REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Apple pozamiatał króla smartfonów. Takich wyników nikt się nie spodziewał

10 lat temu świat smartfonów wyglądał zupełnie inaczej. Wtedy Nokia po raz ostatni miała pozycję lidera rynku, Samsung zajmował 2 miejsce, a Apple miał tak niską sprzedaż, że iPhone nawet nie załapał się na top 5 wyników sprzedaży. Od 2014 roku to Samsung zajmował pozycję lidera rynku i utrzymywał ją bez względu na przetasowania na rynku. I teraz został obalony przez iPhone'a. Jednorazowa wpadka, czy trend?

16.01.2024
17:29
Apple pozamiatał króla smartfonów. Takich wyników nikt się nie spodziewał
REKLAMA

Powtórzmy to jeszcze raz - Apple, który oferuje wyłącznie smartfony określane jako premium, sprzedał w 2023 r. najwięcej urządzeń na całym świecie. To chyba znak, że społeczeństwo się bogaci, idziemy w kierunku pięknej przyszłości, gdzie każdy może sobie pozwolić na smartfon premium, a lada moment na świecie zapanuje powszechna szczęśliwość.

REKLAMA

A może to znak, że klienci nie kupują smartfona na rok czy dwa, tylko chętniej wybierają droższe modele, które posłużą im dłużej? Apple kilkoma smartfonami w ofercie podbiło rynek, a przecież Samsung obok swojej sztandarowej serii Galaxy S sprzedaje również znacznie tańsze Galaxy A i Galaxy M, z czego wiele z nich na tzw. rynkach wschodzących.

Według międzynarodowej firmy badawczej International Data Corporation (IDC) pomimo ogólnego spadku sprzedaży nowych smartfonów w 2023 roku o 3,2 proc. w stosunku do roku 2022 r., udział Apple wynosił 20,1 proc., a Samsunga 19,4 proc. Gigant z Cupertino zaliczył również jako jedyna firma z podium wzrost sprzedaży z 226,3 mln sztuk do 234,6 mln sztuk.

Niewątpliwie inwestorzy mają powody do zadowolenia, ale jednocześnie Apple zaczyna mieć problemy na swoim największym rynku - w Chinach, gdzie nie dość, że zaczyna padać ofiarą zakazu używania iPhone'ów przez urzędników, to najnowsze raporty donoszą o spadku zainteresowania.

Czy Samsung ma powody do zmartwień?

I tak i nie. Z jednej strony sprzedaż spadła aż o 13,6 proc. z 262 mln sztuk do 226 mln, a udział w rynku z 21,7 proc. do 19,4 proc., ale cały czas trzeba mieć w pamięci, że cały rynek zmalał o ponad miliard sztuk, a tym spadkiem został najbardziej dotknięty Samsung.

Analiza za czwarty kwartał daje jednak nadzieję na odbicie, a do tego za chwilę zadebiutują prawdziwe androidowe potwory, czyli Galaxy S24, a producent mocno odświeży gamę modelową w przyszłym roku. Tak naprawdę Samsung ma trudniej niż Apple, bo walczy o rynek z kilkoma innymi producentami telefonów z Androidem, natomiast Apple ma zupełnie inny start i klientów. Jestem dobrej myśli i jeżeli miałbym obstawiać, to postawiłbym na to, że Samsung w tym roku odzyska koronę.

idc udział w rynku iphone
Zrzut ekranu z IDC

A co dalej?

Trzecie miejsce należy do Xiaomi, czyli można mówić o stabilności. Udział w rynku spadł z 12,7 proc. do 12,5 proc., a sprzedaż ze 153,2 mln szt. do 145,9 mln szt. Czwarte miejsce należy do Oppo, które zaliczyło spadek udziału w rynku z 9,5 proc. do 8,8 proc., a sprzedaży z 114,4 mln szt. do 103,1 mln szt. W przypadku tych dwóch producentów sytuacja jest stabilna, ale nie mogą spać spokojnie, bo na plecach czują oddech wschodzącego rywala.

Ale jest jeszcze jeden zwycięzca tego zestawienia i do tego nieoczywisty

Spójrzcie dobrze na miejsce piąte. Zajmuje je Transsion, który być może nie mówi wiele polskim czytelnikom, ale wystarczy dodać, że to on stoi za smartfonami Infinix i Tecno, żeby od razu było wiadomo, o jakim producencie mówimy.

W 2022 r. miał 6 proc. udziału w rynku i 72,6 mln sprzedanych sztuk. W 2023 r. zaliczył wzrost o 30 proc., udział w rynku wzrósł do 8,1 proc., a liczba sprzedanych sztuk do 94,9 mln. Jeżeli będzie rozwijał się w takim tempie, to czwarta pozycja Oppo jest zagrożona. I to właśnie Transsion jest prawdziwym zwycięzcą tego zestawienia, bo pokazuje, że jeżeli masz dobrą ofertę, rozsądnie wycenione smartfony z dużymi możliwościami, to możesz bić się z największymi. Ciekawe co przyniesie nam nowy rok, bo miejsca za podium są wyjątkowo silne.

REKLAMA

A jeżeli chcesz więcej poczytać o wynikach sprzedażowych to zapraszam do tych artykułów:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA