REKLAMA

Ależ jest potężny. Nowy smartfon Xiaomi 14 wjeżdża do Polski

Xiaomi 14 zmierza do Polski, a wraz z nim Xiaomi 14 Ultra, tablet, nowe zegarki i opaska. Urządzenia zostały właśnie oficjalnie zaprezentowane na dzień przed oficjalnym startem targów MWC 2024, a my przyjrzeliśmy się im już bliżej.

25.02.2024 15.46
xiaomi 14 0
REKLAMA

Jesteśmy właśnie w Barcelonie, gdzie jak co roku odbywają się targi Mobile World Congress. Na dzień przed ich oficjalnym rozpoczęciem swoją konferencję prasową zorganizowało Xiaomi, aby zaprezentować na Starym Kontynencie swoje nowe sprzęty, które lada moment będzie można kupić w Polsce. Jednym z nich jest smartfon Xiaomi 14, czyli pierwszy topowy smartfon producenta na ten rok, a drugim jeszcze potężniejszy Xiaomi 14 Ultra. Do tego dochodzą tablet Xiaomi Pad 6S Pro 12.4 inteligentne zegarki Xiaomi Watch S3 i Xiaomi Watch 2 oraz opaska Xiaomi Smart Band 8 Pro.

REKLAMA

Xiaomi 14 - specyfikacja

Nowy telefon wyposażono w topowy układ Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 wykonany w 4-nanometroym procesie technologicznym. Do dyspozycji użytkownika oddano 12 GB RAM-u (LPDDR5X). Są dwie wersje tego telefonu różniące się ilością pamięci wewnętrznej (256 lub 512 GB). Obudowa telefonu mierzy 152.8 x 71.5 x 8.2 mm (bez wyspy aparatu), a urządzenie waży 193 g. Ramki są płaskie, ale szklane pleci - nieco zaokrąglone.

Ekran, na który zdecydował się producent, ma przekątną o długości 6,36 cala. Jego rozdzielczość wynosi 2670 na 1200 pikseli (1.5K), co przekłada się na proporcje 20:9 i zagęszczenie pikseli na poziomie 460 ppi. Panel obsługuje paletę barw P3 oraz 12-bitowy HDR (Dolby Vision, HDR10+ i HLG). Zastosowano tutaj OLED-a o typowej jasności do 1000 nitów (szczytowo 3000 nitów). Dolna ramka wyświetlacza ma przy tym jedynie 1,71 mm grubości.

Mamy tu do czynienia z panelem typu LTPO odświeżany z częstotliwością od 1 do 120 Hz, który podświetla czytniki linii papilarnych zatopiony w wyświetlaczu po wzięciu do do ręki. Pod nim znalazło się miejsce na wszystkie niezbędne moduły łączności (5G Dual SIM, Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4, NFC) oraz akumulator o pojemności 4610 mAh ładowany z użyciem ładowarek HyperCharge z mocą 90 W (przewodowo, do pełna w 31 min) lub 50 W (bezprzewodowo, do pełna w 46 min).

Czytaj inne nasze teksty na temat sprzętów marki Xiaomi:

Aparat w Xiaomi 14

Xiaomi kładzie silny nacisk na możliwości fotograficzne swojego nowego telefonu. Główny moduł foto, na który składają się trzy obiektywy chwytające kadry o wielkości do 50 Mpix, przygotowany został we współpracy z marką LEICA. Użytkownik, podobnie jak w zeszłorocznym modelu, może wybrać na stałe jedne z dwóch predefiniowanych stylów fotograficznych, czyli Leica Vibrant lub Lecia Authentic.

Główny obiektyw o ekwiwalencie ogniskowej 23 mm i przysłonie f/1.6 ma ruchome soczewki i matrycę Light Fusion 900 z obsługą 14-bitów o wielkości 1/1.31”. Drugi to portretówka (75 mm, 3,2x) o przysłonie f/2.0, a trzeci jest ultraszerokokątny (14 mm, 0,6x) o przysłonie f/2.2. Zestaw uzupełnia aparat do selfie umieszczony w okrągłym wycięciu na górze ekranu, który robi zdjęcia o wielkości do 32 Mpix (f/2.0).

Nowy telefon już testujemy i aparat w większości sytuacji sprawdza się super, ale jedna rzecz zwróciła naszą uwagę. Podczas robienia zdjęć, gdy na zewnątrz jest wilgotno, główny obiektyw potrafi zaparować. Przyjrzymy się temu bliżej w najbliższych dniach w materiale, który skupi się na aparacie w Xiaomi 14. Poniżej podajemy stanowisko producenta w tej kwestii:

Seria Xiaomi 14 jest testowana w naszych laboratoriach pod kątem ochrony przed wnikaniem pyłu i rozpylonej wody.
Zapewniamy, że nie jest to kwestia jakości produktu. Jest to naturalne zjawisko z powodu różnic temperatur między obiektywem a otaczającym powietrzem w pewnych warunkach środowiska. Jest to powszechne w sytuacjach gdy temperatura otoczenia szybko zmienia się z wysokiej na niską, przy długotrwałej ekspozycji na wysoką temperaturę i wysoką wilgotność lub w razie zalania przez wodę.
W przypadku zaparowania obiektywu zalecamy pozostawienie urządzenia w suchym miejscu z dobrym przepływem powietrza, aby usunąć wilgoć.

Xiaomi 14 - system operacyjny

Xiaomi 14 pracuje pod kontrolą systemu Android 14 z nakładką o nazwie Xiaomi HyperOS. Urządzenie ma dostęp do usług Google, w tym sklepu Google Play, więc można na nim bez problemu instalować wszelkie niezbędne aplikacje. Producent obiecuje przy tym, że inteligentnie zarządza on zasobami, w tym pamięcią, mocą obliczeniową i energią, a także powiadomieniami dostarczanymi na wiele urządzeń.

Po stronie oprogramowania również pojawiło się sporo nowości w kontekście aparatu, w tym tryb filmowy pozwalający nagrywać o proporcjach 2.39:1, a w klipach wideo można symulować efekt bokeh; dostępny jest też tryb 8K. Do tego możemy robić zdjęcia w trybie Pro i ręcznie ustawiać wszystkie istotne parametry, a także skorzystać z trybów automatycznych takich jak Portret, Dokumenty, Noc itp.

Wraz z telefonem Xiaomi 14 zadebiutował Xiaomi Watch S3

Nowy zegarek wyposażony został w 1,43-calowy okrągły wyświetlacz typu AMOLED i ma pracować do 15 dni na jednym ładowaniu. W rejestrowaniu treningów ma pomóc dwuzakresowy GPS, a oprogramowanie obsługuje 150 dyscyplin sportowych.

Smartwatch obsługuje przy tym połączenia telefoniczne z użyciem technologii Bluetooth i ma aluminiową obudowę z wymiennymi bezelami oraz paskami. Więcej o tym zegarku, który podobnie jak smartfon Xiaomi 14 już testujemy, możecie przeczytać w osobnym materiale o Xiaomi Watch S3.

xiaomi watch s3 0

Oprócz tego do oferty Xiaomi trafią jeszcze dwa inne urządzenia z kategorii technologii ubieralnej. Jednym z nich jest inteligetny zegarek Xiaomi Watch 2 z systemem Google Wear OS, a drugim opaska sportowa Xiaomi Smart Band 8 Pro.

A co z Xiaomi 14 Ultra i Xiaomi 14 Pro oraz tabletami?

Xiaomi 14 to nie jedyny nowy telefon w ofercie producenta na 2024 r., ale do naszego kraju trafią tylko dwa z trzech. Już w przyszłym miesiącu ma się u nas pojawić jeszcze lepiej wyposażony Xiaomi 14 Ultra w dwóch wersjach kolorystycznych, który prezentowany był w Chinach jeszcze przed startem targów MWC 2024, ale Xiaomi 14 Pro nasz kraj niestety ominie.

Ramka telefonu Xiaomi 14 Ultra została wykonana z pojedynczego bloku aluminium, a plecki pokryto nano-technicznym tworzywem imitującym skórę. Podobnie jak w Xiaomi 14, mamy na pokładzie procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, ale kryje się on pod jeszcze większym, bo aż 6,73-calowym wyświetlaczem typu AMOLED (3200 na 1440 pikseli, 522 ppi, do 120 Hz). Ma też nie trzy, a cztery aparaty.

Portfolio firmy uzupełni natomiast tablet Xiaomi Pad 6S Pro 12.4.

Ten sprzęt wyposażony został w wyświetlacz o proporcjach 3:2 o rozdzielczości 3K, który odświeżany jest z częstotliwością do 144 Hz. Urządzenie ładowane jest z mocą 120 W, a jego sercem jest układ Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2. W sprzedaży pojawią się też akcesoria: rysik Xiaomi Focus Pen oraz klawiatura Xiaomi Pad 6S Pro Touchpad Keyboard.

Oprogramowaniem zainstalowanym na tablecie jest system Android z nakładką Xiaomi HyperOS, a oprogramowanie obsługuje funkcję HomeScreen+, która pozwala na bezpośrednią interakcję ze smartfonem bez konieczności sięgania po niego. W modelu Xiaomi Pad 6S Pro 12.4 nie zabrakło też modułu NFC z obsługą funkcji Tap to Share oraz opcji wyświetlania obrazu z aparatu w smartfonie.

Xiaomi 14, Xiaomi 14 Ultra i Xiaomi Pad 6S Pro 12.4 - ceny

Nowy telefon jest dostępny w Polsce w wersji z 12 GB RAM-u i 512 GB pamięci wewnętrznej w cenie 4799 zł (to miała być jedyna dostępna wersja, ale w ofercie firmy pojawił się też Xiaomi 14 z 256 GB za 4499 zł). Z kolei za Xiaomi 14 Ultra z 16 GB RAM-u i dyskiem 512 GB zapłacimy 6799 zł. W przypadku tabletu Xiaomi Pad 6S Pro 12.4 będziemy mieć dostęp do wersji Wi-Fi z 8 GB pamięci operacyjnej i 256 GB przestrzeni dyskowej za 2999 zł.

REKLAMA

Xiaomi 14 trafia do sprzedaży dziś, czyli 25 lutego 2024. W wersji 12/512 jest przy tym na start dostępny specjalny zestaw sprzedażowy z… hulajnogą Xiaomi Mi Scooter 3 dla pierwszych chętnych. Xiaomi 14 Ultra będzie można zamawiać w preorderze z kolei już niedługo. Zamówienia przedpremierowe na ten model będą zbierane do 4 do 18 marca, a jego oficjalna premiera zaplanowana jest na 19 marca.

Już teraz możesz kupić poprzedni model:
Allegro
Xiaomi 13
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA