REKLAMA

Powstają osiedla domów z klocków. Poważnie, wystarczy klej i młotek!

W Stanach Zjednoczonych powstało właśnie osiedle zbudowane z elementów łudząco przypominających klocki LEGO.

Powstają osiedla domów z klocków. Poważnie, wystarczy klej i młotek!
REKLAMA

Cała budowa zajęła 11 osobom, z których żadna nie jest specjalistą od budownictwa, zaledwie osiem tygodni. Przy tworzeniu domów nie było też konieczne użycie żadnego ciężkiego sprzętu.

REKLAMA

Dom niczym zabawka

Budynki są dziełem firmy Renco USA z Miami. Ich projektanci wpadli na nowatorski pomysł budowy domów z gotowych, kompatybilnych elementów. Nie tylko sposób konstrukcji przypomina zabawę klockami. Plany budynków również zostały stworzone tak, by mógł ich użyć laik. Odpowiednie elementy i wskazania są oznaczone kolorami. Plany, zawierają przejrzyste i intuicyjne instrukcje dotyczące tego, jak należy układać bloki o różnych kształtach i rozmiarach.

Całość bardziej przypomina zestaw do składania mebli, niż projekt pełnowartościowego domu mieszkalnego. Po ułożeniu, elementy budulcowe są sklejane przy użyciu pistoletu klejem przemysłowym. W razie nieznacznego niedopasowania klocków, wystarczy użyć młotka.

Klocki są 23 razy mocniejsze niż tradycyjny beton

Sektor budownictwa jest w ostatnich czasach areną niezwykłych innowacji. Nowe rodzaje superwytrzymałego betonu czy specjalnie spreparowane drewno to jedne z przykładów nowatorskich materiałów budowlanych. Jednak, zamiast używać tradycyjnych, jakkolwiek unowocześnionych, surowców, inżynierowie z firmy Renco USA postanowili sięgnąć po nowy rodzaj budulca. Bloki konstrukcyjne są wywarzane z przetworzonego plastiku i włókien szklanych, zmieszanych z żywicą i kamieniem. Przedstawiciele firmy zapewniają, że ich budowlane klocki w 100 proc. nadają się do recyklingu. Ponadto są ognioodporne i aż 23 razy mocniejsze niż beton.

Więcej na temat architektury przeczytasz na Spider's Web:

Co ciekawe, cały system powstał nie w USA, a w Turcji. W ciągu ostatniej dekady wykorzystano go tam w realizacji ponad 100 projektów budowlanych. Gdy o jego istnieniu dowiedział się zajmujący się budownictwem Tom Murphy Jr. - współzałożyciel Renco USA, postanowił przenieść to rozwiązanie na amerykański grunt. Jak powiedział:

Renco USA rozwiązuje problem niedoboru siły roboczej w Ameryce, ponieważ pracownicy nie potrzebują specjalistycznego szkolenia - zamiast tego prawie każdy może zbudować oznaczony kolorami, składający się z bloków dom w ramach systemu z łatwymi do odczytania planami. Wszystko to w krótszym czasie niż przypadku typowej budowy. Te zalety oznaczają również, że budowniczowie mogą tworzyć więcej jednostek mieszkalnych w bardziej przystępnych cenach.

Pierwszym projektem, gdzie wykorzystano pochodzącą z Turcji technikę budowy, jest zespół 96 apartamentów w Palm Springs na Florydzie. Pierwsze mieszkania oddano do użytku w listopadzie 2023 r. Do końca roku niemal w pełni zajęte były cztery budynki.

REKLAMA

Renco USA twierdzi, że budowa była o 20 proc. szybsza i o 20 proc. tańsza niż przy użyciu betonu. Do niższych kosztów przyczynił się m.in. brak konieczności użycia ciężkich maszyn. Budowa nie wymagała rusztowań, ani cięcia, spawania lub szlifowania, które zwykle są nieodzowne w takich przypadkach.

Firma Renco USA ma ambitne plany na przyszłość. Właśnie ukończona została budowa fabryki klocków do budowy domów na Florydzie. Rocznie, jest w stanie wyprodukować odpowiednią liczbę bloków do budowy 5000 mieszkań. Firma rozmawia też z deweloperami w całych Stanach Zjednoczonych na temat wykorzystania systemu Renco w innych projektach.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA