REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Wiatrak jak z IKEA. Szwedzki i zrobiony z drewna. To najwyższa taka konstrukcja na świecie

Wiatraki to jedno z najstarszych i najbardziej ekologicznych źródeł energii. W Szwecji, na przedmieściach miasta Skara, powstał niezwykły projekt turbiny wiatrowej, która jest wykonana głównie z drewna. To obecnie najwyższy drewniany wiatrak na świecie, który ma aż 150 m wysokości.

03.01.2024
16:19
Wiatrak jak z IKEA. Szwedzki i zrobiony z drewna. To najwyższa taka konstrukcja na świecie
REKLAMA

Szwedzki start-up Modvion ukończył budowę najwyższej na świecie drewnianej wieży turbiny wiatrowej. Ta przełomowa konstrukcja, położona niedaleko Skara, na północny wschód od Goteborga, ma imponującą wysokość 105 m, a czubek najwyższego śmigła sięga 150 m nad ziemię. Drewniana turbina wiatrowa o mocy 2 megawatów (MW) wytwarza już energię dla 400 domów w Szwecji, co jak twierdzą konstruktorzy, stanowić ma kamień milowy w dziedzinie energii odnawialnej.

REKLAMA

Drewno lepsze od stali

Stal - najpopularniejszy materiał na wieże turbin wiatrowych jest wybierany do budowy ze względu na swoją wytrzymałość i trwałość. Jednak w miarę jak wieże stają się coraz wyższe, logistyka ich ustawiania robi się coraz bardziej złożona. Ogromne kawałki metalu są ciężkie i trudne do transportu. Wysokie stalowe wieże wymagają dodatkowego wzmocnienia, aby unieść własny ciężar.

Więcej nowości związanych z wiatrakami znajdziesz na Spider`s Web:

Wieże z laminowanego drewna Modvion są produkowane z modułów, które można łatwo układać na ciężarówkach i nie wymagają zbrojenia. Można je łączyć za pomocą kleju, zamiast tysięcy śrub potrzebnych w przypadku stalowych wież, które wymagają regularnej kontroli. Warstwa wodoszczelnej farby chroni je przed żywiołami.

Wiatrak, który pochłania CO2

Jedną z kluczowych zalet podkreślonych przez Modvion jest modułowość wieży, ułatwiająca transport po standardowych drogach, a także usprawniająca proces instalacji. Innowacyjna konstrukcja wieży składa się ze 144 warstw laminowanego drewna fornirowanego, z których każda jest wykonana z 3 mm drewna świerkowego. Zbudowana z siedmiu sekcji przy użyciu 28 ułożonych w stos modułów wieża jest nie tylko wytrzymała, ale także lżejsza od stali. 

Stawianie drewnianego wiatraka.

Poza swoimi walorami konstrukcyjnymi drewniana wieża stanowi rozwiązanie neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla. Drewno nie tylko magazynuje węgiel, ale nadal go pochłania przez cały okres użytkowania. Według Modvion emisja w cyklu życia 110 m stalowej turbiny wiatrowej wynosi około 1250 t CO2. W przypadku drewnianej wieży ciężar ten zostaje obniżony o 90 procent – ​​do około 125 t. Ponadto pod koniec cyklu życia ściany wieży można ponownie wykorzystać jako belki o wysokiej wytrzymałości w budownictwie.

REKLAMA

Teoretycznie drewniane wieże mogłyby mieć wysokość nawet 1500 m, ale obecne zapotrzebowanie wynosi 150–200 m. Modvion chce od 2027 r. produkować 100 drewnianych wiatraków rocznie. 

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA