REKLAMA

Tajemnicza misja NATO nad Polską. Przez długie godziny podglądali ten mały kawałek terenu

Nad Polską przy granicy z obwodem kaliningradzkim latał niecodzienny gość. To ogromny rozpoznawczy dron Global Hawk, należący do Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Dron wystartował z bazy amerykańskiej na Sycylii i przeleciał nad Europą Środkową i Wschodnią, podglądając przez 10 godzin tajemniczy ruch na rosyjskim lotnisku.

Tajemnicza misja NATO nad Polską. Przez długie godziny podglądali ten mały kawałek terenu
REKLAMA

Nad Polską pojawił się bardzo rzadki gość. To dron Global Hawk, który podglądał Królewiec. Dron wystartował z bazy amerykańskiej Sigonella na Sycylii i przeleciał nad Europą Środkową i Wschodnią, pokonując w sumie ponad 6000 km. Dron latał na wysokości ponad 16 km. Global Hawk latał wzdłuż granicy polsko-rosyjskiej, zbliżając się do niej na odległość zaledwie 50 km. Blisko jak nigdy. Dron spędził nad obwodem kaliningradzkim około dziesięciu godzin, po czym wrócił do bazy na Sycylii.

REKLAMA

Global Hawk nad Polską

Dron Global Hawk był widoczny na stronach internetowych śledzących ruch lotniczy, takich jak Flightradar24. Jego lot wzbudził ogromne zainteresowanie internautów, którzy komentowali go na portalach społecznościowych. Pytania budził oczywiście powód wizyty Global Hawk nad Polską. Ostatni raz dron gościł pod naszym niebem w marcu 2022 r. tuż po wybuchu wojny. Wtedy jednak maszyna krążyła w dwa razy większej odległości od obwodu kaliningradzkiego, niż w ostatni wtorek.

Więcej niezwykłych historii o wojskowych dronach przeczytasz na Spider`s Web:

Użytkownik serwisu X, Markus Jonsson, który jest analitykiem ruchu lotniczego, zwrócił uwagę, że w ostatnich czterech dniach, codziennie w bazie w obwodzie kaliningradzkim lądował gigantyczny samolot transportowy An-124. To najcięższy samolot transportowy na świecie. Nie wiadomo do czego Rosjanie używali tak dużego samolotu. Wiadomo jednak, że poza dronem Global Hawk wokół Królewca krążyły jeszcze minimum trzy samoloty rozpoznania elektronicznego należące do państw NATO. Tak więc działo się tam coś ważnego z punktu widzenia bezpieczeństwa całego NATO. Mapę lotu Global Hawk nad Polską zobaczycie niżej.

Global Hawk - latający olbrzym

Global Hawk to jeden największy i najdroższych dronów na świecie. Rozpiętość skrzydeł tego kolosa wynosi ponad 35 m, a długość prawie 15 m. Dron waży z paliwem ponad 14 t i może unieść do 1,5 t ładunku użytecznego, czyli różnych urządzeń do obserwacji i komunikacji. Dron jest napędzany przez silnik odrzutowy i może osiągnąć prędkość ponad 600 km/h. Jego największą zaletą jest jednak zdolność do długotrwałego lotu na dużym pułapie. Global Hawk może latać przez ponad 30 godzin bez przerwy na wysokości ponad 18 km, co daje mu przewagę nad innymi samolotami rozpoznawczymi. Dron jest zdalnie sterowany przez operatora na ziemi, ale może też wykonywać zadania w sposób autonomiczny, według wcześniej zaprogramowanej trasy.

 class="wp-image-4139417"
Dron Global Hawk
REKLAMA

Global Hawk jest wyposażony w zaawansowane systemy obserwacyjne, które pozwalają mu prowadzić rozpoznanie w każdych warunkach pogodowych i oświetleniowych. Dron ma na pokładzie radar o syntetycznej aperturze (SAR), który może tworzyć trójwymiarowe obrazy terenu z dużą dokładnością. Ma też kamerę elektrooptyczną i na podczerwień (EO/IR). Ponadto dron ma system rozpoznawania sygnałów (SIGINT), który może wykrywać i lokalizować źródła emisji elektromagnetycznych, takie jak stacje radarowe czy radiowe. Wszystkie te dane są przesyłane w czasie rzeczywistym do centrów dowodzenia za pomocą łączy satelitarnych.

Global Hawk jest używany przez siły zbrojne USA od 2001 r., głównie w regionach konfliktów zbrojnych, takich jak Afganistan, Irak czy Syria. Dron służy do zbierania informacji o sytuacji na ziemi, ruchach wojsk przeciwnika, infrastrukturze czy celach strategicznych. Dron może też wspierać operacje bojowe poprzez dostarczanie danych o lokalizacji i typie celów do samolotów lub pocisków kierowanych. Global Hawk jest też wykorzystywany do celów cywilnych, takich jak monitorowanie katastrof naturalnych czy zmian klimatu.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA