REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Producenci elektroniki mówią: będziesz miał robota w domu. I to nie takiego do sprzątania

Mijający rok był rokiem AI, a zaczynający się 2024 rok zapowiada się na rok asystentów AI. Ten trend potwierdzają także targi CES, podczas których scenami i wystawami zawładnęli mali, robotyczni asystenci.

09.01.2024
9:39
Producenci elektroniki mówią: będziesz miał robota w domu. I to nie takiego do sprzątania
REKLAMA

Obecnie w Las Vegas trwają coroczne, największe targi elektroniki konsumenckiej CES 2024. Oprócz typowych nowości dotyczących telewizorów, laptopów czy smartfonów, na CES możemy zobaczyć także innowacyjne produkty, które - według dobrze znanych nam producentów - w niedalekiej przyszłości mogą podbić rynek.

W zeszłym roku były to składane ekrany OLED czy notebook Lenovo z dwoma ekranami. W tym roku, idąc wraz z duchem AI i inteligentnych asystentów, na CES możemy znaleźć liczne roboty. Ale nie humanoidalne maszyny podobne to Optimusa Tesli, lecz urocze robociki, które postawisz na biurku - lub pozwolisz im hasać po mieszkaniu.

REKLAMA

Ballie od Samsunga

Pierwszym robotem jest Ballie od Samsunga. Dosłownie pierwszym, gdyż Ballie zadebiutował podczas targów CES 2020, jednakże od tego czasu o projekcie było dość cicho. Teraz Samsung opublikował nowe wideo prezentujące robota-asystenta, który - za pośrednictwem czatu z właścicielem - steruje inteligentnym domem podczas jego nieobecności. Gdy domownicy są obecni, Ballie spełnia rolę projektora, tłumacza wideorozmów, synchronizuje obraz z różnych urządzeń, a do tego jest sterowany głosowo.

Pytania bez odpowiedzi dotyczące Ballie (poza tym, kiedy będziemy go mogli kupić i za ile) to m.in. jak przemieszcza się po różnych powierzchniach (wprawne oko zauważy, że przez całe wideo jeździł po płaskiej podłodze), jak długo działa jego bateria, jak jest ładowany i czy współpracuje jedynie ze sprzętem Samsung.

Asystent smart home od LG

Z kolei LG zaprezentowało robota, który wyglądem na myśl przywodzi Rosie - robota-gosposie z amerykańskiej kreskówki Jetsonowie. Robot jest bezimienny, lecz docelowo ma stanowić integralną część systemu smart-home ThinQ od LG i dopełnić wizję producenta o "domu z zero wysiłku".

Inteligentny asystent domowy firmy LG ma unikalną dwukołową konstrukcję ciała, która pozwala mu samodzielnie poruszać się po domu. Urządzenie może rozmawiać z użytkownikami i okazywać emocje (poprzez mimikę wirtualnej twarzy oraz ruch korpusu - a to dzięki elastycznym częściom).

Robot wykorzystuje technologię multimodalnej sztucznej inteligencji, która łączy rozpoznawanie głosu i obrazu z przetwarzaniem języka naturalnego, aby zrozumieć sytuację i intencje użytkownika. Inteligentny domowy agent AI może również prowadzić rozmowy z użytkownikami.

Podobnie jak Ballie, asystent LG może także patrolować dom i za pomocą aplikacji rozmawiać z użytkownikiem, raportując mu sytuację w domu.

Robot Magic Bay od Lenovo

Natomiast Lenovo poszło w innym kierunku - popularnym obecnie typowi robotów na biurko, które cieszą użytkownika poprzez zmianę mimiki, ruchy ciała i wydawanie dźwięków. Robot Magic Bay w tej kategorii jest urządzeniem (a właściwie akcesorium) unikalnym, gdyż jest on mocowany na szczycie ekranu laptopa (lub monitora komputera) niczym kamerka internetowa.

W swojej obecnej formie Magic Bay Robot jest głównie wizualnym towarzyszem, który może zmieniać wyraz "twarzy". Jednym razem jego duże oczy po prostu wesoło spoglądają na ciebie, innym zamieniają się w gwiazdy, aby wyrazić podekscytowanie.

Lenovo rozważa dodanie do robota Magic Bay kolejnych funkcji, takich jak możliwość bycia asystentem głosowym. Oznacza to, że - hipotetycznie - będziesz mógł zapytać robota, jakie następne wydarzenie masz zapisane w kalendarzu lub za pomocą głosu zmienić ustawienia komputera.

REKLAMA

Więcej na temat targów CES 2024:

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA