Audio Video Show
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

Na widok tej polskiej marki uronisz łezkę wzruszenia. Unitra znów wyląduje w naszych domach

Patronat medialny: Audio Video Show

Unitra to wręcz legendarna dla Polaków marka, która za czasów PRL gościła w prawie każdym naszym domu. Radujmy się, bowiem już lada dzień będzie można kupić nowe produkty z tym logo. Co i za ile?

27.10.2023
16:29
Na widok tej polskiej marki uronisz łezkę wzruszenia. Unitra znów wyląduje w naszych domach

W PRL posiadaczem radia Unitry takiego jak Śnieżka można było się stać stosunkowo łatwo, ale do wieży Unitra Diora wzdychało już wielu. Powiedzmy sobie szczerze, że nie chodziło o to, że był to sprzęt niezwykłej jakości - po prostu przy odrobinie wysiłku dało się go zdobyć i... nie było specjalnie innego wyboru. Po zachodnie rozwiązania w rodzaju Technicsa trzeba już było udać się do Pewexu i płacić w dolarach, które nie każdy posiadał.

Tym niemniej wieża Unitry dla każdego żyjącego w czasie PRL stała się symbolem pierwszego "poważnego" sprzętu audio i nic dziwnego, że Polacy darzą tę markę dużym sentymentem. Swego czasu próbowano jej reaktywacji, ale pierwsze poważne działania zaczęły się dwa lata temu, gdy do akcji wkroczył znany nam z CD Projektu Michał Kiciński.

Dziś znów możemy podziwiać sprzęt Unitry - nawet jeśli nie chcemy go kupić, możemy to zrobić na targach Audio Video Show. Stoisko tego producenta znajduje się na Stadionie Narodowym (Loża Książęca) i zobaczymy tam między innymi wzmacniacz, odtwarzacz CD, kolumny podłogowe oraz dwa modele gramofonów. Nie zabraknie tam również prototypów sprzętu audio planowanego na 2024 roku.

Powrót marki Unitra - ten sprzęt znajdziesz wkrótce w sklepach

Prezentację nowych produktów Unitry po prostu trzeba zacząć od tego wzmacniacza WSH-805, którego wygląd nawiązuje do złotej ery stereo lat 70. Nie zabrakło tu wychyłowych wskaźników, w pełni analogowego toru audio i szerokiego wyboru wejść sygnałowych.

 class="wp-image-4129466"
Wzmacniacz zintegrowany Unitra WSH805

Jest tu również gramofonu, a właściwie to dwa. Droższy Edmund jest bardziej zaawansowaną konstrukcją z własnym algorytmem stabilizacji obrotów i zewnętrznym, liniowym źródłem zasilania. Tańszy Fryderyk ma wewnętrzne źródło zasilania i parę wyjść analogowych RCA.

 class="wp-image-4129484"
Gramofon Unitra Fryderyk GSH630

CSH801 to z kolei odtwarzacz CD z DAC z wbudowanym przetwornikiem cyfrowo-analogowym, co umożliwia podłączenie do wzmacniacza analogowego. Nie zapomniano jednak wyjściach cyfrowych.

 class="wp-image-4129499"
Odtwarzacz Unitra CD CSH801

Oferta Unitry pokrywa cały tor audio, więc znalazło się tu też miejsce dla głośników, jak i kabli głośnikowych z czystej miedzi beztlenowej.

Ceny wybranych produktów Unitry

  • Kolumny podłogowe ZGZ-801 - 19 999 zł
  • Wzmacniacz zintegrowany WSH805 - 14 999 zł
  • Gramofon Fryderyk GSH630 - 10 999 zł
  • Gramofon Edmund GSH801 - 14 999 zł
  • Odtwarzacz CD CSH801 - 6499 zł

Wielu z was może być zaskoczonych wysokością cen, ale nie mamy tu do czynienia z tanimi produktami z Chin, ale sprzętem premium w całości wyprodukowanym w Polsce. Czy Unitrze uda się przebić na tym wymagającym segmencie rynku? Czas pokaże, a nam pozostaje trzymanie kciuków.

Zobacz inne artykuły o tematyce audio:

Kiedy będzie można kupić sprzęt Unitry?

Tuż po zakończeniu wystawy. Nowe produkty Unitry pojawią się w sprzedaży już 30 października.

Patronat medialny: Audio Video Show
Najnowsze