REKLAMA

Smartfon, ale bez aplikacji. T-Mobile pyta: wchodzisz w to?

Organizowanie zadań, obsługa maili, planowanie dnia, nawigacja, sprawdzanie pogody - wszystkim miałaby się zajmować generatywna sztuczna inteligencja. Póki co, to tylko wizja. Ale Deutche Telekom myśli o niej całkiem poważnie.

01.03.2024 05.20
T Phone AI
REKLAMA

T Phone AI to nowy, na razie koncepcyjny telefon, jaki został zaprezentowany przez Deutsche Telekom na targach Mobile World Congress 2024 w Barcelonie. Jest to urządzenie, które ma uczynić 5G dostępnym dla każdej kieszeni, łącząc duży ekran, niezawodną wydajność i elegancki design za przystępną cenę. Pomińmy jednak marketingową opowiastkę i przejdźmy do sedna.

REKLAMA
 class="wp-image-4459374"
T Phone AI

Jednym z największych wyróżników T Phone'a ma być bowiem jego wbudowana SI, która ma ułatwić użytkownikom obsługę telefonu i wykonywanie złożonych zadań. T Phone ma być osobistym asystentem, który pomoże w znalezieniu najlepszego połączenia na lotnisko, rezerwacji biletów na wybrane wydarzenie lub zamówieniu ulubionej pizzy.

Najlepsze oferty, najciekawsze historie:

Duży Model SI zamiast Sklepu Play z aplikacjami.

T Phone korzysta z mocy sztucznej inteligencji z chmury i z urządzenia, dzięki współpracy z firmami Qualcomm i Brain.ai. Na razie jest tylko koncepcją, ale Deutsche Telekom bardzo poważnie rozważa wprowadzenie go do oferty. Mówi nawet o drugiej połowie bieżącego roku.

 class="wp-image-4459377"
T Phone AI

Telefon ma oferować hybrydowe podejście do sztucznej inteligencji. Część usług realizować będzie wyłącznie w chmurze, gdzie będzie działał właściwy Duży Model SI. Część jednak będzie przetwarzać offline, za sprawą odpowiedniego procesora.

W ramach wbudowanego oprogramowania, interfejs Natural AI od firmy Brain.ai, który jest generatywnym interfejsem opartym na sztucznej inteligencji, zastępuje tradycyjne aplikacje na smartfonie. Natural AI ma potrafić rozumieć cele użytkownika i wykonać za niego różne zadania, takie jak planowanie podróży, zakupy, tworzenie i edycja wideo lub zdjęć. Natural AI działa w chmurze.

T Phone ma jednak też na pokładzie procesor Snapdragon 8 Gen 3 od Qualcomm, który ma wbudowane mocne NPU i wydajny modem 5G. To pierwsze ma posłużyć do działania mniejszych Dużych Modeli bezpośrednio na urządzeniu.

T Phone - czyli T-Mobile Magenta AI. Kiedy w Polsce?

 class="wp-image-4459380"
T Phone AI
REKLAMA

Wizja na T Phone’a jest niestety dość niepokojąca. Abstrahując od skłonności do halucynacji przez SI - ten problem zapewne będzie z czasem minimalizowany - to użytkownik takiego telefonu skazany jest na partnerów biznesowych Deutsche Telekom. Dziś zamawiając taksówkę użytkownik może skorzystać z dowolnej, wybranej przez siebie aplikacji z App Store czy Sklepu Play. Korzystając z Natural AI telefon zaplanuje podróż wyłącznie przy pomocy partnerów biznesowych właściciela marki T-Mobile.

Co ciekawe, T Phone AI jest rozważany również i na polski rynek. Natural AI podobno znakomicie radzi sobie również z językiem polskim, choć rodzimy oddział T-Mobile’a tych informacji na razie nie potwierdza. Więcej szczegółów mamy poznać w drugiej połowie bieżącego roku - jeżeli faktycznie ten odważny pomysł będzie wcielony w życie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA