REKLAMA

Elektroniczny dowód osobisty to sukces. Tylu Polaków już skorzystało

Nowe informacje potwierdzają: Polacy pokochali elektroniczny dowód w mObywatelu. Ilu mieszkańców kraju nad Wisłą skorzystało z mDowodu?

19.02.2024 20.23
Elektroniczny dowód osobisty to sukces. Tylu Polaków już skorzystało
REKLAMA

Nowy mObywatel 2.0 jest już z nami od ponad pół roku. Kolejna rewizja popularnej aplikacji rządowej wprowadziła nie tylko odświeżenie pod względem interfejsu, ale także przyniosła kolejny respektowany w Polsce dokument tożsamości w postaci mDowodu. Po kilku miesiącach od debiutu Ministerstwo Cyfryzacji zdecydowało się pochwalić danymi.

REKLAMA

mDowód to sukces. Miliony Polaków pokochało elektroniczny dowód

Aplikacja mObywatel to przede wszystkim wygoda. Wychodząc z domu, nie musimy pamiętać o portfelu (a jeśli go zapomnimy, nie musimy się stresować), ponieważ załatwiając wiele spraw, nie jest już potrzebny plastikowy dowód osobisty. W banku, urzędzie czy w sklepie wyciągamy telefon i pokazujemy mDowód – cała filozofia.

Wcześniejszy mObywatel oferował elektroniczną kopię klasycznego dowodu i nie można było go wykorzystać w wielu sytuacjach (np. w banku), natomiast mDowód to po prostu kolejny dowód tożsamości, który różni się od plastikowego dowodu numerem, serią i terminem ważności. Pod koniec stycznia dowiedzieliśmy się, że mObywatela łącznie pobrano 16 mln razy.

Teraz zostaliśmy poinformwowani, że aż 6 mln osób z całej Polski posiada mDowód w aplikacji mObywatel 2.0. To prawie połowa wszystkich pobrań – choć warto zaznaczyć, że w statystykach pobrań liczy się także liczba pobrań wcześniejszego wydania aplikacji. Dodatkowo, aplikację można instalować na wielu urządzeniach.

mDowód to idealna odpowiedź na potrzeby Polaków, którzy coraz chętniej wykorzystują rozwiązania scyfryzowanego świata. Zamiast portfela wystarczą nam karty płatnicze podpięte do portfela wirtualnego typu Google Play lub Apple Pay do płatności oraz mDowód do weryfikacji naszej tożsamości.

mObywatel to nie tylko mDowód. To także masa przydatnych funkcji

mDowód wydaje się zdecydowanie najprzydatniejszą funkcją aplikacji rządowej, ale to nie wszystko, co potrafi. Dzięki mObywatelowi świeżo upieczeni kierowcy mogą wsiąść "za kółko" po zdanym egzaminie na prawo jazdy. Gdyby tego było mało, do aplikacji na początku roku wleciała opcja zastrzeżenia numeru PESEL oraz opcja zapłacenia podatków za pomocą BLIKA.

Nowe wydanie mObywatela jednak w niedalekiej przyszłości zyska masę przydatnych funkcji. Ciekawą nowością ma być wirtualny asystent, który bazuje na rządowym portalu Gov.pl oraz opcja zgłoszenia nielegalnych treści w sieci. Dodatkowo mObywatel pozwoli też sprawdzić status naszego fizycznego dowodu osobistego lub paszportu (obecnie do tego wykorzystuje się stronę internetową).

REKLAMA

Więcej o mObywatelu i rządowych aplikacjach przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA