REKLAMA

Żyjemy w Cyberpunku. Oto namacalny dowód od Microsoftu

Microsoft Copilot doczekał się wyspecjalizowanej wersji, która ma pomagać przedsiębiorstwom w przetwarzaniu danych finansowych. Co prawda SI jest nadal oznaczona jako testowa i niegotowa, ale już jest wykorzystywana przez pierwszych partnerów.

02.03.2024 20.29
Microsoft Copilot Finance
REKLAMA

Microsoft zaczyna odsłaniać kolejne etapy swojej strategii związanej ze sztuczną inteligencją. Wszechwiedzący Microsoft Copilot jako interfejs do wyszukiwarki internetowej bywa bardzo użyteczny, trudno jednak w pełni na nim polegać. Copilot ogólnego przeznaczenia polega bowiem na sieci Web jako źródle danych (w ramach indeksu Bing), a w tej nie brakuje informacji błędnych czy wręcz fałszywych. Wyspecjalizowane modele okazują się dużo bardziej użyteczne.

REKLAMA

Te nie odpowiedzą na każde możliwe pytanie, są ekspertami w danej dziedzinie i szkolone na konkretnym zbiorze danych. Klienci i użytkownicy będą mogli szkolić modele GPT na własnych zbiorach, będą też mogli korzystać z modeli przygotowanych przez Microsoft. Takim modelem - a właściwie to całą usługą online - jest Microsoft Copilot dla Finansów. Na razie dostępny jako wersja poglądowa (i jeszcze nie na terenie Unii Europejskiej, co ma się zmienić niebawem), co tymczasowo zwalnia Microsoft z odpowiedzialności za jego wadliwe działanie.

Nie przegap:

Microsoft Copilot for Finance. Jak zamienić dzień pracy w Excelu w kilka poleceń za pomocą klawiatury

Mimo wspomnianego asekuracyjnego oznaczenia Preview, premiera Copilot for Finance została uwiarygodniona przez pierwszych partnerów, którzy po cichu rzeczoną usługę testowali. W komunikacie prasowym Microsoftu wysłanym do mediów cytowani są przedstawiciele firm Dentsu, Northern Trust i Visa. Te korzystały już w środowiskach produkcyjnych z wyspecjalizowanych modeli Copilota. Jak nietrudno się domyślić, wszystkie wystawiają Copilotowi laurkę, twierdząc zgodnie, że ten w sposób fundamentalny zmienia te firmy od środka, usprawniając ich działanie i stanowiąc ogromną pomoc dla korzystających z nich pracowników.

Copilot dla Finansów potrafi szczegółowo analizować dane finansowe z wielu różnych źródeł i jest dostępny z poziomu aplikacji Microsoft 365, w tym Excel i Outlook. Obsługuje liczne systemy ERP, w tym oczywiście Dynamics 365 czy Microsoft Graph, ale też chociażby SAP.

Usługa pomaga analitykom finansowym szybko przeprowadzić analizę wariancji w Excelu w celu przeglądu zestawów danych pod kątem anomalii, ryzyka i niedopasowanych wartości. Ten rodzaj analizy pomaga działowi finansów zapewnić liderom biznesowym strategiczne informacje na temat tego, gdzie osiąga, przekracza lub nie spełnia planowanych wyników finansowych i dlaczego. Upraszcza proces uzgadniania w programie Excel dzięki zautomatyzowanym porównaniom struktury danych i wskazówkom dotyczącym rozwiązywania problemów, które pomagają przejść od wglądu do działania, co pomaga zapewnić niezawodność i dokładność dokumentacji finansowej.

Zapewnia też pełne podsumowanie odpowiednich szczegółów konta klienta w programie Outlook, takich jak wyciągi z salda i faktury, w celu przyspieszenia procesu windykacji. Umożliwia też klientom przekształcanie surowych danych w programie Excel w gotowe do prezentacji wizualizacje i raporty gotowe do udostępniania w programach Outlook i Teams.

REKLAMA

Copilot dla Finansów jest już dostępny do testów - w teorii zapisać się można globalnie, jednak z uwagi na niedostępność Copilota w pełnej wersji na terenie Unii Europejskiej (to planowane jest na wiosnę) użytkownicy z Polski muszą jeszcze poczekać.

Cena również nie jest jeszcze znana.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA