Gracze tworzą świetne statki w Starfield. X-Wing, Sokół Millenium - to robi wrażenie
Starfield oferuje rozbudowany kreator statków, pozwalający graczom projektować autorskie maszyny do podboju kosmosu. Jak można było przewidzieć, kreatywność fanów nie zna granic.
Kreator statków kosmicznych to jeden z najlepszych opcjonalnych modułów w grze Starfield. Bethesda oddała w ręce graczy dosyć rozbudowane narzędzie, pozwalające tworzyć własne konstrukcje z wykorzystaniem mniejszych, gotowych elementów.
Proces przypomina trochę budowanie z klocków LEGO, poza pewnymi ograniczeniami. Po pierwsze, każdy klocek jest potwornie drogi, a kredyty na jego kupno zarabia się realizując misje oraz zlecenia. Po drugie, konstrukcje muszą mieścić się w ryzach odpowiedniej masy, wymiarów oraz energii potrzebnej do zasilania. Po trzecie, tworzenie i pilotowanie bardziej zaawansowanych modeli wymaga odblokowania odpowiednich umiejętności.
Składając to wszystko w całość, kreator statków w Starfield potrafi być satysfakcjonującym trybem gry sam w sobie. Wielu graczy spędza w nim długie godziny, tworząc naprawdę niesamowite projekty kosmicznych maszyn. Postanowiłem zebrać najciekawsze z nich:
Najlepsze statki kosmiczne w Starfield: projekty graczy sprawiają, że moja maszyna wygląda jak grat.
Listę zaczynamy od klasyka. W grze o kosmosie nie mogło zabraknąć X-Winga, czyli jednego z najpopularniejszych statków świata Gwiezdnych wojen. Dawniej niszczył Gwiazdy Śmierci, teraz służy do eksploracji głębokiego kosmosu.
Drugą bojową maszyną na usługach Rebeliantów jest Y-Wing. Większa siła ognia, silniejsze osłony, ale za to mniejsza szybkość oraz manewrowalność. Obowiązkowa pozycja w hangarze fana Star Wars
Pozostając przy Gwiezdnych wojnach, trudno wyobrazić sobie Starfield bez własnego Sokoła Millenium - chyba najbardziej popularnego statku kosmicznego we współczesnej popkulturze. Jest nawet boczna kabina pilota oraz rampa w odpowiednim miejscu.
Mnie szczególnie przypadł go gustu Pelikan znany graczom z serii HALO. D77-TC Pelican to maszyna do transportu piechoty i lekkich pojazdów, zdolna do operacji bojowych oraz misji wsparcia. Pamiętam, że gracze mogli lecieć Pelikanem po raz pierwszy w Halo 2, ale wyłącznie jako bug w grze.
Inną popularną maszyną ze świata scifi jest krążownik Serenity z serialu Firefly. Statek z 9-osobową załogą został zaprojektowany przez samego Jossa Whedona - twórcę popularnego Firefly.
Na ten moment jednym z limitów ograniczających ambitne wizje graczy jest maksymalny rozmiar statku. Dlatego maszyny takie jak gwiezdne niszczyciele z Gwiezdnych wojen nie mogą być tworzone w skali 1:1. Co nie zmienia faktu, że fani Star Wars ochoczo projektują ich miniaturki.
Gracze próbują także odtwarzać prawdziwe maszyny. Dobrym przykładem jest tutaj SR-71 Blackbird internauty Koonstera. To najszybszy samolot wprowadzony do służby, zbudowany w latach 60 na zlecenie CIA. Wyprodukowano 32 egzemplarze tego cacka, z prędkością maksymalną do 4000 km/h.
Będąc przy pozornym realizmie oraz prawdziwych maszynach, bardzo spodobał mi się projekt barki transportowej maksymalizującej powierzchnię na towary. Prosty. Praktyczny. Bez zbędnych wodotrysków. Biorąc pod uwagę jak istotny będzie handel kosmiczny, w przyszłości na pewno możemy spodziewać się takich "kontenerowców" latających między gwiazdami.
Twój statek kosmiczny w Starfield nie jest tak kapitalny? Nie przejmuj się, można kupić gotowce
Kreator to nie jedyny sposób na zdobycie potężnej, ciekawie wyglądającej maszyny. W Starfield znajduje się kilka stoczni produkujących statki, każda z ofertą kilku niepowtarzalnych modeli. Dlatego jeśli nie przepadasz za modułami budowania w grach wideo, i tak znajdziesz odpowiedni statek dla siebie oraz swojej załogi.
Natomiast kiedy problemem jest budżet zakupowy, polecam skupić się na zadaniach pobocznych dla członków Konstelacji. Nie będę zdradzał Wam szczegółów, napiszę więc tylko, że nagroda za wykonanie jednego zlecenia to naprawdę niezły statek, kompletnie za darmo. Inne, gorsze maszyny otrzymywałem realizując misje dla innych frakcji niż Konstelacja.