Siri przestanie być głupia. Apple ma plan za miliard dolarów. Rocznie!
Siri miała już lepsze dni. Jakie zmiany wprowadził Apple w ostatnich latach? Skrócił jedynie komendę wybudzenia z "Hey Siri" na "Siri". To niewiele, ale nadchodzi zmiana. Firma ma zamiar zainwestować miliard dolarów, aby nadrobić zaległości..
Czego brakuje Siri? Sztucznej inteligencji, podobnie jak innym aplikacjom od Apple'a. Ten stan rzeczy ma zmienić miliard dolarów i zwiększenie tempa rozwoju SI w firmie.
Miliard dolarów na SI. Apple dołączy do topki?
Mark Gurman z Bloomberga donosi, że Apple skupia się na nadrobieniu zaległości w dziedzinie sztucznej inteligencji. Google ma Barda, Microsoft to BingAI wspierany przez ChatGPT, a Amazon zainwestował w głównego rywala OpenAI, Anthropic. Co ma Apple? W sumie nic, ale wiadomo że poszukuje specjalistów od SI.
Powracają przecieki mówiące o tym, że Apple rozwija swój własny model o nazwie Ajax oraz wewnętrznego chatbota o nazwie Apple GPT. Gurman przynosi sporą dawkę nowych informacji. W inicjatywie wprowadzenia SI do produktów Apple'a, główną rolę odgrywają John Giannandrea i Craig Federighi.
Co najważniejsze, firma planuje zainwestować w projekty związane z SI okrągły miliard dolarów. Rocznie. Taki Amazon zainwestował ostatnio 4 mld dolarów w Anthropic.
Sztuczna inteligencja to jedno. Co jeszcze planuje Apple? Przeczytajcie o tym na Spider's Web:
Lepsza Siri i SI w iOS-ie
Jak wygląda podział zadań? Giannandrea ma pracować nad wzbogaceniem Siri o możliwości generatywnej sztucznej inteligencji, podczas gdy Craig Federighi i jego zespół integrują SI w następną wersję systemu iOS, żeby poprawić m.in. Siri i aplikację Wiadomości. Apple ma także na celu zintegrowanie generatywnej sztucznej inteligencji w Xcode, czyli swoje środowisko programistyczne oraz wsparcie dla osób tworzących aplikacje. Ma to przypominać coś na wzór GitHub Copilot od Microsoftu.
Eddy Cue i jego zespół mają eksplorować możliwość integracji generatywnej sztucznej inteligencji w różnych aplikacjach Apple'a, w tym w Apple Music i aplikacjach biurowych. Przykładowo, aplikacja Keynote najpewniej będzie w stanie tworzyć automatycznie prezentacje. Dowiedzieliśmy się także, że Apple testuje generatywną sztuczną inteligencję w wewnętrznych aplikacjach obsługi klienta w ramach AppleCare.
Firma zastanawia się również, czy generatywna sztuczna inteligencja ma działać bezpośrednio na urządzeniu, być oparta na chmurze, czy też być kombinacją obu podejść.
A kiedy można się spodziewać tych zmian? Jeśli Federighi pracuje nad integracją SI w następnej wersji, czyli iOS 18, to możemy oczekiwać przełomu w 2024 roku, o ile rozwój nowych produktów przebiegnie pomyślnie.