Youtuber zrobił robotę za Apple. I udostępnił projekt za darmo
Skąd dowiadujemy się, że AirPods Pro to całkiem dobre słuchawki? Z recenzji. Skąd wiemy, że są beznadziejne w naprawie? Z faktu, że ktoś postanowił zrobić własne, naprawialne etui i udostępnił projekt całkowicie za darmo, by oszczędzić innym użytkownikom niedoli z kulką kleju pod obudową urządzenia Apple.
Apple i problem prawa do naprawy - a przynajmniej niemożliwości samodzielnej naprawy podstawowych problemów, to temat rzeka. Urządzenia Apple można naprawić, jednak wiąże się to z kosztami, nawet w przypadku samodzielnej naprawy, gdyż koncern z Cupertino całkiem słono ceni sobie udostępnienie narzędzi naprawczych. A to i tak jedynie dla iPhone i MacBooków - reszta musi radzić sobie sama.
Jednak wśród wielu urządzeń Apple, jednym z najtrudniejszych do naprawy są AirPods. Tak etui jak i same słuchawki otrzymały od iFixit notę 0/10 z dopiskiem "choć teoretycznie są one częściowo serwisowalne, niemodułowa, klejona konstrukcja i brak części zamiennych sprawiają, że naprawa jest zarówno niepraktyczna, jak i nieekonomiczna". Teraz pewien youtuber podszedł do problemu w inny sposób, tworząc własne etui na AirPods Pro, które jest w stu procentach naprawialne i posiada dodatkowe funkcje.
To etui na AirPods Pro z łatwością skręcisz i rozkręcisz w domu
Szwajcar Ken Pillonel prowadzi w serwisie YouTube kanał o nazwie "Exploring the Simulation", na którym prezentuje własne modyfikacje popularnej elektroniki. W jego filmach znajdziemy m.in. iPhone z portem USB-C czy Samsunga Galaxy A51 z portem Lightning.
W swym najnowszym projekcie Pillonel podjął się kolejnego wyzwania - stworzenia nie tylko łatwego w naprawie, ale i wzbogaconego o dodatkowe funkcje etui na AirPods Pro. W swoim projekcie Pillonel starał się odtworzyć każdy element etui ładującego AirPods Pro. Jednocześnie zmodyfikował je tak, aby były trzymane razem za pomocą nakrętek i śrub - w przeciwieństwie do używanego przez Apple kleju. Jak mówi youtuber, modyfikacje ułatwiają dostanie się do wnętrza etui, bez potrzeby uszkadzania go.
Stworzone przez youtubera etui na AirPods Pro oprócz łatwiejszej do otwarcia konstrukcji, cechują się wymienialną baterią oraz portem USB-C.
Jednak podczas swoich prac Pillonel napotkał dwa zasadnicze problemy. Po pierwsze, jego etui jest skonstruowane z myślą o AirPods Pro pierwszej generacji, gdyż nie był on w stanie rozłożyć etui AirPods Pro drugiej generacji bez uszkadzania go, a więc nie był on w stanie odtworzyć konstrukcji urządzenia.
- Główną trudnością związaną z oryginalną obudową jest usunięcie tego, co nazywam "zewnętrzną powłoką", czyli [błyszczącego] białego plastiku zewnętrznego. Większość ludzi trwale ją odkształca, ponieważ jest to po prostu kulka kleju
- powiedział Ken Pillonel w wypowiedzi dla Ars Technica
Z kolei ograniczenia techniczne - przede wszystkim brak odpowiednich narzędzi i mały rozmiar słuchawek sprawiają, że szwajcar skupił się jedynie na etui, nie będąc w stanie stworzyć ulepszonych słuchawek AirPods Pro.
Youtuber swój projekt wraz ze szczegółową instrukcją udostępnia nieodpłatnie, a szczegółowy opis tego jak uzyskać do niego dostęp podaje pod koniec filmiku na którym prezentuje swoje AirPods Pro.