REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Poradniki
  3. Sprzęt - Poradniki

Co to jest mAh i co oznacza?

W naszej rzeczywistości zdominowanej przez smartfony i przenośną elektronikę nietrudno się natknąć na tajemniczy skrót mAh - czy to podczas zakupów, w ustawieniach telefonu, a także przy czytaniu lub oglądaniu recenzji sprzętu. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czym właściwie jest tajemnicze mAh? Jeżeli tak, to dobrze trafiłeś.

07.01.2024
14:20
Co to jest mAh i co oznacza?
REKLAMA

Kupując urządzenie zasilane na baterię - smartfon, smartwatch, tablet czy laptop - prawdopodobnie spotkałeś się ze skrótami mAh i Ah. Najczęstszym pytaniem, z którym kupujący muszą się zmierzyć po zobaczeniu tych skrótów jest "Co to jest mAh?".

Jeżeli intuicja podpowiada ci, że ma to związek z czasem działania na baterii, to masz rację. Jednakże mAh mają znaczenie nie tylko podczas oceniania czasu, jaki twój smartfon wytrzyma bez ładowania.

REKLAMA

Wszystko, co musisz wiedzieć o mAh (miliamperogodzinach):

Co to jest mAh i co oznacza?

mAh to skrótowa nazwa jednostki miliamperogodzina, która określa, ile prądu (w miliamperach, mA) można przesłać w ciągu jednej godziny (h).

Z perspektywy fizyki miliamperogodzina to nic innego jak iloczyn natężenia prądu oraz długości czasu, w którym może dostarczać owe natężenie prądu. Przykładowo bateria o pojemności 1000 mAh może przekazywać prąd o natężeniu 1000 mAh przez godzinę, ale może także przekazywać prąd o natężeniu 50 mAh przez 20 godzin.

Ilość miliamperogodzin w przypadku wszelkiego rodzaju elektroniki należy traktować orientacyjnie, gdyż ostateczny czas pracy i wydajność z czasem maleją, wraz z naturalnie postępującym zużyciem się akumulatora.

mAh w smartfonach

Pojemność baterii wyrażona w miliamperogodzinach najczęściej interesuje nas w kontekście smartfonów, bowiem każdy chciałby, aby jego telefon "trzymał na baterii" jak najdłużej, a powerbank, żeby starczył na jak najdłużej bez ładowania.

Ilość mAh stanowi kluczowy wskaźnik dla tych, którzy oczekują od smartfona jak najdłuższej pracy na baterii. Bowiem z czasem bateria ulega degradacji, a telefon rozładowuje się szybciej niż kiedyś. Posiadanie akumulatora o dużej pojemności pozwala na zmniejszenie odczucia negatywnych skutków naturalnie postępującej degradacji ogniwa.

Jednocześnie warto pamiętać, że wysoka liczba miliamperogodzin jest wprost proporcjonalna do fizycznego rozmiaru baterii, tj. bateria o dużej pojemności będzie fizycznie większa od baterii o mniejszej pojemności. Dlatego (dość paradoksalnie) tańsze telefony chińskich marek często są masywniejsze, lecz posiadają baterię o większej ilości mAh - w przeciwieństwie do flagowców, które muszą być smuklejsze, kosztem pojemności baterii.

Duże mAh = szybsze zużywanie się baterii? Otóż nie

Wbrew pozorom i licznym plotkom, baterie o dużej pojemności nie zużywają się szybciej w porównaniu do swoich mniejszych braci. Za prędkość zużycia ogniwa odpowiada w dużej mierze użytkownik poprzez swoje nawyki i codzienne użytkowanie.

Za szybszą degradację ogniwa odpowiada m.in. częste osiąganie skrajnych poziomów naładowania baterii (powyżej 90 proc. i poniżej 15 proc.), pozostawianie go do ładowania na noc (czy po prostu na dłuższe okresy niż tego potrzebuje), korzystanie w skrajnie wysokich lub niskich temperaturach, wykorzystywanie funkcji szybkiego ładowania czy używanie nieoryginalnej ładowarki.

Przeliczanie mAh na Wh - po co i jak?

Przeliczanie Wh (watogodzin) na mAh lub odwrotnie jest często czynnością niezbędną do porównania baterii - najczęściej przy zakupie powerbanków. Całkowita energia, jaką akumulator może dostarczyć w watogodzinach, zależy zarówno od miliamperogodzin, jak i napięcia. Tak więc, jeśli masz do czynienia z akumulatorami o różnym napięciu (V), samo spojrzenie na ich pojemność w amperogodzinach (Ah) lub miliamperogodzinach (mAh) może być mylące.

Miliamperogodziny z watogodzin przeliczysz za pomocą wzoru Wh = mAh * V / 1000

 class="wp-image-4284653"

Natomiast w drugą stronę - watogodziny z miliamperogodzin za pomocą wzoru mAh = Wh * 1000 / V

 class="wp-image-4284659"
REKLAMA

Może zainteresować cię także:

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA