REKLAMA

Jak zamienić wideo na muzykę? Oto konwertery MP4 do MP3

Czasem zachodzi potrzeba, by zamienić film na dźwięk, czyli po prostu wydobyć audio z pliku wideo. Oto najlepsze sposoby by zamienić plik MP4 na MP3.

23.01.2023 11.08
jaki konwerter mp4 do mp3
REKLAMA

Jak zamienić MP4 na MP3? Co w ogóle oznaczają te nazwy? Pliki wideo mogą nosić popularne rozszerzenie .mp4, natomiast te zawierające wyłącznie audio mogą mieć rozszerzenie .mp3. Zarówno MP4, jak i MP3 to kontenery na treści multimedialne, które mogą zawierać obraz i/lub dźwięk zapisany za pomocą różnych kodeków. W przypadku wideo może to być na przykład H.264, H.265 (HEVC) lub AV1.

Starczy jednak tych mądrości, bo dzisiaj zajmiemy się wyłącznie prostym zadaniem, które nie wymaga wiedzy specjalistycznej - zapisaniem audio z pliku wideo do formatu MP3. Taki plik możemy później dowolnie wykorzystywać (oczywiście w ramach prawa autorskiego) - czy to we własnym filmie, czy też po prostu odsłuchać w dowolnym momencie bez dostępu do internetu.

REKLAMA

Jaki konwerter MP4 do MP3?

Plik MP4 możemy zamienić na MP3 na dwa sposoby. Pierwszy to skorzystanie z serwisów online, a drugi z oddzielnego oprogramowania.

Konwersja wideo do audio za pomocą serwisów online

Ta metoda jest najprostsza, bowiem wystarczy wejść na daną stronę, wrzucić tam plik .mp4 i po chwili pobrać gotowy plik .mp3. Nie musimy nic instalować, wszystko załatwimy w chmurze. Do tego celu można wykorzystać takie serwisy jak CloudConvert, czy też FreeConvert.

 class="wp-image-3144087"
Serwis CloudConvert

Takie rozwiązania mają jednak sporo minusów. Opcje konwersji są zazwyczaj mocno ograniczone, tak samo jako rozmiar pliku wejściowego. Szybko może okazać się, że przerobienie naszego filmu na samą muzykę jest możliwe jeśli założymy na serwisie konto i skorzystamy z dodatkowego, płatnego planu.

Konwersja wideo do audio za pomocą programów

Znacznie lepszą metodą jest sięgnięcie po oddzielny program, który szybko i sprawnie zajmie się konwersją MP4 do MP3. Dobrym przykładem jest polski program VLC - darmowy odtwarzacz multimedialny, który możemy również wykorzystać do wyodrębnienia audio z plików wideo.

 class="wp-image-3143526"
VLC - odtworzy i skonwertuje pliki multimedialne

Po zainstalowaniu wystarczy z głównego menu wybrać opcję Konwertuj/Zapisz. Następnie dodajemy plik lub grupę plików, które chcemy skonwertować i klikamy na przycisk Konwertuj/Zapisz.

 class="wp-image-3143529"
VLC - opcja Konweruj/Zapisz

Teraz wystarczy wybrać profil Audio - MP3, wskazać gdzie ma się znajdować i jak nazywać plik docelowy i kliknąć przycisk Start. Jeśli sama prosta konwersja cię nie interesuje i chciałbym pogrzebać w ustawieniach dźwięku, przed rozpoczęciem zadania po prostu kliknij w ustawienia profilu.

 class="wp-image-3143532"
VLC - ustawienia konwersji do MP3

Czytaj też:

Jak zamienić MP4 na MP3?

Jeśli chcemy szybko skonwertować niewielki plik i nie mamy czasu na instalację programu, możemy spróbować użyć któregoś z serwisów online. W każdym innym przypadku warto wykorzystać oprogramowanie do konwersji. Aplikacji konwertujących jest mnóstwo, warto więc sięgnąć po znane i sprawdzone rozwiązania - takie jak VLC.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA