REKLAMA

Przybijasz piątkę i to tyle. Właśnie zapłaciłeś za zakupy

Amazon wyprzedza trendy i proponuje rozwiązanie niczym z gry Cyberpunk 2077 - płacenie skanem dłoni. Bez wszczepiania czipów. Skan można wykonać samodzielnie w domu.

29.03.2024 10.47
Przybijasz piątkę i to tyle. Właśnie zapłaciłeś za zakupy
REKLAMA

Bezobsługowy sklep Amazon Go Store, niczym nasza rodzima Żabka Nano, już w 2018 roku brylował w Stanach Zjednoczonych. Teraz przyszedł czas na kolejny krok - płatności za pomocą ręki. Bez wszczepiania czipów czy modyfikacji ciała - wystarczy zdjęcie dłoni, które można zrobić w domu, na kanapie.

REKLAMA

Płacenie dłonią. Amazon już to wymyślił

Amazon One to innowacyjna metoda płatności, która pozwala klientom płacić za zakupy skanem dłoni. System działa bez konieczności używania karty płatniczej, smartfona czy zegarka. Wystarczy umieścić dłoń nad czytnikiem Amazon One, a system automatycznie pobierze należną kwotę z konta przypisanego do danej dłoni. Bez PIN-u i haseł.

Obecnie Amazon One jest dostępny w wybranych sklepach Amazona, w tym w niektórych sklepach sieci Whole Foods w Stanach Zjednoczonych.

Przeczytaj więcej o futurystycznych technologiach:

W domu zeskanujesz dłoń. I pomoże w tym SI

Początkowo rejestracja w systemie wymagała fizycznej wizyty w sklepie i zeskanowania dłoni na specjalnym urządzeniu. Teraz, w 2024 roku, drugim roku dominacji sztucznej inteligencji, Amazon ułatwia ten proces.

Gigant uruchomił nową aplikację, która umożliwia użytkownikom rejestrację w usłudze Amazon One z poziomu telefonu. Aplikacja wykorzystuje skan (wspomagany przez SI) struktury żył dłoni do identyfikacji użytkownika. W celu weryfikacji należy również przesłać zdjęcie dowodu osobistego.

Firma zapewnia, że ​​obrazy dłoni i żył są szyfrowane i przechowywane w bezpiecznym miejscu w chmurze. I tyle! Taka operacja pozwala na płacenie za pomocą przyłożenia dłoni do skanera.

Czy to nie za dużo?

REKLAMA

Niektórzy obawiają się płacenia kartą, a co dopiero zabierania produktów z półki bez skanowania, jak w Żabce Nano. Serwis The Verge słusznie zauważa, że kartę płatniczą w razie wycieku danych można wymienić, a dłoń pozostanie z nami na... zawsze. Czy płatność dłonią to tylko futurystyczny pokaz możliwości Amazona? W końcu płatność zegarkiem Apple Watch czy Samsunga jest równie szybka, wygodniejsza i bezpieczniejsza.

Pamiętajmy, że to tylko opcja. Amazon nie zmusza nikogo do rezygnacji z tradycyjnych metod płatności. Nawet dla mnie, zwolennika nowoczesnych technologii, to rozwiązanie jest nieco zbyt futurystyczne.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA