REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

To oni odpowiadali za jakość wyszukiwarki Google. Gigant się z nimi żegna, co się stanie wynikami?

Za działaniem wyszukiwarki Google i tego co jest w niej wyświetlane, stoją nie tylko maszyny, ale także ludzie. Teraz koncern zdecydował się pożegnać ze sporą częścią osób, które dotychczas sprawdzały jakość wyników wyszukiwania. Czy zastąpi je sztuczną inteligencją? O dziwo nie.

23.01.2024
14:32
To oni odpowiadali za jakość wyszukiwarki Google. Gigant się z nimi żegna, co się stanie wynikami?
REKLAMA

Na pozycję w wynikach wyszukiwania wyszukiwarki Google wpływa bardzo wiele czynników. Począwszy od sformułowania zapytania i treści samej strony, poprzez inżynierów Google i wytyczne koncernu dotyczące działania algorytmu, a skończywszy na działaniu owego algorytmu i ludzkich oceniaczach jakości wyszukiwania.

Jednak ilość tych ostatnich wkrótce znacznie się zmniejszy. A to za sprawą kontraktu, który zerwało Google.

REKLAMA

Ważna zmiana za kulisami wyszukiwarki Google. Zmiana dostawców ma polepszyć wyniki wyszukiwania

Jak poinformowała australijska firma Appen, Google przesłało jej oświadczenie, w myśl którego kontrakt wiążący obie firmy zostanie zakończony 19 marca bieżącego roku. Według Appen działanie Google'a było niespodziewane i niepoprzedzone żadnymi innymi krokami.

Zgodnie z umową, Appen zapewnia Google'owi osoby oceniające jakość wyników wyszukiwania. Nie mają one bezpośredniego wpływu na rezultaty wyszukiwania; ich zadaniem jest sprawdzanie zgodności wyników wyszukiwania z zapytaniem.

Osoby oceniające jakość wyszukiwania to ludzie, którzy dają nam wgląd w to, czy nasze algorytmy wydają się zapewniać dobre wyniki [wyszukiwania], co pomaga potwierdzić, że nasze zmiany [algorytmu] przynoszą pożądane efekty. W szczególności osoby oceniające są przeszkolone, aby zrozumieć, czy treść ma silne E-E-A-T [Experience (doświadczenie), Expertise (wiedza), Authoritativeness (autorytet) i Trustworthiness (wiarygodność)]

- czytamy na stronie Google.

W sumie na potrzeby wyszukiwarki, Google korzysta z ofert kilku firm zapewniających jej osoby oceniające jakość wyników. Łącznie pracuje ok. 16 tys. oceniaczy. Nie jest wiadome ilu z nich to pracownicy Appen, aczkolwiek biorąc pod uwagę wartość kontraktu wiążącego obie firmy - prawie 83 miliony dol. - znaczna część z 16 tys. osób oceniających wyniki wyszukiwania pochodzi z Appen.

Czy to oznacza, że wyniki wyszukiwania w Google w najbliższym czasie ulegną pogorszeniu? Według koncernu ruch ma przynieść odwrotny skutek.

Jak przekazał rzecznik Google'a w wypowiedzi dla serwisu Search Engine Land, prace związane z oceną jakości zakontraktowane z Appen zostaną przeniesione do innych dostawców. Zakończenie współpracy z australijską firmą podyktowane jest niezadowoleniem z dostarczanych usług.

- Nasza decyzja o zakończeniu umowy została podjęta w ramach naszych ciągłych wysiłków mających na celu ocenę i dostosowanie wielu naszych partnerstw z dostawcami w Alphabet, aby zapewnić, że działania naszych dostawców są tak wydajne, jak to tylko możliwe

- powiedział rzecznik Google.

Według zapewnień zakończenie kontraktu wiążącego obie firmy to tylko jeden z elementów restrukturyzacji i nie wpłynie ono negatywnie na produkty ani usługi Google.

Więcej na temat wyszukiwarki Google:

REKLAMA

Zdjęcie główne: Thaspol Sangsee / Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA