REKLAMA

Jest nowy rekord prędkości internetu. Z tym łączem można pobrać 9 tys. filmów w sekundę

Naukowcy pobili całkiem istotny dla nas rekord, bo wykorzystali już istniejącą technologię. Internet 1,254 miliona razy szybszy niż przeciętny polski światłowód stworzono w Wielkiej Brytanii, ale według badaczy ma on szansę zawojować łącza na całym świecie.

29.03.2024 08.08
Jest nowy rekord prędkości internetu. Z tym łączem można pobrać 9 tys. filmów w sekundę
REKLAMA

Większość Polaków posiadających internet stacjonarny może cieszyć się połączeniem o prędkości 100 Mbit/s lub więcej. Bardziej wymagający (lub po prostu bogatsi) już teraz korzystają z połączeń na poziomie 1 Gbit/s. Jednak jeżeli jesteś brytyjskim naukowcem, możesz pochwalić się światłowodem przesyłającym dane o prędkości 301 terabitów (Tb) na sekundę.

REKLAMA

301 Tb/s możliwe na zwykłym światłowodzie. Pokazali to naukowcy i pobili rekord

Naukowcy z brytyjskiego Aston University w Birmingham poinformowali o osiągnięciu nowego rekordu prędkości przesyłu danych poprzez światłowód. Choć ich wynik jest znacznie mniej imponujący niż rekord pobity przez Duńczyków w 2022 roku - 1,84 Petabita na sekundę (Pbit/s), to wynika to z faktu, że Brytyjczycy do eksperymentu wykorzystali tradycyjne kable światłowodowe, takie jak te rozłożone na terenie całej Polski.

Badaczom udało się to osiągnąć poprzez otwarcie nowych pasm długości fal, które nie są jeszcze wykorzystywane w dostępnych nam systemach światłowodowych.

Różne pasma długości fal odpowiadają różnym kolorom światła przesyłanego przez światłowód. Mając to na uwadze, Brytyjczycy przy współpracy z Narodowym Instytutem Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych w Japonii oraz Nokia Bell Labs w Stanach Zjednoczonych, opracowali nowe urządzenia zwane wzmacniaczami optycznymi i korektorami wzmocnienia optycznego, aby uzyskać dostęp do nowych długości fal.

Mówiąc ogólnie, dane były przesyłane za pomocą światłowodu, podobnie jak w przypadku domowego lub biurowego połączenia internetowego. [...] Jednak oprócz dostępnych na rynku pasm C i L, wykorzystaliśmy dwa dodatkowe pasma widmowe zwane pasmem E i pasmem S. Takie pasma tradycyjnie nie były wymagane, ponieważ pasma C i L mogły zapewnić wymaganą pojemność, aby zaspokoić potrzeby konsumentów

Wyjaśnił doktor Ian Philips, jeden z członków zespołu badawczego, który pobił rekord

Prędkość przesyłu osiągnięta przez uczonych z Aston University wyniosła 301 terabitów na sekundę - lub jak kto woli, 301 000 000 megabitów na sekundę.

Oznacza to, że prędkość uzyskana przez naukowców jest 1,254 miliona razy większa od średniej prędkości uzyskiwanej w polskich domach za pomocą światłowodów. W innej skali prędkość tą można zobrazować za pomocą filmów: 301 Tb/s wystarcza na przesłanie 9 tys. filmów w jakości HD w sekundę.

Jak przekazują badacze, ich eksperyment "może doprowadzić do znacznej poprawy jakości połączenia dla użytkowników końcowych".

Zwiększenie przepustowości systemu poprzez wykorzystanie większej ilości dostępnych widm - nie tylko konwencjonalnego pasma C, ale także innych pasm, takich jak L, S, a teraz E - może pomóc w utrzymaniu kosztów zapewnienia tej przepustowości na niskim poziomie. Jest to również "bardziej ekologiczne rozwiązanie" niż wdrażanie większej liczby nowszych światłowodów i kabli. [Technologia opracowana naukowców] w większym stopniu wykorzystuje istniejącą sieć światłowodową, zwiększając jej zdolność do przesyłania danych oraz przedłużając jej żywotność i wartość handlową.

Podsumował profesor Wladek Forysiak
Kup router
Media Expert
TP Link TL-MR100
REKLAMA

Więcej na temat prędkości internetu:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA