REKLAMA

5G właśnie stało się lepsze. Ci operatorzy bardzo poprawili zasięg w Polsce

Dwóch operatorów sieci komórkowych poinformowało dzisiaj, że w ostatnich dniach ulepszony został zasięg 5G w paśmie C. Łącznie pojawiło się ponad 450 nowych stacji bazowych.

28.02.2024 17.36
orange 5g pasmo c
REKLAMA

Rozwój sieci 5G w paśmie C nazywanym "prawdziwym 5G" nie zatrzymuje się. Od uruchomienia sieci mobilnej piątej generacji minął nieco ponad miesiąc, a w tym czasie operatorzy poczynili naprawdę ogromne postępy.

REKLAMA

W tym tygodniu 5G w Polsce stało się lepsze. Orange i T-Mobile zwiększyli zasięg

T-Mobile na swoim profilu w serwisie X poinformował, że sieć 5G Bardziej (tak nazywa się 5G w paśmie C magentowego operatora) została mocno ulepszona w ostatnich kilku dniach. Zasięg superszybkiego internetu rozszerzono o nowe miejscowości. Dotarł on do: Jastarni, Wieliczki, Łańcuta, Mikołajek, Szczecina, Augustowa.

Gdyby tego było mało, to poprawiono też jakość połączenia w miejscowościach, w których już wcześniej 5G Bardziej zostało uruchomione. Wymienia się: Katowice, Gdynię, Toruń, Białystok, Zamość. Osiągnięto to dzięki temu, że w tym tygodniu uruchomiono aż - uwaga – 332 stacje! Wynik zdecydowanie bije na głowę wcześniejsze tygodnie, w których T-Mobile uruchamiał kilkanaście lub kilkadziesiąt stacji bazowych. Łącznie działa 1846 stacji bazowych T-Mobile 5G Bardziej.

Oczywiście tak szybki rozwój wymaga przede wszystkim pozwoleń od UKE. Uruchamianie następnych stacji bazowych działających w paśmie C nie zależy wyłącznie od działania samej firmy, ale także od Urzędu Komunikacji Elektronicznej. T-Mobile tym sposobem zbliżyło się do celu, jakim jest uruchomienie ponad 2000 stacji bazowych 5G Bardziej w całej Polsce. Niemiecki operator powinien go zrealizować w najbliższych tygodniach – wtedy 5G w paśmie C T-Mobile dotrze do 26 proc. populacji.

Kolejnym operatorem jest Orange, któremu w ostatnich dniach udało się uruchomić 130 stacji bazowych obsługujących 5G w paśmie C. Klienci z całej Polski mogą skorzystać z 1241 stacji. Operator również ma ambitny plan rozwoju technologii 5G – do końca roku ma zostać uruchomionych aż 3000 stacji bazowych w ponad 350 miejscowościach.

REKLAMA

Więcej o operatorach sieci komórkowych przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA