REKLAMA

To niedorzeczne, że w Androidzie brakowało tak podstawowej funkcji. Google szykuje zmiany

Smartfony z Androidem jak dotąd nie oferowały możliwości pobierania dwóch aplikacji jednocześnie z oficjalnego sklepu Google Play. Niebawem to powinno się zmienić.

07.03.2024 18.03
Android
REKLAMA

Jeśli masz smartfon z systemem sygnowanym zielonym ludzikiem to na pewno spotkałeś się z tym, że przy próbie instalacji kilku nowych aplikacji – m.in. podczas konfiguracji sprzętu pobieranie kolejnego programu odbywało się dopiero po zakończeniu wcześniejszego. Na iOS użytkownicy nie spotkają takich niedorzecznych ograniczeń. Dziwne, że dopiero teraz Google bierze się za tak podstawową funkcję.

REKLAMA

Pobierzesz kilka aplikacji naraz w sklepie Google Play. Jeśli masz telefon z Androidem

Serwis TheSpAndroid odkrył, że możliwość równoległego pobierania apek trafi do sklepu Google Play. Dla większości użytkowników Google Play jest jedynym źródłem aplikacji, więc tym bardziej funkcja jednoczesnego pobierania powinna być wprowadzona dawno temu. To trochę absurdalne, że prace nad funkcją pojawiają się dopiero w 2024 r. Oczywiście nie jest to wina producentów smartfonów, a samych twórców Androida, że pojawiło się takie zaniedbanie.

Obecnie w wersji Sklepu Play oznaczonej numerem 40.0.13 Google umożliwia opcję pobierania jednocześnie kilku aplikacji, ale żeby ją uzyskać należy uruchomić kilka flag. Innymi słowy, wciąż są to testy i na tym momencie rozwoju pojawia się kilka sporych ograniczeń. Po pierwsze, pobieranie wielu apek jednocześnie wymaga zainstalowania nowego oprogramowania – w dalszym ciągu nie działa w przypadku aktualizacji, co wydaje się najbardziej irytujące.

Często się zdarza, że w podobnym czasie wiele producentów wrzuca aktualizacje swoich aplikacji i chcemy je zrobić jak najszybciej, a tu trzeba czekać, aż każda aplikacja zaktualizuje się z osobna. Dzisiejsze smartfony mają na pokładzie superszybkie łączności WiFi 6, 6E, WiFi 7 (czy 5G), które umożliwiają uzyskanie ogromnych wartości pobierania, ale i tak przez ograniczenie sklepu Google Play nie ma możliwości wykorzystania ich pełnego potencjału przy pobieraniu wielu aplikacji jednocześnie.

Więcej o systemie operacyjnym Google Android przeczytasz na Spider's Web:

Domyślnie po aktywacji funkcji instalacji wielu aplikacji naraz jest nałożone ograniczenie do 2 aplikacji jednocześnie, ale TheSpAndroid twierdzi, że za pomocą odpowiedniej sztuczki można uruchomić pobieranie do 5 apek. To wciąż jednak tylko testy – jeśli możliwość zostanie szeroko udostępniona dla wszystkich użytkowników urządzeń z Androidem, to Google może zmienić na dowolną liczbę aplikacji pobieranych na raz. Lepiej późno niż wcale, prawda?

Tu znajdziesz niedrogie smartfony z androidem:
MediaExpert
Samsung Galaxy A54 8/128GB 5G
MediaExpert
Motorola Moto G84 5G 12/256GB
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA