dyspozycji mamy wyłącznie jeden aparat na matrycy 12 Mpix, choć bez zmian pozostaje skaner LiDAR oraz dioda doświetlająca. Co ważne, przednia kamera FaceTime została przeniesiona na dłuższą ramkę, zupełnie jak w nowym iPadzie Air.

Ceny za nowe iPady Pro OLED prezentują się następująco:

  • iPad Pro 11" OLED M4 WiFi – od 5299 zł (256 GB)
  • iPad Pro 11" OLED M4 WiFi + Cellular – od 6299 zł (256 GB)
  • iPad Pro 13" OLED WiFi – 6999 zł (256 GB)
  • iPad Pro 13" OLED WiFi + Cellular – od 7999 zł (256 GB)
REKLAMA

Więcej o nowościach od Apple przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA