REKLAMA

Klasyczne laptopy są dla dziadersów. ASUS za pomocą Zenbook Duo 2024 pokazuje jak wygląda nowoczesny sprzęt

Hybrydowe laptopy stają się coraz popularniejsze, a ich konstrukcje coraz bardziej użyteczne i zaawansowane. Testuję model ASUS Zenbook Duo 2024 z dwoma ekranami OLED i napędzany topowym procesorem Intel Core Ultra (Meteor Lake).

09.03.2024 09.28
Klasyczne laptopy są dla dziadersów. ASUS za pomocą Zenbook Duo 2024 pokazuje jak wygląda nowoczesny sprzęt
REKLAMA

ASUS Zenbook Duo 2024 UX8406MA to hybrydowy laptop, który składa się w zasadzie z dwóch dotykowych ekranów połączonych zawiasem. Można go używać w różnych konfiguracjach, ale i jak zwyczajnego laptopa, a to dzięki doczepianej klawiaturze. Pracuje się z nią praktycznie nie do odróżnienia jak na zwykłym laptopie. Ok, jest on nieco grubszy od dzisiejszych konstrukcji (bo pod klawiaturą kryje się jednak ekran), ale obsługuje się go jak najbardziej zwyczajnie i co najważniejsze komfortowo.

REKLAMA

Nie jest to pierwsza tego typu konstrukcja, którą testujemy na łamach Spider's Web - wcześniej mieliśmy okazję pobawić się choćby Lenovo Yoga Book 9i Gen 8, ale był on oparty jeszcze na Core 13-tej generacji, a nie na znacznie ciekawszym Core Ultra.

Nowy procesor (i znacznie wydajniejszy zintegrowany układ graficzny) to nie jedyna zaleta nowości ze stajni ASUSA. Zobaczcie co kryje w sobie ASUS Zenbook Duo 2024 UX8406MA.

ASUS Zenbook Duo 2024 UX8406MA - możliwości i specyfikacja

ASUS Zenbook Duo 2024 udaje zwykły laptop

Zacznijmy może od tego, jak tej hybrydy można używać, a możliwości jest wiele. Warto zaznaczyć, że dzięki wbudowanej podstawce oraz przemyślnej konstrukcji, rozstawianie, transformacja i przechodzenie z jednego stanu do drugiego, odbywa się bezproblemowo, bez nerwów i kombinowania "jak to zrobić do cholery"?

Przejdźmy jednak do szczegółowej specyfikacji:

  • Procesor i układ graficzny: Intel Core Ultra 9 185H (16-rdzeni/22-wątki) z zintegrowaną grafiką Intel Arc oraz NPU (dedykowanym układem do obliczeń AI)
  • Pamięć RAM: 32 GB LPDDR5X
  • Nośnik SSD: 2 TB NVMe PCIe 4.0 (realnie 5200/4400 MB/s)
  • Dwa ekrany dotykowe OLED: 14 cali, 2880 × 1800 (16:10) 120 Hz, 400 nitów (szczytowo 500 nitów), 100% DCI-P3, obsługa HDR
  • Porty: 2 x USB-C zgodne z Thunderbolt 4 i DP (służące również do ładowania), 1 x USB A 3.2 Gen 1, 1 x HDMI 2.1 i mini-jack do obsługi urządzeń audio
  • Łączność: Wi-Fi 6E + BT 5.3
  • Obudowa: aluminium
  • Bateria / ładowarka: 75 Wh / 65 W (USB C)
  • Wymiary i waga: 31,35 x 21,79 x 1,46 ~ 1.99 cm i 1,65 kg (bez klawiatury 1,35 kg)
  • Dodatkowo: kamerka 1080p zgodna z Windows Hello, głośniki Harman Cardon (Dolby Atmos), fizyczna klawiatura Bluetooth i stylus ASUS Pen SA203H-MPP2.0

W sprzedaży dostępna będzie również tańsza wersja z procesorem Intel Core Ultra 7 155H.

Mocarz, który nieco się dusi w ciasnym wnętrzu tego laptopa

Oczywiście najbardziej interesującą nowością jest tu procesor Core Ultra 9 - wyposażony w sześć rdzeni wydajnych, osiem energooszczędnych i dwa ultra energooszczędne. W sumie daje nam to 22 wątki do wykorzystania.

ASUS Zenbook Duo 2024 - drugi ekran może służyć jako wirtualna klawiatura i touchpad

Obsługa jest bajeczna - nad wszystkim czuwa "sprytne" oprogramowanie, który uruchamia co potrzeba choćby po odłączeniu fizycznej klawiatury. Bardzo pomocne okazują się liczne gesty. Jasne, trzeba się do tego chwilkę przyzwyczaić, ale odbywa się to sprawnie i bez bólu.

Zobacz inne artykuły o laptopach i zintegrowanych grafikach:

ASUS Zenbook Duo 2024 - testy wydajnościowe

Przed testami warto powiedzieć, że nie jest to laptop w którym osiągi Core Ultra 9 przebiją sufit. Urządzenie jest niewielkie i miejsce na system chłodzący dodatkowo jest ograniczone przez oba ekrany. To wszystko sprawia, że Core Ultra 9 185H w Zenbooku Duo 2024 działa z wydajnością Core Ultra 7 155H zainstalowanego w klasycznym, większym (dajmy na to 16-calowym laptopie), który dysponuje bardziej efektywnym systemem chłodzącym.

Tym niemniej wyniki Asus Zenbook Duo 2024 i tak są imponujące. Przypomnijmy, że wewnątrz testowanego przez nas Lenovo Yoga Book 9i Gen 8 krył się procesor Core i7 1355U, a więc model ASUS Zenbook Duo 2024 osiąga dwukrotnie wyższą wydajność ogólną oraz w przypadku zintegrowanej grafiki. W przypadku samych rdzeni procesora wydajność rośnie "zaledwie" mniej niż dwa razy.

Skoro już jesteśmy przy wydajności, to sprawdźmy możliwości SSD NVMe o pojemności 2 TB - osiągi może nie dobijają do granic możliwości interfejsu PCIe 4.0, ale sam dysk jest wyraźnie wydajniejszy od topowych modeli opartych na PCIe 3.0 (których maksymalny transfer kończy się około 3500 MB/s).

Jeśli chcesz zobaczyć jak procesor Meteor Lake (Intel Core Ultra) radzi sobie z zastosowaniami związanymi ze sztuczną inteligencją (włączając w to zarówno CPU, iGPU, jak i NPU) to nie omieszkaj zajrzeć do naszego poniższego zestawienia.

A co jeśli chodzi o czas pracy na baterii? Używałem Zenbook Duo 2024 do typowej pracy biurowej (w konfiguracji z klawiaturą i jednym ekranem) przez 5 godzin non-stop i poziom naładowania baterii spadł o połowę. Śmiało można więc założyć, że 10 godzin pracy nie będzie tu niczym dziwnym.

ASUS Zenbook Duo 2024 - cena i podsumowanie

Dopracowana konstrukcja w połączeniu z mocą procesora Intel Core Ultra sprawia, że ASUS Zenbook Duo 2024 to niesamowita maszyna - nowoczesna, wydajna i wyposażona w dwa dotykowe ekrany OLED 120 Hz (jest tu i stylus). Dzięki wsparciu nowego procesora Intela (a 32 GB RAM i szybki SSD 2 TB też robią swoje) jest to cudna zabawka, na której naprawdę da się zrobić wszystko.

REKLAMA

Jasne, nie będzie to sprzęt dla każdego - raz, bo nie każdy potrzebuje aż takiej funkcjonalności, a dwa, że takie innowacje po prostu kosztują. W tańszej wersji (z procesorem Core Ultra 7) laptop ten kosztuje dokładnie 9999 zł, a za Core Ultra 9 zapłacimy już 12999 zł. Mało to nie jest, ale za Lenovo Yoga Book 9 (ze znacznie słabszym procesorem 13-tej generacji) wciąż trzeba zapłacić około 11 tys.

Doceniam wysiłki inżynierów ASUSA, bo w przypadku Zenbooka Duo 2024 zrobili naprawdę świetną robotę, ale nie da się ukryć, że pierwsze skrzypce i tak gra tu nowy procesor Intela. Z tym zawodnikiem na pokładzie, nowy Zenbook Duo może się podjąć każdego wyzwania.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA