InPost ma nowe Paczkomaty. Takich jeszcze nie było
InPost wystartował z nowym projektem, w ramach którego buduje nowe Paczkomaty. Ale nie takie, które dobrze już znamy, tylko obok przystanków autobusowych, które są w pełni zasilane energią ze Słońca.
Paczkomaty możemy spotkać wszędzie, choć zdecydowanie jest ich najwięcej w większych miejscowościach. Inaczej to już wygląda w przypadku mniejszych wsi, gdzie te znajdziemy przede wszystkim w centrum. Natomiast InPost najwyraźniej znalazł na to naprawdę dobry sposób - mowa o wiatach solarnych, które będą stawać na przystankach autobusowych we wsiach i miasteczkach.
InPost stawia wiaty solarne. Paczkomaty zasilane wyłącznie Słońcem
Jak informuje InPost, w Polsce w gminie Nędza w woj. Śląskim powstała już pierwsza wiata solarna z Paczkomatem. Jak to działa? Na dachu przystanku, obok której stoi automat paczkowy znajdują się cztery panele słoneczne o łącznej powierzchni 5,25 m^2 mające na celu zasilenie Paczkomatu. Generują one maksymalnie energię 720 W, która jest wykorzystywana do zasilania urządzenia - 79 proc. energii idzie na ten cel.
Pozostałe 21 proc. zostało przeznaczone do zasilania wszystkich udogodnień, które mamy dostępne na tym przystanku - oświetlenie, gniazda USB oraz ładowarki indukcyjne. Oznacza to, że zarówno paczkomat, jak i sprzęt elektroniczny na przystanku autobusowym nie potrzebują energii z sieci, tylko korzystają z zasilania wiaty autobusowej.
Jak podaje InPost, panele fotowoltaiczne zamontowane w tym miejscu są w stanie wytworzyć 680 kWh zielonej energii, a to jest równoznaczne z redukcją śladu węglowego o 183,24 kg CO2. Oczywiście to dopiero pierwsza wiata z Paczkomatem, która powstała w Polsce. Wraz z upływem czasu będziemy widzieli coraz kolejne urządzenia obok przystanków autobusowych w całym kraju - dwie kolejne wiaty mają stanąć w Kielcach i gminie Słupno (woj. Mazowieckie).
W programie InPost Green uczestniczy już 48 miast i miejmy nadzieję, że kolejne miejscowości będą przychylne zainstalować wiaty solarne InPost - firma jasno twierdzi, że nie tylko duże miasta, ale też małe gminy mogą liczyć na jej wsparcie przy ekologicznych projektach. Mieszkańcy wsi z pewnością docenią możliwość przejścia się na najbliższy przystanek autobusowy z Paczkomatem, aby odebrać przesyłkę.
Więcej o automatach paczkowych przeczytasz na Spider's Web: