REKLAMA

Mars ma w środku radioaktywny piec. Główne źródło ciepła Czerwonej Planety to uran i spółka

Główne źródło ciepła Marsa, które wytwarzane jest głęboko w jego wnętrzu, jest wynikiem rozpadu radioaktywnych pierwiastków, takich jak tor i uran. Naukowcy są przekonani, że tak duże nagromadzenie takich radioaktywnych pierwiastków może wyjaśniać, dlaczego we wnętrzu planety istnieją regiony, w których nadal mogą zachodzić procesy topnienia skał.

18.05.2023 17.06
Pogoda na Marsie
REKLAMA

Mars to czerwona planeta, która fascynuje ludzi od wieków. Jak powstała i jak się rozwijała? Czy kiedyś była podobna do Ziemi? Czy może na niej istnieć życie? Aby znaleźć odpowiedzi na te pytania, potrzebujemy wiedzieć więcej o wnętrzu Marsa i jego historii.

REKLAMA

Gruby pancerz Marsa

Jednym ze sposobów na badanie wnętrza planety jest pomiar fal sejsmicznych, które powstają podczas trzęsień ziemi. Fale te rozchodzą się w różnych kierunkach i z różnymi prędkościami, w zależności od rodzaju i gęstości materiału, przez który przechodzą. Analizując te fale, można wywnioskować, jak wygląda struktura geologiczna planety na różnych głębokościach.

Taką właśnie analizę przeprowadzili naukowcy z Niemiec i Szwajcarii, korzystając z danych sejsmicznych zebranej przez sondę InSight (Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport) NASA. Sonda ta wylądowała na Marsie w listopadzie 2018 roku i przez trzy lata badała aktywność sejsmiczną planety za pomocą specjalnego sejsmometru.

W maju 2022 roku InSight zarejestrował największe "marsotrzęsienie" w historii misji, o sile 4,6 stopnia w skali Richtera. Było ono tak silne, że wywołało fale powierzchniowe, które okrążyły Marsa nawet trzy razy. Naukowcy wykorzystali te fale do oszacowania grubości skorupy Marsa i jej gęstości.

Okazało się, że średnia grubość skorupy Marsa wynosi od 42 do 56 km, czyli znacznie więcej niż na Ziemi (21-27 km) lub Księżycu. Ponadto skorupa na półkuli południowej Marsa jest grubsza niż na półkuli północnej.

Skąd się bierze ciepło na Marsie?

REKLAMA

Badania wykazały również, że główne źródło ciepła produkowanego we wnętrzu Marsa to rozpad radioaktywnych pierwiastków takich jak uran, tor i potas. Te pierwiastki są obecne w skorupie planety i uwalniają energię podczas rozpadu jąder atomowych.

Naukowcy oszacowali, że od 50 do 70 procent tych pierwiastków znajduje się w skorupie Marsa. To oznacza, że skorupa ma duży wpływ na temperaturę wnętrza planety. Może to też tłumaczyć, dlaczego w niektórych regionach wnętrza Marsa mogą nadal zachodzić procesy topnienia.

Znajomość źródeł ciepła na Marsie jest ważna dla zrozumienia jego ewolucji termicznej i geologicznej. Ciepło wpływa na ruchy płyt tektonicznych, aktywność wulkaniczną i cykl wody na planecie. Wszystkie te czynniki mają znaczenie dla możliwości istnienia życia na Marsie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA