REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

iPhone zostanie pozbawiony ważnej funkcji. Tak Apple otwiera się na aplikacje spoza App Store

Choć iOS 17.4 jeszcze nie wyszedł, to już wzbudza kontrowersje. Jak mówią testerzy, system w Unii Europejskiej zostanie ogołocony z ważnej funkcji. Apple jednocześnie ogłasza możliwość rozpoczęcia prac przez deweloperów, którzy chcą żyć w nowej otwartej rzeczywistości.

09.02.2024
9:59
iPhone zostanie pozbawiony ważnej funkcji. Tak Apple otwiera się na aplikacje spoza App Store
REKLAMA

Aktualizacja iOS do wersji 17.4 przynosi ze sobą prawdopodobnie największą zmianę w historii systemu - otwarcie go na aplikacje spoza App Store, umożliwienie pobierania płatności bez pośrednictwa Apple, a także udostępnienie możliwości pobierania aplikacji ze sklepów innych niż App Store. Choć zmiany są wymuszone przez Ustawę o rynkach cyfrowych (DMA) i dotyczą jedynie użytkowników sprzętu Apple z Unii Europejskiej, to ciekawią one całą społeczność technologiczną.

Do rąk użytkowników testowego wydania iOS właśnie została oddana beta iOS 17.4, w której znajdziemy nie tylko zmiany wymuszone przez DMA, ale także utratę całkiem ważnej funkcji.

REKLAMA

Nowości w iOS 17.4. Krok do przodu dla deweloperów, krok do tyłu dla użytkowników

Kilka dni temu testerzy systemu iOS zauważyli błąd z Progressive Web Apps (PWA) - czyli aplikacjami, które działają jak zwykłe aplikacje instalowane ze sklepów. Z tą różnicą, że pozwalają na korzystanie z treści witryn internetowych jak z aplikacji - i bez połączenia z internetem. W przypadku systemu iOS witryny internetowe wspierające PWA mogą zostać dodane do ekranu głównego i używane niczym właściwe aplikacje.

Błąd z PWA, który zauważyli użytkownicy polega na tym, że w wydaniu beta iOS 17.4 wszystkie PWA zniknęły i zamiast tego skróty na ekranie głównym odsyłają do witryny internetowej w przeglądarce.

Jak mówi programista Maximiliano Firtman na swoim profilu w serwisie X (dawnym Twitterze), okazuje się że zachowanie PWA w iOS 17.4 nie jest błędem, a celową zmianą o bliżej nieokreślonym celu. Co przychodzi z dużą szkodą dla użytkowników, gdyż dane zapisane w PWA zostaną wymazane. Ponadto zmiana dotyczy jedynie użytkowników systemu iOS w krajach Unii Europejskiej.

Jednocześnie na stronie Apple Developers ogłoszono, iż wszyscy twórcy aplikacji, którzy wyrazili zgodę na nowe zasady działania App Store i warunki korzystania z platformy, mogą już teraz rozpocząć testy nowych sklepów z aplikacjami oraz nowych metod płatności.

"Deweloperzy, którzy zgodzili się na nowe warunki biznesowe, mogą teraz korzystać z nowych funkcji App Store Connect i App Store Connect API, aby skonfigurować dystrybucję w sklepach z aplikacjami i aplikacje sklepów, a także używać TestFlight do testowania tych funkcji w wersji beta. TestFlight obsługuje również aplikacje wykorzystujące alternatywne silniki przeglądarek oraz alternatywne płatności za pośrednictwem dostawców usług płatniczych i łączenie się ze stroną internetową"

- czytamy na stronie Apple Developers.

Oznacza to, że już wkrótce przekonamy się jak nowe wymogi nałożone przez DMA będą wyglądać w praktyce.

Więcej na temat Apple:

REKLAMA

Zdjęcie główne: DenPhotos / Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA