REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

O tym producencie telefonów mogłeś nie słyszeć. To prawdziwy zwycięzca 2023 roku

2023 rok w świecie technologii z pewnością był udany. Swoją premierę miały ciekawe sprzęty, w tym smartfony. Jednym z największych zwycięzców jest firma Transsion.

26.12.2023
9:10
O tym producencie telefonów mogłeś nie słyszeć. To prawdziwy zwycięzca 2023 roku
REKLAMA

Marka Transsion zajmuje się produkcją smartfonów Infinix i Tecno. Infinix sprzedaje oficjalnie swoje smartfony w kraju nad Wisłą od wakacji 2022 roku, natomiast w czerwcu tego roku wprowadzono pierwsze urządzenia marki Tecno. Jak wynika z wielu raportów, te dwie marki radzą sobie na globalnym rynku oraz w Polsce naprawdę świetnie.

REKLAMA

Transsion to prawdziwy smartfonowy zwycięzca 2023. Oto dlaczego

Smartfony marki Infinix można kupić obecnie już na ponad 70 rynkach na całym świecie, w tym w Polsce. Marka stała się jednym z największych producentów smartfonów. Globalnie uplasowała się pośród dziesiątki najpopularniejszych producentów, jeśli chodzi o liczbę dostaw urządzeń na rynek. Według raportu IDC firma w samym trzecim kwartale 2023 dostarczyła na cały świat aż 4,2 mln egzemplarzy wszystkich modeli. Jeśli porównać ten wynik z identycznym okresem w 2022 r., to oznacza, że firma zaliczyła aż 74,8-proc. wzrost liczby dostaw rok do roku.

Transsion ma jeszcze smartfony Tecno, które w Polsce kojarzą się przede wszystkim z tańszymi urządzeniami. O ile urządzenia Infinix to propozycje przede wszystkim ze średniej półki cenowej  (m.in. Infinix Note 30 Pro, Note 30 VIP, ZERO 30 5G, czy model Zero Ultra), tak Tecno oferuje bardziej przystępne cenowo modele (m.in. Spark 10, POP 7). W przypadku urządzeń tej marki liczby są również zaskakujące – raport Counterpoint wskazuje, że Tecno w trzecim kwartale 2023 uzyskał 62-procentowy wzrost dostaw rok do roku.

 class="wp-image-4271243"

Jeśli chodzi o rynek światowy, to Tecno jest największą marką w rodzinie Transsion – ma 4 proc. udział na światowym rynku w 2024 roku, zajmując dziewiąte miejsce. Oczywiście dane robią wrażenie, ale trzeba mieć pewien punkt odniesienia. Należy przedstawić również inne marki.

Serwis Counterpoint przeanalizował globalne dostawy w 3. Kwartale 2023 i porównał je z rokiem ubiegłym. Na pierwszym miejscu jest Samsung. Gigant stracił 8 proc. jeśli chodzi o dostawy, Apple skromne 1 proc., Xiaomi uzyskało 2 proc., Oppo straciło 9 proc., vivo 15 proc. To właśnie marka Tecno zaliczyła największy wzrost dostaw smartfonów, będąc najszybciej rosnącą w trzecim kwartale 2023 roku. Dzięki temu przegoniła Huawei i goni Motorolę, realme oraz Honora.

Jeśli porównamy też poprzednie kwartały – przykładowo drugi kwartał 2023 roku i porównamy go z identycznym czasem w 2022, to również zauważymy duże wzrosty. Według raportu Canalys z końca lipca 2023 Transsion (czyli Infinix, Tecno oraz itel razem wzięci) w Q2 2023 dostarczył łącznie 22,7 mln. Smartfonów, mając razem aż - uwaga - 9-proc. udział na rynku. Przykładowo Oppo osiągnąło wynik 10 proc., a Xiaomi 13 proc. W identycznym czasie w 2022 roku firma miała 6 proc. udział na rynku, dostarczając 18,5 mln smartfonów – mamy tu 22-procentowy wzrost.

 class="wp-image-4271249"

Jako że czwarty kwartał w dalszym ciągu trwa, to nie mamy informacji dotyczących dostaw w ostatnich trzech miesiącach. Niemniej patrząc na mocną tendencję wzrostową grupy Transsion w ostatnich kwartałach, w nowym roku powinniśmy zobaczyć podobne wyniki.

Jak wygląda sytuacja firmy Transsion w Polsce?

Tecno na naszym rynku jest dopiero od kilku miesięcy i na czas pisania tego materiału nie otrzymaliśmy dokładnych danych, jeśli chodzi o liczbę dostarczonych urządzeń przez cały okres działalności marki. Inaczej jest w przypadku marki Infinix, która sprzedaje swoje smartfony w kraju nad Wisłą już od drugiej połowy 2022 roku. Firma poinformowała, że w samym 2023 roku producent dostarczył aż 150 tys. smartfonów, a nie policzono wyników z 2022 roku.

W naszym kraju największą popularnością cieszą się dwa modele – Infinix Note 30 Pro, który obecnie kosztuje poniżej 1000 zł (można go kupić za ok. 970 zł) oraz model HOT 30i, czyli tańszy telefon kosztujący poniżej 5 stówek. Trudno się dziwić, że oba modele zyskały ogromną popularność w naszym kraju – szczególnie ten pierwszy oferuje praktycznie bezkonkurencyjne możliwości w swojej cenie: ekran AMOLED 120 Hz, superszybkie ładowanie 68 W, bezprzewodowe ładowanie 15 W(!), niezły procesor MediaTek Helio G99 oraz aparat główny z matrycą 108 Mpix.

Firma ma na koncie kilka ciekawych autorskich technologii, m.in. ładowanie All-Round FastCharge o mocy 260 W po kablu, dzięki któremu można naładować smartfon do 25 proc. w minutę i do 100 proc. w 8 minut, czy bezprzewodowe All-Round FastCharge o mocy 110 W, dzięki któremu naładujemy sprzęt w zaledwie 16 minut do 100 proc. W Polsce jest dostępny model Zero Ultra z ładowaniem o mocy 180 W, które również robi wrażenie - ładowanie do pełna trwa w 12 minut).

REKLAMA

Więcej o smartfonach Infinix i Tecno przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA