REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Setki milionów na domowe wiatraki. Można dostać ogromne dofinansowanie

Jeśli marzysz o tym, żeby mieć własną elektrownię wiatrową w ogrodzie i produkować dla siebie zieloną energię, to mamy dobrą wiadomość. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przygotował projekt dofinansowania do przydomowych elektrowni wiatrowych, czyli tak zwanych wiatraków, na 2024 r. Budżet na dotacje wyniesie 400 mln zł i będzie skierowany do prosumentów, czyli osób, które nie tylko zużywają, ale i wytwarzają energię elektryczną.

04.02.2024
18:30
przydomowe wiatraki
REKLAMA

Przydomowe elektrownie wiatrowe to niewielkie wiatraki, które wykorzystują siłę wiatru do napędzania generatora elektrycznego. Zazwyczaj mają moc od kilku do kilkudziesięciu kilowatów i są montowane na masztach o wysokości od kilku do kilkunastu metrów. Przydomowe elektrownie wiatrowe mogą być podłączone do sieci energetycznej lub do własnego systemu magazynowania energii, np. akumulatorów.

REKLAMA

Wszystko wskazuje na to, że przydomowe elektrownie wiatrowe mogą być prawdziwym hitem jeśli chodzi o własną, zieloną energię. Nic dziwnego, na te niewielkie, nie potrzeba nawet pozwolenia na budowę. Teraz pomysł ten wydawać może się jeszcze atrakcyjniejszy dzięki sporemu dofinansowaniu.

Więcej o energii z wiatru przeczytasz na Spider`s Web:

Moja elektrownia wiatrowa

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) poinformował, że przygotował propozycje czterech projektów programów priorytetowych, które zostaną przedłożone do akceptacji Europejskiego Banku Inwestycyjnego/Komisji Europejskiej w lutym. Wśród nich znajduje się program "Moja elektrownia wiatrowa".

"Moja elektrownia wiatrowa" to program dedykowany osobom fizycznym. Budżet w wysokości 400 mln zł skierowany zostanie do prosumentów, planujących zakup i montaż nowych przydomowych elektrowni wiatrowych.

W ramach programu przewidziano dofinansowanie w formie dotacji do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, lecz nie więcej niż 30 tys. zł na jedną współfinansowaną instalację wiatrową oraz dofinansowanie w formie dotacji do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, lecz nie więcej niż 17 tys. zł na jeden magazyn energii elektrycznej – akumulator (o pojemności minimalnej 2 kWh).

Kto może skorzystać z programu “Moja elektrownia wiatrowa”?

Z programu “Moja elektrownia wiatrowa” mogą skorzystać osoby fizyczne, które są właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości, na której zamierzają zainstalować przydomową elektrownię wiatrową.

Warunkiem uczestnictwa w programie jest bycie prosumentem, czyli osobą, która wytwarza energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby, a nadwyżkę oddaje do sieci lub korzysta z taryfy gwarantowanej. Prosumenci muszą być zarejestrowani w Urzędzie Regulacji Energetyki i mieć podpisaną umowę z operatorem sieci dystrybucyjnej.

Więcej ekologicznych programów

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiedział także inne programy w tym m.in.: "Wsparcie budowy i/lub rozbudowy ogólnodostępnych stacji ładowania dla transportu ciężkiego" oraz "Energia dla wsi". Największe zainteresowanie budzi jednak ten związany z dofinansowaniem do wiatraków. Nic dziwnego.

REKLAMA

Przydomowe elektrownie wiatrowe to świetny sposób na wykorzystanie odnawialnej energii wiatru do wytwarzania własnej, ekologicznej i oszczędnej energii elektrycznej. Jeśli chcesz zbudować własną elektrownię wiatrową i skorzystać z dofinansowania od państwa, musisz spełnić kilka warunków, takich jak być prosumentem, zakupić i zainstalować przydomową turbinę wiatrową, oraz złożyć wniosek o dofinansowanie do NFOŚiGW.

Jeśli zrobisz to w 2024 r., możesz liczyć na dotację w wysokości 50 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej jednak niż 17 tys. zł na jeden projekt. Warto już dziś planować swoją własną elektrownię wiatrową.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: 3 dni temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA