REKLAMA

Lawina nowości w mObywatelu. Ministerstwo pokazuje, co się zmieni

Od dawna mObywatel to coś więcej niż tylko cyfrowe dokumenty. Jakich usług możemy spodziewać się w bliższej lub nieco dalszej przyszłości? Ministerstwo Cyfryzacji ma specjalną rozpiskę, która pozwala się w tym połapać.

04.03.2024 12.00
mobywatel
REKLAMA

Stwierdzenie, że Polacy polubili mObywatela, byłoby raczej sporym niedopowiedzeniem. Liczby nie kłamią. Rządowa aplikacja, zawierająca m.in. cyfrowy dowód osobisty, e-recepty czy możliwość zablokowania numeru PESEL, została pobrana ponad 16 mln razy.

REKLAMA

mObywatel: jakich nowości możemy spodziewać się w najbliższym czasie?

W realizacji są następujące projekty związane z dokumentami. W aplikacji będzie można dodać prawo wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty, prawo wykonywania zawodu pielęgniarki i położnej, dokumenty lokalne (karty seniora, mieszkańca) dla Jednostek Samorządu Terytorialnego, które podpisały porozumienie z Ministerstwem Cyfryzacji czy legitymację radcy prawnego i aplikanta radcowskiego. W planach są natomiast legitymacje osoby niepełnosprawnej oraz honorowego dawcy krwi.

Jeżeli chodzi o usługi to trwają pracę nad wirtualnym asystentem informującym o usługach państwowych.

Dzięki temu, w odpowiedzi na zadane pytanie dotyczące usług administracji, otrzymamy wyczerpującą informację zwrotną podaną w formie naturalnej wypowiedzi. Będzie ona oparta o bazę artykułów z portalu Gov.pl. Rozmowa z asystentem będzie się odbywała w formie pisemnej, tak jakbyśmy rozmawiali ze znajomym na jednym z popularnych komunikatorów. Wstępnie zakładamy, że każda konwersacja umożliwi zadanie 10 pytań - po wyczerpaniu limitu będzie można rozpocząć nową rozmowę

– zapowiadało wcześniej ministerstwo.

W realizacji mamy też „zarządzanie powiadomieniami” czy rozwój ePłatności, które obecnie działają w 40 miejscowościach. W mObywatelu mamy mieć wgląd w statusy wniosków (m.in. o dowody i paszporty), dostęp do rejestru danych kontaktowych czy możliwość zmiany języka.

Więcej o aplikacji mObywatel przeczytasz na Spider’s Web:

W planach widnieją jeszcze takie projekty jak podpisywanie dokumentów profilem zaufanym i e-dowodem, rozwój usługi Urzędu Skarbowego czy możliwość zawieszania i odwieszania dowodu osobistego. Do tego dojdą usługi e-Doręczenia oraz Moja firma.

Można korzystać ze strony, aby być na bieżąco z nowościami i planami, ale jest prostszy sposób, żeby wiedzieć, co w mObywatelu się pojawia. Ostatnia nowinka wprowadzona przez resort cyfryzacji to powiadomienie „Co zmieniło się w aplikacji”, gdy użytkownik się do niej loguje. „Znajdziesz w nim listę aktualizacji lub nowych usług i dokumentów, z których od teraz możesz korzystać” – wyjaśnia ministerstwo.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA