REKLAMA

Dzieci dostają aż 4500 powiadomień na telefon dziennie. Trzeba coś z tym zrobić

Ping! Ping! Ping! Ping! Tak wygląda codzienność statycznego nastolatka. O tym, że młodociani są bardzo przywiązani do swoich telefonów wiemy nie od dziś. Najnowsze badanie prezentuje jednak konkretne, bardzo niepokojące liczby.

30.09.2023 15.44
dzieci telefon social media
REKLAMA

Według badania przeprowadzonego przez Uniwersytet w Michigan, średni czas spędzony przed ekranem telefonu dla typowego amerykańskiego nastolatka (wiek 11-17 lat) to aż 4,5 godziny dziennie. Małoletni podnoszą średnio telefon do ręki 51 razy dziennie, a rekordziści w badaniu robią to aż 498 razy. Średnia liczba powiadomień, na które reagują na dobę, to 237 notyfikacji, ale nierzadkie są przypadki nawet 4500 powiadomień w ciągu doby.

REKLAMA

Najwięcej powiadomień pochodzi z aplikacji Snapchat i Discord. Z kolei najwięcej czasu spędzają przeglądając treści w sieci TikTok: typowy czas spędzony na krótkich filmikach to godzina i 52 minuty dziennie. Dzieci uczestniczące w badaniu twierdzą, że TikTok jest dla nich atrakcyjny z uwagi na łatwy dostęp do szybkiej rozrywki i za treści dopasowane do ich subiektywnych zainteresowań. To ostatnie jest ponoć kluczowe, dzięki czemu TikTok jest dla nich ciekawszy od YouTube Shorts czy instagramowych Rolek.

Zadbaj o bezpieczeństwo nieletnich w Internecie. Czytaj:

Młodzież za to nie wydaje się zainteresowana Facebookiem, traktując tę platformę jako miejsce dla starych i dorosłych. Tylko 20 proc. badanych dzieciaków zagląda na tę platformę częściej niż raz w tygodniu.

Badanie dotyczy amerykańskiej młodzieży, nie ma więc bezpośredniego przełożenia na polską. Różnice kulturowe, społeczne i ekonomiczne nie wydają się jednak być na tyle odmienne, by spodziewać się gruntownie odmiennych wyników wśród polskich dzieci. Można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że powyższe trendy są odzwierciedlone również i w nadwiślańskim kraju. Social media i telefon uzależniają tak samo, niezależnie od miejsca zamieszkania.

Jak chronić dziecko przed uzależnieniem od mediów społecznościowych i od telefonu?

Zdaniem ekspertów i psychologów, warto ustalać granice czasowe. Ustalenie limitu czasu na korzystanie z mediów społecznościowych może pomóc młodym ludziom w lepszym zarządzaniu swoim czasem online. Rodzice powinni ustalić godzinę, do której młodzież musi odłożyć swoje urządzenia i skupić się na innych obowiązkach.

Najpopularniejsze aplikacje u osób w wieku 11-13 lat. Większość z tych aplikacji jest oznaczona jako dozwolone od wyższego wieku
REKLAMA

Eksperci radzą też, by zachęcać dziecko do spędzania czasu na świeżym powietrzu, uprawiania sportu, czytania książek, spotykania się z przyjaciółmi lub rozwijania swoich pasji. Należy pokazać dziecku, że życie bez Internetu jest ciekawe i pełne możliwości. Warto też utrwalać pozytywne nawyki. Należy pomóc dziecku w budowaniu zdrowej samooceny i odporności na presję rówieśniczą. Eksperci radzą uczyć dziecko krytycznego myślenia i szacunku dla siebie i innych i pokazania dziecku, że wartość człowieka nie zależy od ilości lajków czy komentarzy na mediach społecznościowych.

Dodatkową radą jest monitorowanie postów podopiecznych. Należy być świadomym tego, co dziecko robi w sieci, z kim się kontaktuje i jakie treści ogląda. Nie można przy tym ingerować w prywatność dziecka, ale należy być gotowym na rozmowę i wsparcie, jeśli rodzic dostrzeże coś niepokojącego lub niebezpiecznego. Rekomendowane jest też stosowanie aplikacji do kontroli rodzicielskiej.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA