REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Nowe futurystyczne gogle dla amerykańskiej armii to niewypał. Powodują ból i zawroty głowy

To miał być przełom na polu walki, ale wygląda na to, że przyjdzie nam jeszcze nie niego poczekać. Gogle IVAS, które wyświetlają żołnierzom wszystkie najważniejsze informacje, nie przeszły czterech z sześciu testów. Żołnierze, którzy używali IVAS, cierpieli między innymi na zawroty głowy.

17.10.2022
12:06
Nowe futurystyczne gogle dla amerykańskiej armii to niewypał. Powodują ból i zawroty głowy
REKLAMA

Amerykańska armia od kilku lat prowadzi próby z goglami do rzeczywistości rozszerzonej IVAS. Jednak jak wynika z nowego raportu dla Departamentu Obrony USA, szeroko reklamowane wojskowe gogle rzeczywistości mieszanej mają poważny problem: są tak niewygodne dla żołnierzy, że są praktycznie bezużyteczne taktycznie. 

REKLAMA

Bloomberg News poinformował, że podczas testów w maju i czerwcu żołnierze wyposażeni w Zintegrowany System Wzmacniania Wizualnego (Integrated Visual Augmentation System – IVAS) cierpieli na "upośledzenia fizyczne mające wpływ na misję", takie jak bóle głowy, ból szyi, nudności i zmęczenie oczu.

Większość żołnierzy, którzy zgłaszali występowanie tych objawów, stwierdziła, że pojawiły się one mniej niż trzy godziny po użyciu IVAS, donosi Bloomberg dodając, że system "nadal doświadcza zbyt wielu awarii podstawowych funkcji".

Zgodnie z raportami testerów użycie systemu spowodowało też "ucisk na twarz i nadwyrężenie szyi".

Business Insider cytował z kolei rozmowę z żołnierzem, który używał IVAS. Powiedział on, że włączone gogle świecą w nocy tak jasno, że w rzeczywistej sytuacji taktycznej natychmiast zdradziłyby ich pozycję.

 class="wp-image-2502342"
Żołnierze amerykańscy w goglach IVAS

IVAS otrzymał również pozytywne recenzje. Oficerowie 75 Pułku Rangersów wypowiadali się dość pozytywnie o zestawie, chwaląc przede wszystkim jego ułatwienia nawigacyjne. 

Według dowódcy plutonu, sierżanta Briana Haymana, dzięki IVAS żołnierze szybciej wykonali swoją misję. Heyman powiedział, że ćwiczenia, które przeprowadzili w Portoryko, pokazały, że dzięki goglom żołnierze nie zatrzymali się, by sprawdzić trasę. Ponieważ IVAS pozwala na wizualizację położenia każdego żołnierza, pomógł również zachować dyscyplinę misji i zapewnił dowódcy realistyczną obserwację pola bitwy oczami dowolnego żołnierza.

Gogle do rzeczywistości rozszerzonej IVAS

IVAS to wzmocniony zestaw rzeczywistości rozszerzonej Hololens 2 firmy Microsoft. Pentagon przyznał Microsoft prawie 22 mld dolarów na produkcję i dostawę IVAS (183 tys. dolarów za sztukę). 

IVAS może pochwalić się mnóstwem funkcji rozszerzonej rzeczywistości od obsługi nocnego widzenia w wysokiej rozdzielczości i funkcji widzenia w podczerwieni po rozpoznawanie twarzy, trójwymiarowe mapy pola bitwy czy tłumaczenia języka "w locie".

Teoretycznie powinno to zapewnić, jak twierdzy armia USA, "większą świadomość sytuacyjną niezbędną do osiągnięcia przewagi przeciwko naszym obecnym i przyszłym przeciwnikom".

REKLAMA

Armia początkowo planowała uruchomienie IVAS w tym roku, ale przesunęła termin na 2025 r., powołując się na potrzebę dokonania niezbędnych poprawek. W sumie US Army chce zakupić 120 tys. zestawów.

Póki co trwają prace nad wersją 1.2 IVAS z lżejszą obudową i licznymi zmianami dotyczącymi wyświetlacza.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA