REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Broń mikrofalowa jest jak uderzenie piorunem. Dosłownie smaży swoje cele

THOR to nie tylko imię boga piorunów, ale także nowa broń opracowana dla amerykańskiego wojska. THOR wykorzystuje mikrofale o dużej mocy, aby unieszkodliwiać lub zakłócać elektronikę na pokładzie dronów. Jest to szczególnie przydatne w walce ze rojami bezzałogowców, które mogą stanowić zagrożenie dla baz wojskowych. THOR jest mobilny, szybki i cichy - a jego działanie można porównać do uderzenia piorunem.

30.05.2023
5:43
Broń mikrofalowa jest jak uderzenie piorunem. Dosłownie smaży swoje cele
REKLAMA

THOR działa jak mikrofalówka na odwrót. Zamiast podgrzewać jedzenie w zamkniętej komorze, wysyła skoncentrowane impulsy mikrofalowe w kierunku dronów, niszcząc lub zakłócając ich elektronikę. Efekt jest natychmiastowy i cichy - drony spadają z nieba lub tracą kontrolę, nie wiedząc, co je trafiło. Ich elektronika dosłownie się smaży.

REKLAMA

THOR to skrót od Tactical High-power Operational Responder (taktyczna odpowiedź o wysokiej energii). To system obrony przeciwlotniczej opracowany przez Amerykańskie Laboratorium Badań Lotnictwa (AFRL), który wykorzystuje mikrofale do unieszkodliwiania dronów na krótkich dystansach.

THOR jest zaprojektowany tak, aby móc zwalczać całe roje dronów naraz, co jest dużym wyzwaniem dla tradycyjnych systemów obrony, takich jak działa czy lasery. THOR może bowiem emitować mikrofale w kształcie stożka, obejmując wiele celów jednocześnie. Laser, albo rakiety muszą trafić każdy cel oddzielnie.

THOR ma postać kontenera o długości ok. 6 metrów, który można łatwo transportować samolotem lub ciężarówką. Wystarczy podłączyć go do źródła zasilania i rozłożyć antenę w kształcie radaru. Cały system można uruchomić w ciągu trzech godzin.

THOR został ostatnio przetestowany na dużą skalę na poligonie Chestnut Test Site w bazie lotniczej Kirtland w Nowym Meksyku. Podczas demonstracji THOR zestrzelił rój składający się z wielu dronów różnych typów.

THOR jest bezpieczny dla ludzi, o ile nie znajdują się w zasięgu mikrofal. Mikrofale mogą bowiem podgrzewać tkanki ludzkie i powodować poparzenia lub uszkodzenia narządów wewnętrznych. 

Co to jest broń mikrofalowa?

Broń mikrofalowa to rodzaj broni energetycznej, która wykorzystuje fale elektromagnetyczne o częstotliwości od 300 MHz do 300 GHz (długości fal od 1 metra do 1 milimetra) do niszczenia lub zakłócania celów elektronicznych. Broń mikrofalowa zamienia energię ze źródła zasilania, takiego jak silnik, na pulsacyjną energię mikrofalową i skupia ją na celu za pomocą anteny lub reflektora.

O ile laser musi cały czas trafiać w ruchomy cel, np. drona, by go spalić, broń mikrofalowa generuje stożek energii, który niszczy każde urządzenie, które przelatuje przez ten obszar. Bronią mikrofalową nie trzeba więc celować w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Wystarczy stworzyć niewidzialną barierę, której pokonanie za każdy razem będzie kończyło się spaleniem drona.

Broń mikrofalowa może mieć różne zastosowania wojskowe i cywilne. Może być używana do zwalczania dronów, pocisków, radarów, komputerów, telefonów czy innych urządzeń elektronicznych. Broń mikrofalowa ma kilka zalet, takich jak cicha i szybka praca, niska waga i koszt oraz brak amunicji. Broni mikrofalowej nie trzeba bowiem przeładowywać, wystarczy, że będzie miała cały czas zasilanie. Podczas gdy jeden pocisk przeciwlotniczy może kosztować od kilkudziesięciu to ponad miliona dolarów za sztukę, pojedynczy strzał z broni mikrofalowej to koszt zazwyczaj kilku dolarów.

Broń mikrofalowa ma jeszcze jedną ważną zaletę - szybkość. O ile pociski czy rakiety przeciwlotnicze lecą z prędkością kilkuset metrów na sekundę, mikrofale poruszają się z prędkością światła, czyli 300 tys. km/s. Oznacza to, że czas reakcji od wykrycia do zniszczenia celu jest minimalny. Broń mikrofalowa może więc idealnie nadawać się do niszczenia bardzo szybkich rakiet z napędem hipersonicznym.

Mikrofale to przyszłość

REKLAMA

THOR jest jednym z wielu projektów badawczych AFRL nad bronią mikrofalową, która może służyć nie tylko do zwalczania dronów, ale także pocisków manewrujących czy celów naziemnych. AFRL pracuje także nad innymi systemami HPM (High-Power Microwave), takimi jak rakieta z głowicą emitującą mikrofale oznaczona jako CHAMP (Counter-electronics High-powered Microwave Advanced Missile Project) czy broń mikrofalowa umieszczona na pokładzie samolotu, czyli MAXPOWER (Microwave Airborne eXtended Power).

THOR to przykład nowoczesnej technologii wojskowej, która może zmienić oblicze współczesnego pola walki. Drony są coraz bardziej powszechne i tanie, a więc stanowią potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa wojskowego i cywilnego. THOR pokazuje, że można im skutecznie przeciwdziałać za pomocą mikrofalowej broni przyszłości.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA