ROZDAJEMY SPRZĘTY!
Rotated image 1Image 2Rotated image 3Image 4Image 4
Close small
REKLAMA

Elektrownia wodna w Gubinie będzie bić rekordy. Ma 120 lat i nie myśli o emeryturze

Jedna z najstarszych działających w Polsce elektrowni wodnych - w Gubinie- gotowa jest bić dalsze rekordy. Po remoncie będzie nawet bardziej wydajna.

02.05.2024 15.23
elektrownia wodna
REKLAMA

Rozpoczęcie pracy elektrowni to jak się okazuje kwestia sporna. Miasto na swoich stronach informuje, że budynek oddano do użytku 4 maja 1904 r. PGE Energia Odnawialna, spółka użytkująca obiekt, start szacuje na 1905 r. W tym przypadku ważniejsza jest jednak nie przeszłość, a przyszłość. Tę zaś elektrownia wodna w Gubinie ma świetlaną.

REKLAMA

Elektrownia wodna w Gubinie dostała drugie życie

Po raz ostatni modernizację przechodziła 50 lat. Niedawny remont sprawi, że elektrownia popracuje przez kolejnych 40 lat.

Zwiększyliśmy jej wydajność do 4000 MWh energii elektrycznej rocznie. Taka ilość energii jest w stanie zasilić około 2000 gospodarstw domowych

– powiedział Mariusz Dudziuk, dyrektor Biura Eksploatacji Elektrowni Wodnych Przepływowych w PGE Energia Odnawialna.

Najstarsza z turbin wymienionych w ramach modernizacji pochodziła z 1925 roku. Pamięta czasy, gdy prąd z elektrowni wodnej napędzał miejską linię tramwajową.

Eksponatów jest więcej i mieszkańcy wraz turystami będą mogli je podziwiać. Zdemontowany prawie 100-letni wirnik turbiny z transformatorem i aparatem kierowniczym zostały wyeksponowane przed budynkiem elektrowni. Jest co oglądać, bo PGE Energia Odnawialna podkreśla, że to najstarsza turbina Kaplana funkcjonująca do niedawna w Polsce.

Dzięki przeprowadzonym pracom elektrownia może teraz produkować dla Gubina i okolic o 10 proc. energii elektrycznej więcej niż przed remontem. Jej obecna moc to 1,26 MW.

Elektrownie wodne w Polsce

„Polska zajmuje dalekie miejsce w Europie pod względem mocy zainstalowanej i produkcji energii elektrycznej przez elektrownie wodne” – piszą naukowcy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w pracy „Sektor energetyki wodnej w Polsce: Rozwój historyczny i stan obecny”. W Polsce funkcjonuje 771 elektrowni wodnych przepływowych, z czego 761 to małe elektrownie wodne o mocy zainstalowanej poniżej 10 MW.

Największe to Elektrownia Żarnowiec oraz Elektrownia Porąbka-Żar. Ta druga to przy okazji jedyna w kraju elektrownia podziemna.

Więcej o wytwarzaniu energii przeczytasz na Spider's Web:

Środowiska ekologiczne mają wątpliwości co do tego, czy elektrownie wodne są bezpieczne dla środowiska. Ekohydrolog Sebastian Szklarek na łamach wysokienapiecie.pl zauważał, że „każda elektrownia wodna wymagająca przegrodzenia rzeki jest szkodliwa dla środowiska”. Obiekty stają się barierą migracyjną dla ryb. Nawet małe elektrownie wodne są problematyczne. Jak podkreśla Szklarek, „małe” odnosi się do mocy turbiny, ale już nie samej tamy. Taka nazwa w żaden sposób nie mówi nic o „skali oddziaływania takiej inwestycji na środowisko”.

REKLAMA

Dr hab. Rober Czerniawski, prof. Katedry Hydrobiologii i Zoologii Ogólnej na Uniwersytecie Szczecińskim, pisał z kolei, że „czysta, proekologiczna energia rzeki przyczyni się wprawdzie do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, ale niezaprzeczalnie obniży wartość przyrodniczą ekosystemu rzecznego”.

Zdjęcie główne: PGE Energia Odnawialna

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA