REKLAMA

Te smartwatche będą pracować 100 godzin na jednym ładowaniu. Znaleźli nowe rozwiązanie

Aż 100 godzin działania na jednym ładowaniu? Wydawać by się mogło, że to można osiągnąć jedynie za pomocą naprawdę dużej baterii. Jednak jak pokazują OnePlus i Google, wystarczy odpowiednia architektura i hybrydowy system Wear OS.

27.02.2024 15.36
Te smartwatche będą pracować 100 godzin na jednym ładowaniu. Znaleźli nowe rozwiązanie
REKLAMA

Każdemu, kto posiada smartwatcha, na pewno nie jest obca rzeczywistość, w której co około dwa dni trzeba ładować urządzenie. A w niektórych przypadkach nawet codziennie. Nowo zaprezentowany OnePlus Watch 2 podnosi tę poprzeczkę, obiecując nawet 100 godzin (czyli ponad cztery dni) pracy na jednym ładowaniu.

To z kolei możliwe jest za sprawą hybrid Wear OS - specjalnego hybrydowego interfejsu opracowanego przez Google'a. Przy okazji premiery nowego urządzenia OnePlus, Google zdradził, jak działa owy interfejs, który być może znajdziemy w przyszłych smartwatchach.

REKLAMA

4 dni bez ładowania dzięki specjalnej architekturze. Działanie hybrid Wear OS w pigułce

Działanie hybrid Wear OS możliwe jest dzięki zastosowaniu specjalnej architektury, a konkretnie dwóch układów scalonych: procesora aplikacji (AP) i wspierającego go koprocesora mikrokontroli (MCU) o bardzo niskim poborze energii. W owym duecie to AP jest mocniejszą jednostką, lecz oba procesory są ze sobą połączone i w razie potrzeby mogą działać wspólnie.

Hybrydowy interfejs Wear OS umożliwia inteligentne przełączanie między AP i MCU, pozwalając na wstrzymanie AP, gdy moc obliczeniowa nie jest potrzebna, aby oszczędzić energię. Jednocześnie hybrydowy interfejs zapewnia płynne przejście między procesorami, "utrzymując bogate i wysokiej jakości wrażenia użytkownika bez irytujących przejść między trybami zasilania".

Przykładowo, kiedy na zegarku zostanie otrzymane powiadomienie, przetwarzać je będzie MCU bez konieczności wybudzania AP. MCU będzie także działać podczas spoglądania na ekran zegarka, przewijania kafelków w menu głównym czy odpowiadania tekstowego na powiadomienia.

Jednak gdy otworzymy dane powiadomienie i wejdziemy w powiązaną z nim aplikację, wybudzona zostanie jednostka AP, która posiada moc obliczeniową niezbędną do płynnego działania aplikacji.

Jak wyjaśnił Google, mocniejszy procesor zegarka pozostaje uśpiony, dopóki jego działanie nie jest absolutnie konieczne - pozostawiając mniej "energochłonne" zadania koprocesorowi.

REKLAMA

Więcej na temat smartwatchy:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA