REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Jeden z największych magazynów energii w Europie powstaje w Polsce. To będzie naprawdę duża bateria

Energia z wiatraków czy fotowoltaiki magazynowana na później w gigantycznych bateriach. Tak wyglądać będzie wkrótce energetyka w Polsce. W naszym kraju powstaje właśnie gigantyczny magazyn energii.

14.01.2024
11:26
Jeden z największych magazynów energii w Europie powstaje w Polsce. To będzie naprawdę duża bateria
REKLAMA

Bateryjny magazyn energii elektrycznej Gryfino o mocy 400 MW powstanie w Nowym Czarnowie w woj. zachodniopomorskim. Magazyn będzie w stanie dostarczyć energię elektryczną dla ponad 100 tys. gospodarstw domowych. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2029 r.

REKLAMA

Magazyn energii Gryfino będzie jednym z największych magazynów energii w Europie. Inwestycja pozwoli nie tylko na magazynowanie zielonej energii w okresie wzmożonej produkcji z farm wiatrowych, ale również wzmocni poziom bezpieczeństwa energetycznego krajowej sieci energetycznej.

Więcej o przyszłości energetyki przeczytasz na Spider`s Web:

Czym są bateryjne magazyny energii?

Bateryjne magazyny energii to urządzenia, które umożliwiają przechowywanie nadwyżek energii elektrycznej w postaci energii elektrochemicznej. Są wykorzystywane do stabilizowania pracy sieci elektroenergetycznej, zwiększania niezawodności dostaw energii oraz współpracy z odnawialnymi źródłami energii, takimi jak elektrownie wiatrowe czy fotowoltaiczne.

Bateryjne magazyny energii składają się z kilku podstawowych elementów, takich jak baterie, falowniki, układy sterowania i zabezpieczeń, oraz połączenia z siecią. Najczęściej stosowanym typem baterii są baterie litowo-jonowe, które charakteryzują się wysoką gęstością energii, długą żywotnością i niskim kosztem utrzymania.

Bateryjne magazyny energii są coraz bardziej popularne na świecie, ponieważ przyczyniają się do poprawy efektywności energetycznej, redukcji emisji dwutlenku węgla i obniżenia kosztów energii. W Polsce technologia ta dopiero raczkuje, ale jest to zdecydowanie przyszłość energetyki.

Bateryjne magazyny energii w Polsce

Według szacunków obecnie w Polsce działa około 11 tys. przydomowych magazynów o łącznej mocy ponad 100 MW i pojemności ponad 130 MWh. W większości przypadków magazyny przydomowe współpracują z instalacją fotowoltaiczną zapewniając ciągłość zasilania, choć część użytkowników decyduje się na montaż samego magazynu pełniącego rolę rezerwowego źródła zasilania, samodzielnie lub w połączeniu z agregatem prądotwórczym. Ponadto ponad 130 MW w magazynach jest zainstalowane u odbiorców w przemyśle i w rolnictwie (przeważnie zastępują one używane wcześniej generatory, agregaty Diesla).

PKP Energetyka do 2027 r. planuje w ramach dofinansowania z KPO uruchomić 200 dwukierunkowych podstacji trakcyjnych z magazynami energii o łącznej mocy 600 MW. Grupa PGE planuje osiągnięcie co najmniej 800 MW w magazynach energii do 2030 r.

Obecnie PGE posiada dwa bateryjne magazyny energii. W 2020 r. koncern oddał do użytku pierwszy w Polsce modułowy magazyn energii w Rzepedzi na Podkarpaciu. Instalacja o mocy ok. 2,1 MW i pojemności 4,2 MWh została zaprojektowana w celu wspierania niezawodności lokalnej sieci dystrybucyjnej.

Natomiast w 2021 r. PGE Energia Odnawialna uruchomiła na Górze Żar w województwie śląskim magazyn energii o mocy 500 kW i pojemności użytkowej 750 kWh. PGE prowadzi także prace nad bateryjnym magazynem energii przy Elektrowni Szczytowo-Pompowej Żarnowiec o mocy nie mniejszej niż 200 MW i pojemności ponad 820 MWh.

REKLAMA

Oddanie instalacji do użytku planowane jest na 2027 r.

Na zdjęciu: Magazyn energii w Czernikowie, wybudowany przez firmę Energa. Do wykonania obiektu użyto baterii litowo-jonowych. Dysponuje on mocą 1 MW i ma pojemność 2 MWh. W przybliżeniu jest to energia, która pozwala na zasilanie przez dwie godziny około 1000 gospodarstw domowych. Fot. Energa

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA