REKLAMA

Zgubiłeś smartfon z zainstalowanym mObywatelem? Oto co trzeba zrobić

Smartfon z zainstalowanym mObywatelem daje dostęp do masy wrażliwych danych osobowych. Zgubienie takiego urządzenia może prowadzić do wielu problemów, lepiej zatem pilnować naszego sprzętu.

Zgubiłeś smartfon z zainstalowanym mObywatelem? Oto co trzeba zrobić
REKLAMA

W dzisiejszych czasach bez smartfona jak bez ręki. Służą one praktycznie do wszystkiego - zakupów w sieci i na miejscu, jako karta płatnicza, realizacji spraw finansowych przy pomocy bankowości mobilnej, a teraz nawet oferują ważny dokument tożsamości w aplikacji mObywatel. Strach przed utratą powinien być realny, bo jeśli urządzenie wpadnie w niewłaściwe ręce możemy mieć ogromne kłopoty. Co należy zrobić w takiej sytuacji?

REKLAMA

Zgubiliśmy smartfon z zainstalowaną aplikacją mObywatel 2.0. Co należy zrobić?

mDowód dostępny w nowym mObywatelu jest teraz niemal tak samo ważny jak plastikowy dowód tożsamości (z wyjątkiem ogarniania spraw w banku, gdy aplikację wykorzystamy dopiero od 1 września oraz wyrabiania kolejnego dowodu). Zarejestrujemy przy jego użyciu nową kartę SIM w punkcie, zawrzemy umowy operatorów telekomunikacyjnych czy potwierdzimy tożsamość przy załatwianiu spraw w urzędach, u notariusza i sądzie. Nie chcemy, żeby takie dane wpadły w niepowołane ręce.

Rzeczpospolita twierdzi, że po kradzieży naszego smartfona z Obywatelem, trzeba będzie udać się komisariat policji i zgłosić sprawę, podając numer IMEI urządzenia, dzięki czemu zyskamy specjalne zaświadczenie, które może być później potrzebne do udowodnienia, że faktycznie go zgubiliśmy. Następnie blokujemy kartę SIM, dzwoniąc na infolinię naszego operatora - będziemy też chcieli wykonać jej duplikat, a potem zablokować numer IMEI zgubionego smartfona.

REKLAMA

Kolejnym krokiem będzie połączenie na infolinię pod numerem 42 2535474, gdzie szybko zablokujemy dokument mDowód dostępny w aplikacji mObywatel 2.0. To powinno wystarczyć, natomiast jeśli mamy aplikacje bankowe również będziemy musieli zadzwonić na infolinię swojego banku i zablokować karty płatnicze. 

Niektóre smartfony umożliwiają płatności przy zablokowanym ekranie - jeśli nasze urządzenie ma funkcję „NFC wymaga odblokowanie urządzenia” (lub podobną), najlepiej taką aktywować. Oczywiście jeśli jest taka możliwość, to warto korzystać z weryfikacji przy pomocy odcisku palca lub skanu przestrzennego twarzy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA