REKLAMA

Facebook rozsyła Polakom dziwne wiadomości. Zapowiada dużą zmianę

Polacy zaczęli otrzymywać od Facebooka powiadomienie dotyczących nowych funkcji AI. Jeżeli tobie też się wyświetliło to radzimy - nie zamykaj go od razu. Zawarte w nim są ważne informacje dotyczące przetwarzania twoich danych przez Metę i jej produkty.

24.05.2024 08.46
Facebook rozsyła Polakom dziwne wiadomości. Zapowiada dużą zmianę
REKLAMA

W ciągu ostatniego tygodnia Facebook rozpoczął wyświetlanie Polakom odwiedzającym serwis powiadomienia dotyczącego "wprowadzenie funkcji sztucznej inteligencji w usługach Meta w twoim regionie".

Choć koncern jeszcze tego nie potwierdził, to biorąc pod uwagę doświadczenia zza Oceanu, chodzi zapewne o narzędzia pakietu Meta AI, które zadebiutowały w ubiegłym roku w Stanach Zjednoczonych. Na owe narzędzia składa się choćby czatbot z wieloma osobowościami, asystent Meta AI czy generator obrazów.

REKLAMA

Funkcje Meta AI już wkrótce w Polsce. Koncern przypomina co zbiera - ale i jak wypisać się z udostępniania danych dla AI

W ubiegłym roku Meta udostępniła użytkownikom ze Stanów Zjednoczonych asystenta AI, który tak jak dobrze znani nam ChatGPT, Copilot czy Gemini może odpowiadać na pytania czy być partnerem do rozmowy. Meta AI za oceanem dostępny jest nie tylko w Facebook Messengerze, ale i Whatsappie czy Instagramie.

Meta AI jest w stanie także generować obrazy w czasie rozmowy. Z resztą nie tylko Meta AI, bo w pakiecie funkcji AI Mety znalazł się także generator naklejek czy edytor AI zdjęć na Instagramie, który pozwala na np. zamianę zdjęcia w obraz malowany akwarelami.

Najbardziej ciekawą nowością jest grupa czatbotów o aż 28 osobowościach, wzorowanych na m.in. koszykarzu Chrisie Paulu, influencerce LaurDIY, tenisistce Naomi Osace, czy… Paris Hilton i Snoop Doggu.

Kiedy Polacy mieliby otrzymać owe funkcje AI? Zmiany wprowadzone w Zasadach ochrony prywatności wynikające z wprowadzenia funkcji sztucznej inteligencji będą obowiązywać od 26 czerwca bieżącego roku. Tak więc można przypuszczać, że narzędzia Meta AI zadebiutują na Facebooku, Instagramie czy Whatsappie pod koniec czerwca lub pod koniec lipca.

Takie powiadomienie w ostatnich dniach otrzymali użytkownicy Facebooka

Co ważniejsze, niezależnie czy jesteś zainteresowany użyciem owych funkcji czy nie, dla każdego z nas powinny być ważne zmiany w Zasadach ochrony prywatności. Bowiem informacje zbieranie już dotychczas przez Metę (m.in. treści tworzone przez użytkowników, takie jak posty, komentarze czy materiały audio, czy wiadomości wymieniane z kontami profesjonalnymi) będą także przetwarzane na potrzeby generatywnej AI.

"Ponieważ uczenie skutecznych dużych modeli językowych sztucznej inteligencji wymaga tak dużej ilości danych, do szkolenia wykorzystywana jest kombinacja źródeł. Wykorzystujemy informacje publicznie dostępne w Internecie i informacje licencjonowane. Wykorzystujemy także informacje udostępniane w produktach i usługach Meta. Informacje te mogą obejmować posty lub zdjęcia i ich podpisy. Nie wykorzystujemy treści Twoich prywatnych wiadomości ze znajomymi i rodziną do szkolenia SI. [...] Nawet jeśli nie korzystasz z naszych produktów i usług ani nie masz konta, możemy nadal przetwarzać informacje na Twój temat w celu rozwijania i ulepszania SI w Meta. Może się tak zdarzyć np. w sytuacji, gdy znajdziesz się na obrazie udostępnionym w naszych produktach lub usługach przez osobę, która z nich korzysta, lub jeśli ktoś wspomni o Tobie w postach lub podpisach udostępnianych w naszych produktach i usługach.

Czytamy w artykule opisującym to, w jaki sposób Meta wykorzystuje informacje na potrzeby modeli i funkcji generatywnej SI

Jednocześnie Meta przypomina, że w myśl obowiązującego RODO i przepisach o ochronie danych osobowych, użytkownicy mają prawo do m.in. uzyskiwania dostępu do danych i ich sprostowania, prawo do wycofania zgody w przypadkach, gdy do przetwarzania danych niezbędne jest udzielenie zgody, prawo do usunięcia danych czy prawo do wniesienia sprzeciw i ograniczyć przetwarzanie swoich danych. To ostatnie- wniesienie sprzeciwu wobec wykorzystywaniu przez Meta twoich informacji do treningu sztucznej inteligencji - można wnieść poprzez specjalną podstronę w centrum pomocy.

Może zainteresować cię także:

REKLAMA

Zdjęcie główne: gioele piccinini / Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA