REKLAMA

Microsoft tworzy apkę do czatbota. Nie do Binga, a do ChatGPT

Gigant z Redmond promuje jak tylko może swojego świetnie rozumiejącego ludzki język czatbota. Tym bardziej dziwi więc fakt, że planuje dodatkową integrację z rozwiązaniem partnera. Które po części jest dla Bing Czata konkurentem.

12.04.2023 16.08
Windows ChatGPT PowerToys
REKLAMA

Bing Czat to superinteligentny czatbot Microsoftu, który dzięki znakomitemu rozumieniu ludzkiego języka potrafi w imieniu użytkownika przeszukiwać Internet i kompilować z niego użyteczne dane. Działa niezwykle imponująco, ale niezupełnie za sprawą Microsoftu. Fundamentem działania Bing Czat jest bowiem model językowy GPT-4, opracowany przez współsponsorowaną przez Microsoft firmę OpenAI.

REKLAMA
Microsoft aż do przesady eksponuje swojego czatbota w interfejsie Windowsa

Dużo lepiej znaną usługą od Bing Czat jest czatbot ChatGPT od OpenAI, który również bazuje na technologii GPT-4. I choć Bing Czat i ChatGPT to twory wywodzące się z podobnych źródeł i od firm będących ze sobą w sojuszu - tak, mimo wszystko, jest między nimi pewna konkurencja.

Dlatego dziwi nieco zapowiedź integracji Windowsa nie tylko z Bing Czatem, ale też i z ChatGPT. Fakt faktem będzie to integracja opcjonalna, za pośrednictwem zestawu narzędzi PowerToys. To jednak są microsoftowe narzędzia, mają charakter oficjalny.

Jak będzie wyglądać integracja ChatGPT z Windows i co to u licha jest PowerToys?

PowerToys to zestaw narzędzi stworzonych przez twórców Windowsa, które mają na celu zwiększenie użyteczności Windowsa. Czemu więc nie są częścią systemu operacyjnego? Dobre pytanie, a odpowiedzi na nie jest kilka.

PowerToys Run, czyli namiastka Apple Spotlight w Windowsie

PowerToys od samego początku jest projektem hobbystycznym i oddolną inicjatywą inżynierów Microsoftu. Ci mogą poświęcać swój zawodowy czas na poboczne, niezwiązane bezpośrednio z pełnioną funkcją w firmie projekty. PowerToys to jeden z takich projektów. Narzędzia, które stanowią jego część, mogą mieć niedopracowany interfejs, czasem mogą działać niestabilnie czy ułatwiać życie garstce użytkowników - dodając niepotrzebny element interfejsu innym użytkownikom. Wszystkie narzędzia są też w pełni open-source’owe, więc można na ich przykładzie uczyć się programowania zaawansowanych narzędzi do Windows.

Integracja ChatGPT z PowerToys Run dla Windows
REKLAMA

PowerToys przydadzą się przede wszystkim tak zwanym power userom, a więc osobom, które już dobrze znają komputer, na którym pracują i sposób jego obsługi - i są świadome braków, które ułatwiłyby im realizowane zadania. PowerToys dostępne są do pobrania z Microsoft Store. Programiści chcący przejrzeć ich kod źródłowy mogą zajrzeć na GitHuba.

Integracja z ChatGPT ma dotyczyć narzędzia PowerToys Run, czyli microsoftowej imitacji apple’owego Spotlighta. Pojawiająca się na środku ekranu wygodna wyszukiwarka ma niebawem być również polem do wpisywania zapytań do bota od OpenAI. Czemu nie tego od Microsoftu? Trudno powiedzieć.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA