REKLAMA

W Korei Samsung ma własne miasto. Byłem w Samsung Digital City

Na kilka godzin przed Galaxy Unpacked 2023 trafiłem do „cyfrowego miasta”. Czym właściwie jest i jak wygląda Samsung Digital City?

W Korei Samsung ma własne miasto. Byłem w Samsung Digital City
REKLAMA

Samsung prezentuje swoje nowe sprzęty w najróżniejszych miejscach na świecie, od Nowego Jorku aż po Barcelonę. Lipcowe Galaxy Unpacked odbywa się jednak w jego macierzystym kraju. Z tej okazji wybrałem się aż do Korei, a na dzień przed oficjalną premierą podczas Galaxy Unpacked 2023 odwiedziłem Digital City. Zlokalizowane jest ono 30 km na południe od Seulu w mieście Suwon.

Samsung Unpacked - nasze teskty:
- Samsung Galaxy Z Flip 5 i Z Fold 5 już tu są. Oto rodzina królewska świata Androida
- Taki jest Samsung Galaxy Z Fold 5 - pierwsze wrażenia. Trochę lepszy, bardzo drogi
- Ten ekran robi robotę. Samsung Galaxy Z Flip 5 - pierwsze wrażenia
- Czytajcie na siedząco, bo przebili 10 tys. zł. Samsung Galaxy Z Flip 5 oraz Z Fold 5 - ceny w Polsce
- Już są nowe zegarki Samsung Galaxy Watch 6. Która wersja ładniesza - podstawowa czy Classic?

REKLAMA

Samsung Digital City - co to za miejsce?

Suwon pod koniec XVII w. otoczono słynnym murem, ale miasto stale się rozrasta i zamieszkuje je obecnie ponad milion ludzi. Jest połączone metrem i szybką koleją z Seulem, a na jego terenie mieści się wiele szkół wyższych. Jedną z nich jest Uniwersytet Sungkyunkwan, a producent smartfonów z linii Galaxy jest jego partnerem. Firma jest też sponsorem drużyny piłkarskiej Suwon Samsung Bluewings, czterokrotnego mistrza K-League.

Koreańskie „cyfrowe miasto” to z kolei wzniesiony przez Samsunga ogromny kompleks. Na jego lokalizację wybrano właśnie Suwon, czyli największą aglomerację w prowincji Gyeonggi o powierzchni ponad 121 kilometrów kwadratowych (będącą przy okazji jej stolicą). To właśnie tutaj już w latach 60. ubiegłego wieku powstał dział Samsung Electronics, tu mieści się od tego czasu jego siedziba i to tu powstają smartfony Galaxy oraz inne sprzęty i usługi firmy.

Co jeszcze warto wiedzieć o siedzibie Samsung Electronics?

Digital City, przygotowane z myślą o pracownikach największej koreańskiej firmy, która jest jednocześnie największym pracodawcą w Suwon, jest tak ogromne, że dostało swoją własną sieć autobusową, a do innych działów firmy można… latać helikopterem. Oprócz kilku centrów badań i rozwoju i budynków, w których zlokalizowane są miejsca pracy dla 37 tys. osób, znajdziemy tutaj również najróżniejsze punkty usługowe.

Tych jest cała masa: od przychodni, przez bary i kantyny, aż po przedszkola i muzeum. Na terenie kompleksu można znaleźć też masę sklepów, a dla pracowników dostępne są siłownia, basen i ścianka wspinaczkowa, obok której można znaleźć wystawę obrazów malowanych przez pracowników. Na terenie obiektu znajdują się też specjalne cyfrowe kioski, w których można wspierać akcje charytatywne - w tym celu wystarczy przyłożyć do terminala swoją kartę pracownika.

W kompleksie Digital City mieści się również C-Lab Space.

Jest to przestrzeń zarezerwowana dla uruchomionego w 2012 r. programu, w ramach którego pracownicy firmy mogą pracować nad zaproponowanymi przez siebie pomysłami. Dwa razy do doku wybierane są te najbardziej rokujące, które po 12 miesiącach się ocenia. Są wtedy trzy drogi: projekt zostaje zamykany (co nie jest uznawane za porażkę), wdrożony w struktury Samsunga (tak się dzieje najczęściej) lub wydzielony do osobnego start-upu.

Na przestrzeni dekady w programie wzięło udział 1600 pracowników i zrealizowano 360 projektów, a kolejne 31 jest w toku. Oprócz tego od 2018 r. w ramach C-Lab wspierane są zewnętrzne projekty w ramach programu akceleracyjnego skierowanego do małych koreańskich firm. Do tego działa C-Lab Factory, gdzie dostępne są drukarki 3D, wycinarki z drewna i inne narzędzia do kreatywnej ekspresji.

Samsung Innovation Museum

Jedną z atrakcji w Digital City jest Muzeum Innowacji Samsunga. Zwiedzanie go rozpoczyna się od podstaw: prezentacji historii elektryczności. Wśród eksponatów znalazły się butelka lejdejska, ogniwo galwaniczne, silnik indukcyjny i lampa łukowa. Można tutaj też obejrzeć zamknięte w gablotach pierwsze telegrafy i telefony oraz pierwsze elektroniczne sprzęty domowe: pralki, odkurzacze i lodówki.

Kolejna część muzeum poświęcona została tranzystorom, komputerom, telewizorom i komórkom. Można zobaczyć tu zarówno pierwszy telewizor świata, jak i pierwsze model wyposażony w pilota i kolorowe ekrany. W muzeum nie mogło też zabraknąć sekcji poświęconej sprzętom mobilnym - od tych wyglądających jak cegły po najnowocześniejsze smartfony.

A gdzie w tym wszystkim Samsung?

można oczywiście prześledzić cała historię marki Samsung Electronics sięgającą końcówki lat 60. ubiegłego wieku. Na wystawie, oprócz najważniejszych i najciekawszych urządzeń firmy z ostatnich pięciu dekad, znalazły się też historyczne dokumenty. Muzeum nie jest jednak poświęcone wyłącznie Samsungowi, gdyż na wystawie można oglądać produkty jego konkurentów, w tym np. Motoroli.

Wizyta zakończyła się zaś pokazem filmu o koncepcyjnych technologiach przyszłości, ale Samsung ma do zaproponowania również rozwiązania „na dziś”. Niedaleko „cyfrowego miasta” wybudowano inteligenty dom, w którym prezentowane są sprzęty Samsunga z najróżniejszych kategorii i to, jak ze sobą współpracują.

REKLAMA

Z jednej strony mamy pokoje gracza, gdzie można oglądać gamingowe pecety i stanowisko z telewizorem do grania na konsolach, a z drugiej kuchnię ze smart-płytą grzewczą i lodówką z ekranem. Do tego dochodzą zautomatyzowana sypialnia, salon z automatycznie rozwijającymi się roletami oraz pracowania, w której można sprawdzić, jak działa zunifikowany kursor skaczący pomiędzy komputerem, tabletem i smartfonem.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA