REKLAMA

Ta nazwa ustawy brzmi jak post na Instagramie. Czegoś takiego jeszcze nie było

"#naStart" brzmi jak fragment pochwalnego opisu zdjęcia na Instragramie z okazji rozpoczęcia treningów albo hobby, ale to coś znacznie poważniejszego. Właśnie tak brzmi projekt ustawy, która może okazać się historyczna.

08.04.2024 18.05
Sejm
REKLAMA

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt "ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart". Wykorzystanie hasztagu oznacza, że jest to najprawdopodobniej pierwsza w historii Polski ustawa z tym charakterystycznym znakiem w tytule.

REKLAMA

Odnotował to na Twitterze Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek rady nadzorczej ZUS.

Sama ustawa jest rzecz jasna mało technologiczna – choć odpowiedzialne za nią jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii – ale to dość znamienne, że język mediów społecznościowych wchodzi już do świata ustaw.

Z jednej strony trudno być tym zaskoczonym, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, jak bardzo nowoczesne były ostatnie wybory samorządowe, czy jak wielkim hitem były przez naprawdę długi czas transmisje z Sejmu na YouTube. Do tego już wcześniej politycy mocno romansowali z TikTokiem. Granica pomiędzy poważną polityką a światem internetu, jeśli jeszcze istnieje, to się zaciera.

Trzeba jednak zadać sobie pytanie co dalej

Ustawa z „XD” w tytule? To pewnie nie przejdzie, ale niektóre scenariusze łatwiej sobie wyobrazić. Pisaliśmy, że Brazylia była pierwszym krajem, który wprowadził w życie akt prawny całkowicie napisany przez generatywną sztuczną inteligencję.

Radny Ramiro Rosário zdecydował się na - jak to później określił - eksperyment. Zlecił napisanie aktu prawnego usłudze ChatGPT od OpenAI. W jego ramach miasto znosi opłaty za wymianę wodomierzy, jeżeli te zostały mieszkańcowi ukradzione. Akt następnie zaprezentował pozostałym 35 radnym nie informując ich, że to dzieło sztucznej inteligencji. Rosário nie zdecydował się nawet na redakcję wygenerowanego tekstu

– wyjaśniał Maciej Gajewski.
REKLAMA

Pod tym względem hasztag w tytule ustawy jest – na szczęście – wręcz uroczo zacofany. Rzeczywistość zmienia się szybko i kolejne technologiczne wątki w polityce faktycznie mogą nas zaskakiwać.  

zdjęcie główne: Katarzyna Uroda / Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA